Kategorie

Jakie rodzaje segregatorów wyróżniamy?

Autor     lut 18, 2019     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Dobrze zorganizowane biuro to wizytówka każdej firmy. Oprócz względów wizualnych, organizacja dokumentów...
Biuronimo.pl
Jakie rodzaje segregatorów wyróżniamy?
Dobrze zorganizowane biuro to wizytówka każdej firmy. Oprócz względów wizualnych, organizacja dokumentów jest również niezwykle ważna dla sprawnej i skutecznej pracy osób przebywających w biurze. Jakie rodzaje segregatorów wyróżniamy i jak dobrać je do swojego biura? 

Segregatory ringowe

Na rynku dostępne są różne rodzaje segregatorów. Jednym z nich są segregatory ringowe, najbardziej popularne zarówno w biurach, jak i w domu. Pozwalają na usystematyzowanie i zarchiwizowanie dokumentów. System ringowy umożliwia dodatkowo łatwe wpięcie i wypięcie dokumentów, które nas interesują. Poniżej przedstawiamy podział segregatorów ze względu na różne elementy. 

Rodzaje segregatorów - podział

Materiał

Rodzaje segregatorów dzielimy ze względu na wiele czynników. Jednym z nich jest materiał, z jakie są produkowane. W związku z tym segregatory dzielimy na kartonowe, papierowe, wykonane z polifoamu oraz segregatory biurowe wykonane z polipropylenu. Dwa ostatnie materiały charakteryzują się wysoką wytrzymałością i trwałością, dzięki czemu będą doskonałym wyborem w biurach, gdzie segregatory są często eksploatowane. 

Rozmiary segregatorów


Kolejnym elementem wyróżniającym segregatory jest rozmiar. Przechowywane dokumenty wykonywane są w różnych formatach. Chcąc archiwizować je w odpowiedni sposób, warto dostosować rozmiar segregatora do rozmiaru dokumentu. W związku z tym na rynku artykułów biurowych dostępne są segregatory A5, A4, A4+ (o większej pojemności) oraz A3. W związku z tak szerokim wyborem segregatorów, możliwe jest ergonomiczne przechowywanie dokumentów wykonanych w różnych formatach. 

Szerokość grzbietu

Odpowiednia szerokość grzbietu segregatora wpływa znacząco na jego pojemność. Przechowując duże ilości dokumentów warto wybrać segregatory z dużą szerokością grzbietu, które pomieszczą wszystkie akta. Pamiętajmy jednak, że im większy segregator i im większa ilość zarchiwizowanych wewnątrz stron, tym mniejsza poręczność całego segregatora. Wyróżniamy szerokości grzbietów: 29 mm, 30 mm, 37 mm, 38 mm, 40 mm, 42 mm, 44 mm, 46 mm, 50 mm, 51 mm, 52 mm, 62 mm, 63 mm, 65 mm, 75 mm, 77 mm, 82 mm, 82 mm, 86 mm. 

Średnica ringów

Bez wątpienia jednym z ważniejszych elementów segregatora są ringi. To one przytrzymują i spajają wszystkie dokumenty w jednym położeniu. Ringi wykonywane są zazwyczaj z wytrzymałych metalowych elementów, które podczas eksploatacji nie ulegają zniszczeniu. Elementem, który dopełnia ringi jest metalowa zapinka, która pozwala na zmniejszenie objętości dokumentów oraz ich zapięcie w stabilnej pozycji. Wyróżniamy średnice ringów: 16 mm, 20 mm, 25 mm, 30 mm, 40 mm, 50 mm, 60 mm. 

Ilość ringów

Segregatory sklasyfikować można również pod względem ilości ringów. Metalowe kółka występować mogą w ilościach dwóch lub czterech, przypadających na jeden segregator. 

Segregatory na akta osobowe

Oprócz segregatorów ringowych, opisanych powyżej, na rynku dostępne są również specjalne segregatory na akta osobowe. Segregatory te przeznaczone są do przechowywania i segregacji akt osobowych. Zazwyczaj są podzielone na trzy części zakładkami "A", "B" oraz "C". Dzięki temu możliwe jest podzielenie dokumentów na trzy rodzaje i umieszczenie ich w odpowiednich miejscach. Podział ten pozwala na późniejsze łatwe odnalezienie interesujących nas dokumentów. Co więcej, przód segregatora przygotowany jest do zapisania danych osoby, której akta dotyczą.

Powiązane produkty