Kategorie

Poznaj efektywne sposoby uczenia się

Autor     mar 4, 2019     Wszystkie    0 Komentarzy
Poznaj efektywne sposoby uczenia się
Chyba każdy, kto musi przyswoić dużą partię materiału, chciałby zrobić to w miarę szybko i skutecznie. Niestety często bywa tak, że mimo dobrych chęci i wielu długich godzin poświęconych nauce, nie jesteśmy zadowoleni ze stanu swojej wiedzy i oceny ze sprawdzianu, kolokwium czy egzaminu. Poznaj efektywne sposoby uczenia się i nie marnuj swojego czasu i energii!

Powtarzanie nowych informacji

Można uczyć się z książek, notatek, filmików, słuchając wykładów... Możliwości jest wiele, jednak nie wolno zapominać o jednej bardzo ważnej zasadzie. Jest nią powtarzanie nowo poznanych treści. Wydaje Ci się, że jest to niepotrzebne? Nie chce Ci się powtarzać tego, co dopiero usłyszałeś lub przeczytałeś? To błąd, ponieważ powtarzając reguły czy definicje ''na świeżo'', wyświadczasz sobie dużą przysługę. Istnieje duża szansa, że za tydzień czy nawet za miesiąc będziesz dobrze pamiętał to, co powtórzyłeś od razu po zapoznaniu się z nowym materiałem. Oczywiście uzyskasz najlepsze efekty, jeśli dobrze zrozumiesz powtarzane informacje, warto je też streścić i podsumować własnymi słowami.

Rozmawianie o przyswojonych informacjach z innymi osobami

Dobre wyniki daje czytanie na głos ważnych informacji - najlepiej mieć słuchacza. Idealnie będzie, jeśli później porozmawiacie o tym, czego się dowiedzieliście. Nie chodzi o mechaniczne powtarzanie definicji, ale o przetworzenie jej na własne słowa. Opowiadanie innym osobom tego, co się właśnie przeczytało, to szansa na lepsze zrozumienie tematu i na jego utrwalenie.

Skoncentruj się - bez tego inne sposoby uczenia zawiodą!

Bez koncentracji na nauce osiągniesz marne efekty. Z pewnością nie powinieneś co chwilę spoglądać na swój telefon, ani sprawdzać wiadomości, które ktoś Ci wysłał na portalu społecznościowym. Może się wydawać, że takie oderwanie się na moment od nauki jest nieszkodliwe, ale prawda jest zupełnie inna i dobrze o tym wiesz. Pamiętaj, że za taką podzielność uwagi zapłacisz zmarnowanym czasem. Jeśli czujesz, że to zły moment na naukę, bo czujesz się zmęczony, a Twoje myśli wędrują gdzie indziej, to po prostu tym razem odpuść i zajmij się czym innym.

Notatki

Uczenie się z ręcznie sporządzonych notatek to świetny pomysł, zwłaszcza jeśli są one przejrzyste i wyglądają w miarę schludnie, co oczywiście nie znaczy, że jeśli nie jesteś perfekcjonistą, to trudno będzie Ci uczyć się ze swoich zapisków. Postaw na kolorowe zakreślacze, dzięki którym będziesz mógł zaznaczyć kluczowe słowa i zdania, a także wyodrębniać partie Twoich notatek. Przeglądając je, w pierwszej chwili będziesz skupiać swój wzrok na podkreślonych fragmentach, co sprawi, że szybko przypomnisz sobie ważne informacje.

Zrób sobie przerwę

Nie planuj nauki, która ma trwać kilka czy nawet więcej godzin. Na pewno niejednokrotnie odkładałeś naukę przed sprawdzianem czy egzaminem do niemalże ostatniej chwili i uczyłeś się bez przerwy przez stanowczo zbył długi czas. Po takim wysiłku chcemy tylko odpoczynku... Jeśli chcesz zapamiętać to, czego się uczyłeś, nie ignoruj faktu, że zapamiętywanie wymaga czasu. Obszerny materiał trzeba podzielić na partie. Po przeczytaniu i powtórzeniu jednej zrób sobie przerwę - przejdź się po domu, zjedz coś, zadzwoń do kogoś. W przeciwnym razie pamięć po prostu Cię zawiedzie, a nie to jest Twoim celem.
Powyższe sposoby uczenia się nie zawodzą, jednak musisz wykazać się cierpliwością i zaangażowaniem!
Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod