Kategorie

Jak otworzyć punkt ksero?

Autor     kwi 4, 2019     Wszystkie , Urządzenia biurowe    0 Komentarzy
Jak otworzyć punkt ksero?
Otwarcie własnego punktu ksero w czasach powszechnego dostępu do kopii i wydań elektronicznych w internecie może wydawać się przedsięwzięciem spisanym na straty. Nie jest to prawda, jak w każdym biznesie trzeba być jednak otwartym na nieustanny rozwój firmy i poszerzanie usług. W tym artykule radzimy, czym kierować się przy zakładaniu takiego biznesu.

Asortyment i usługi

Zastanawiając się, jak otworzyć punkt ksero, musimy być świadomi faktu, że na samych usługach kopiowania nasza firma nie zarobi. Podstawowy zakres usług będzie obejmował na pewno kserowanie i drukowanie czarno-białe oraz w kolorze. Głównymi klientami punktów ksero są uczniowie i studenci, nieodzowne jest więc, aby nasza firma oferowała oprawę i bindowanie prac. Warto również poszerzyć zakres usług o laminowanie i drukowanie etykiet. Z takiej możliwości chętnie skorzystają mniejsze i większe firmy czy urzędy, na przykład w ramach przygotowania materiałów szkoleniowych. Nie trzeba chyba wspominać, że należałoby zaopatrzyć się we wszelkiego rodzaju materiały szkolne i biurowe, zwłaszcza teczki, segregatory, koszulki, oprawy i artykuły piśmiennicze.

Kserokopiarki, drukarki, bindownice... Co jeszcze?

Już planując otwarcie punktu ksero, musimy wiedzieć, jakich urządzeń będziemy potrzebować na samym początku. Podstawa to oczywiście kserokopiarki umożliwiające powielanie materiałów zarówno w czerni i bieli, jak i w kolorze. Warto już na starcie zakupić dwa urządzenia, najlepiej automatyczne, gdyż zwiększą one tempo pracy, co jest niezwykle ważne w przypadku kserowania wielostronicowych prac czy np. podręczników. Nieodzowna będzie również przynajmniej jedna drukarka. Dobrze zaopatrzyć się w laserową, która zmniejszy koszty zużycia tuszu, jednak na początek tradycyjna wystarczy. Na start z powodzeniem można kupić sprzęt używany lub wziąć go w leasing. Nie obejdzie się oczywiście bez komputerów. Jeden to minimum, jednak najlepiej od razu zakupić dwa. Z czasem dobrze jest zwiększyć ich ilość, poszerzając w ten sposób ofertę o dostęp do programów i edytorów oraz do internetu.

Kolejnymi urządzeniami niezbędnymi w punkcie ksero będą bindownice i termobindownice. Jeżeli firma nie będzie oferowała usług bindowania i oprawy prac, prawdopodobnie nie utrzyma się długo na rynku. Nie jest to duży koszt, ceny bindownic zaczynają się bowiem już od około 230 zł. Poszerzając na późniejszym etapie asortyment, na pewno opłaci się zaopatrzenie punktu ksero w laminator i drukarkę etykiet.

Jak otworzyć punkt ksero - lokalizacja

Lokalizacja jest w tym wypadku niezwykle istotna. Najlepiej otworzyć punkt w pobliżu uczelni wyższych, całkiem dobrze sprawdzają się też miejsca sąsiadujące ze szkołami i urzędami. Spore dochody przynoszą punkty ksero znajdujące się w centrum, jednak tu trzeba liczyć się z wysokimi cenami wynajmu lokalu, dlatego tego typu lokalizacje odradza się na sam początek.

Sprawy formalno-prawne

Chcąc otworzyć punkt ksero należy oczywiście zgłosić firmę do Urzędu Miejskiego w celu jej zarejestrowania. Po uzyskaniu potwierdzenia będziemy jeszcze potrzebowali NIP-u z Urzędu Skarbowego i Regonu z Urzędu Statystycznego. Specyficznym aspektem działalności firm oferujących usługi ksero jest obowiązek odprowadzania opłat od obrotu z tytułu praw autorskich. Wahają się one w zakresie od 1 do 3 procent wartości sprzedaży w zależności od udziału procentowego materiałów kopiowanych w naszym punkcie na użytek własny.

Otwarcie własnego punktu ksero może być całkiem opłacalne, zwłaszcza jako biznes rodzinny. Z czasem firmę można rozbudować, stworzyć sieć, poszerzyć usługi...Na przykład o serwowanie pysznej kawy czy oferowanie nadruków na kubki i odzież. To zadanie dla osób ambitnych i lubiących wyzwania, jednak dające sporą satysfakcję. Zdecydowaną nieprawdą jest, że nie generuje ono zadowalających zysków, trzeba jedynie zdawać sobie sprawę faktu, że same usługi ksero nie wystarczą.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod