Kategorie

Jak odzyskać zalaminowany dokument?

Autor     kwi 10, 2019     Wszystkie , Urządzenia biurowe    0 Komentarzy
Jak odzyskać zalaminowany dokument?
Mimo że żyjemy w czasach powszechnej cyfryzacji, papier wciąż jest jednym z najpopularniejszych nośników informacji. To materiał niezwykle wygodny w użytkowaniu, jednak jego wytrzymałość jest ograniczona, dlatego w wielu wypadkach decydujemy się na laminowanie. Co jednak w sytuacji, gdy chcemy nanieść na dokument poprawki? Jak odzyskać zalaminowany dokument?

Na czym polega laminowanie?

Laminowanie to sposób zabezpieczania dokumentu przed uszkodzeniami, nanoszeniem niepożądanych poprawek czy promieniowaniem UV. Zwiększa jego wytrzymałość na rozerwanie i cięcie, uodparnia na wilgoć i zabrudzenia. Proces laminacji jest niezwykle użyteczny, gdy chcemy zabezpieczyć wszelkiego rodzaju umowy, gwarancje, ważne rachunki czy dokumenty szkoleniowe. Stosuje się go też do zabezpieczania materiałów wykorzystywanych do pracy z dziećmi, gdyż folia zwiększa wytrzymałość takich treści oraz ułatwia ich dezynfekcję.

Jak laminować?

Istnieje kilka sposobów na zabezpieczenie dokumentu laminatem. Najprostszym jest użycie okładki samolaminującej, ta jednak nie jest tak wytrzymała, jak standardowe folie do laminowania. Najpowszechniejszą metodą jest zastosowanie laminacji na gorąco. Polega ona na przepuszczeniu dokumentu obłożonego z dwóch stron folią przez nagrzany laminator, który pod wpływem temperatury roztapia klej znajdujący się po wewnętrznej stronie oprawy. Proces ten gwarantuje idealne przyleganie folii do papieru i piękne wykończenie.

Laminowanie na zimno przebiega w podobny sposób, z tym że wykorzystuje się tutaj nacisk rolek laminatora, a nie wysoką temperaturę. W przypadku kompaktowych urządzeń biurowych, ta metoda zabezpieczania wymagać będzie specjalnych samoprzylepnych folii, które oferuje np. firma Argo Cristal.
Istnieją też laminatory rolowe, w których folia znajduje się na rolkach. Jest ona cieńsza od standardowej i często używa się jej do uszlachetniania druku lub do zabezpieczania dużej ilości dokumentów.

Jak odzyskać zalaminowany dokument?

Część folii umożliwia odzyskanie dokumentu w dosyć prosty sposób - wystarczy jedynie odciąć krawędź, gdyż klej nie pokrywa oprawy na całej powierzchni. Należy przy tym uważać, aby nie naciąć samego papieru.

W bardziej skomplikowanych przypadkach wystarczą ręcznik i żelazko parowe. Ręcznik umieszczamy na zalaminowanej powierzchni uważając, żeby dokładnie do niej przylegał. Następnie wystarczy tak zakryty dokument jakiś czas "poprasować". Pod wpływem temperatury folia odklei się od papieru i można ją będzie bezpiecznie zdjąć. Proces można kilkakrotnie powtórzyć, jeżeli zauważymy, że plastik nie odkleił się całkowicie.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod