Kategorie

Jak rysować pastelami olejnymi?

Autor     kwi 23, 2019     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Jeśli kusi Cię rysowanie pastelami olejnymi, to na pewno warto, abyś spróbował swoich sił, tworząc pracę...
Biuronimo.pl
Jak rysować pastelami olejnymi?
Jeśli kusi Cię rysowanie pastelami olejnymi, to na pewno warto, abyś spróbował swoich sił, tworząc pracę na wybrany przez siebie temat. Aby ułatwić sobie zadanie, przeczytaj na temat tego, jak rysować pastelami olejnymi.

Jaki papier wybrać?

Jeśli masz już komplet pasteli olejnych lub kupiłeś tylko kilka sztuk, by wypróbować technikę, pomyśl też o odpowiednim papierze. Uzyskasz najlepsze efekty, jeśli będziesz rysować na gładkim papierze. Ewentualnie możesz wybrać specjalny papier do pasteli, który lepiej sprawdza się jednak w przypadku pasteli suchych. Pamiętaj, że na gładkim papierze lepiej wyeksponujesz cienie i światło. Dobrze jest zdecydować się na papier inny niż biały - będziesz bardziej zadowolony z końcowego efektu. Biała kredka jest niewidoczna na białym papierze, a dzięki niej można przecież podkreślić wypukłości określonych obszarów, na przykład na kościach policzkowych lub na kwiatach. Jeśli zastanawiasz się nad formatem, to lepiej wybierz któryś z tych większych, na przykład A3. W przypadku pasteli olejnych praca przy detalach może irytować, ponieważ kształt kredek stanowi pewne utrudnienie. Jednak z czasem można opanować tę niełatwą sztukę.

Jak rysować pastelami olejnymi - kolory

Na papier najpierw należy położyć kolor bazowy, czyli na przykład, jeśli chcemy rysować płaszcz, to wybieramy zieloną kredkę w konkretnym odcieniu. Następnie można na nią nanosić inne odcienie zieleni i inne kolory, dzięki którym rysunek stanie się ciekawszy. Można delikatnie sunąć po papierze kredką pastelową, można też ją mocniej dociskać - wtedy uzyskamy intensywniejszy efekt. Pamiętaj, że mocno naciskając, kładziesz grubą warstwę kredki, więc jest to warstwa kryjąca. Nakładając białą kredkę rozjaśnisz nałożony już kolor, a także stworzysz wrażenie głębi.
Bardzo ważne jest to, by często wycierać pastele olejne papierem, ponieważ szybko się brudzą innymi kredkami. Jeśli będziesz używać zanieczyszczonych kredek, to zniszczysz swój rysunek! Można dodawać do pasteli olejnych terpentynę albo olej lniany - dzięki temu praca bardziej będzie przypominała obraz wykonany farbami olejnymi i okaże się bardziej odporna na działanie światła.

Co jeszcze trzeba wiedzieć, by stworzyć udany rysunek?

Przed nałożeniem bazowego koloru, warto delikatnie zaznaczyć ołówkiem lub neutralnym kolorem kontury. Gdy już nałożysz kolory bazowy, możesz już zaznaczyć zarysy detali i wypełniać kolorem większe płaszczyzny rysunku. Dużą zaletą pasteli olejnych, jest to, że pozwalają wspaniale oddać grę świateł - trzeba o tym pamiętać, jeśli chce się uzyskać artystyczny efekt. Pracując nad grą świateł, nie dociskaj zbyt mocno kredki. Rysując detale, najlepiej posługiwać się krawędziami kredek w sztyfcie. Jest to uwaga szczególnie istotna dla tych, którzy szykują się do rysowania portretów. 

Rysowanie pastelami olejnymi to technika wymagająca ćwiczeń, jednak można ją dość szybko opanować. Co ważne, nie zawierają one szkodliwych substancji, więc mogą być używane również przez dzieci.
Powiązane produkty

Powiązane wpisy:

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod