Kategorie

Segregacja śmieci w firmie

Autor     maj 27, 2019     Wszystkie , Artykuły biurowe    0 Komentarzy
Segregacja śmieci w firmie

Każda działalność gospodarcza wytwarza w ciągu roku sporą ilość odpadów. Wraz z rosnącą świadomością ekologiczną popularyzuje się praktyka recyklingu. Warto przyjrzeć się bliżej temu tematowi, gdyż segregacja śmieci w firmie wiąże się nie tylko z ekologią, ale może być również źródłem oszczędności.

Czy trzeba segregować odpady w firmie?

Odpowiedź na to pytanie jest niejednoznaczna: wszystko zależy od umów i zobowiązań jakie podpisał właściciel/zarządca budynku. Jeżeli segregacja została wprowadzona, na terenie nieruchomości powinny znajdować się odpowiednie kontenery. W takim wypadku należy zapewnić tez odpowiednie kosze na śmieci na terenie biura. Jednocześnie w wielu gminach wywóz odpadów posegregowanych jest objęty niższymi opłatami.

Segregacja śmieci w firmie - podstawy

Kwestia rodzaju pojemników i ich kolorystycznego oznaczenia bywa obecnie kłopotliwa, ze względu na różne systemy zastosowane w różnych gminach. Jednym z często stosowanych podziałów jest następujący:

 • pojemnik niebieski - papier
 • pojemnik żółty - plastik i tworzywa sztuczne 
 • pojemnik zielony - odpady mieszane

Na szczęście od roku 2021 planowane jest wprowadzenie nowego, ogólnopolskiego podziału pojemników służących do segregacji odpadów, z którym warto zapoznać się już teraz:

 • pojemnik żółty - metal, plastik, opakowania wielomateriałowe
 • pojemnik niebieski - papier
 • pojemnik brązowy - odpady organiczne
 • pojemnik zielony - szkło
 • pojemnik biały - bezbarwne szkło
 • pojemnik czarny - odpady zmieszane

Problematyczne odpady

Segregacja śmieci w firmie nie obejmuje niektórych odpadów wymagających specjalnego traktowania: przeterminowanych lekarstw, zużytych baterii, elektrośmieci, które ze względu na zawarte w nich substancje, nie mogą być utylizowane z resztą odpadów. W tych przypadkach należy znaleźć odpowiednie punkty, które zbierają takie odpadki lub nawiązać współpracę z odpowiednimi firmami.

Postaw na recykling

Należy odpowiednio wyedukować pracowników, aby segregacja śmieci w firmie przebiegała prawidłowo. Ponadto, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które ograniczą wytwarzanie odpadów:

 • zapewnij naczynia wielokrotnego użytku;
 • wprowadź praktykę ponownego wykorzystania jednostronnie zadrukowanych kartek;
 • zachęcaj, aby nie drukować niepotrzebnych dokumentów.

Pamiętaj, że mniejsza ilość odpadów to jednocześnie mniejsze opłaty za ich utylizację. Przy średnim lub dużym biurze oszczędności mogą być wyraźnie zauważalne.

Firma dbająca o środowisko

Warto wspomnieć, że odpowiednie działania mające na celu dokładną segregację odpadów wpływają pozytywnie na wizerunek firmy. Recykling w polskich biurach nie jest jeszcze ogólnie przyjętym standardem, zatem zastosowanie takich działań kreuje obraz firmy jako tej, która dba o środowisko.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod