Kategorie

Jak narysować włosy?

Autor     lip 8, 2019     Wszystkie , Artykuły piśmienne    0 Komentarzy
Jak narysować włosy?

Każdy artysta, który zaczyna swoją przygodę z tworzeniem portretów, zastanawia się, jak narysować włosy. Wbrew pozorom, nie jest to łatwe, nawet jeśli model ma krótkie i niezbyt bujne pasma. Na szczęście trochę praktyki i garść cennych wskazówek rozwieją dylematy i pomogą w osiągnięciu imponujących efektów pracy.

Odpowiednie narzędzia

Przede wszystkim trzeba dobrze przygotować się do pracy. Oprócz papieru wysokiej jakości potrzebne będą dobrze, ale nie nadmiernie naostrzone ołówki różnej miękkości, gumka do mazania, temperówka, ewentualnie kredki - biała i czarna przydadzą się przy szkicu, a kolorowe są oczywiście niezbędne, jeśli chce się stworzyć kolorową pracę. Zdania na temat tego, jakiej miękkości ołówki są najlepsze do rysowania poszczególnych partii włosów są podzielone, jednak bez wątpienia przyda się ołówek HB, który jest idealny do szkicowania konturów włosów, a także ołówek 2B, 3B, 4B oraz 5B - w zależności od upodobań można też sięgnąć po bardziej miękkie ołówki, sprawdzające się podczas cieniowania ciemnych włosów. Aby uzyskać realistyczny efekt, trzeba pamiętać o narzędziu najlepiej nadającym się do szkicowania pojedynczych włosków, czyli o ołówku automatycznym z cienkim grafitem.

Jak narysować włosy kobiety?

Oczywiście również mężczyzna może mieć długie, bujne włosy, jednak na potrzeby poradnika przyjmijmy, że kobiece włosy są dłuższe i bardziej okazałe od męskich. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że inaczej rysuje się włosy proste, inaczej kręcone. Niezależnie od rodzaju włosów, zaczynamy rysować je, kreśląc ich kontury ołówkiem o średniej twardości, a następnie zaznaczamy poszczególne kosmyki - najwięcej pracy jest tu przy kręconych włosach. Pracę należy zacząć od pasm położonych najwyżej, rysując je tak, by opadały na twarz i ramiona w naturalny sposób. Gdy kosmyki są już naszkicowane, przychodzi czas zająć się wypełnianiem pasm pojedynczymi włosami oraz cieniowaniem. Podstawowa zasada jest taka, że miejsca ciemniejsze wypełnia się liniami, używając miękkich ołówków. Konieczne są niewielkie, niezarysowane przestrzenie, ponieważ dzięki nim uzyskamy połysk oraz efekt głębi. Można też w tych miejscach użyć białej kredki (oszczędnie).

Męskie włosy - co zrobić, by rysunek nie wyglądał sztucznie?

Tak jak w przypadku damskich fryzur, szkicowanie włosów mężczyzny należy zacząć od naniesienia konturów. Kolejnym etapem jest podzielenie włosów na pasma. Aby cieszyć się udanym rysunkiem, w następnym kroku warto skupić się na pracy nad krawędziami - tam włosy są krótsze i trzeba je naszkicować szczególnie starannie, posługując się niezbyt miękkim ołówkiem. Dopiero później można użyć miękkich grafitów - są idealne do rysowania włosów bardziej oddalonych od twarzy. Ważnym etapem jest też zaznaczenie dłuższych pasm nad czołem i na środku głowy. 

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod