Kategorie

Jak narysować człowieka?

Autor     wrz 9, 2019     Wszystkie , Jak narysować    1 Komentarzy
Rysowanie postaci wymaga znajomości elementarnych zasad szkicowania, jak również opanowanie geometrii....
Biuronimo.pl
Jak narysować człowieka?

Narysowanie człowieka to jeden z ulubionych tematów, jaki podejmują debiutujący artyści. Rysowanie postaci wymaga znajomości elementarnych zasad szkicowania, jak również opanowanie geometrii. Tematyka może początkowo sprawiać trudności, jednak opanowanie kilku reguł rysowania pomoże stworzyć wyjątkowy obraz z dbałością o szczegóły. Postać człowieka składa się z kilku elementów, tworzących symetryczną całość przy zachowaniu naturalnych proporcji.

Pierwsze próby często bywają nieudane, lecz należy się nie poddawać i kontynuować trening prowadzenia indywidualnej kreski. Wyjątkowej i niepowtarzalnej, ponieważ każdy rysownik posiada własny styl. Po opanowaniu podstaw, kiedy nasze rysunki wyglądają zadowalająco, można przystąpić do eksperymentowania z rysowaniem człowieka w różnych pozach oraz wyrażających rozmaite emocje. Opanowanie podstawowych zasad, trening, odpowiednie narzędzie i chęci sprawią, że będziesz wiedział, jak narysować człowieka.

Zasiadamy z głową pełną pomysłów, zaopatrzeni w przybory do rysowania oraz zaznajomieni z teorią i co dalej? Możemy popełnić podstawowy błąd, czyli rozpocząć rysowanie człowieka od pojedynczej części ciała, lub podzielić pracę na etapy. Zastosuj kolejne kroki wymienione poniżej, a zorientujesz się, w jak prosty sposób można naszkicować proporcjonalną sylwetkę człowieka. I jeszcze jedno – na początek nie szkicuj z pamięci. Inspiracją może być fotografia lub inny rysunek. Przygotuj kartkę papieru, ołówek lub kredki i do dzieła!

Krok 1: Rysowanie człowieka – zasada dziewięciu linii

Rozpocznij rysowanie człowieka od narysowania dziewięciu poziomych kresek, oddalonych od siebie w równych odstępach. Wysokość ciała człowieka jest równa ośmiokrotnej wysokości głowy, której kształt wyrysuj między pierwszą, a drugą górną poziomą kreską.

Krok 2: Czas na tułów

Tułów obrysuj w kształt „jajka” między drugą, a piątą linię. Jesteś w połowie drogi. Teraz zaznacz ramiona oraz biodra, które w idealnej sylwetce mają tę samą szerokość. Obrysuj ramiona między 2, a 3 linią oraz biodra między 4, a 6 linią. Następnie połącz ramiona z biodrami delikatną kreską, tworząc wcięcie w talii w okolicy czwartej linii. Na drugiej kreseczce zaznacz obojczyki, zaś na trzeciej biust. Skup się na oddaniu proporcji ramion i szyi, które w dużej mierze określają posturę rysowanej postaci.

Krok 3: Dorysuj kończyny

Dorysuj resztę nóg uwzględniając zasadę, że kolana znajdują się na wysokości linii siódmej. Dorysuj ręce pamiętając, że sięgają zwykle do połowy ud, natomiast łokcie znajdują się na wysokości talii. Dłonie rysuj analogicznie do głowy, ponieważ ich rozmiar jest zbliżony. Pamiętając o tej proporcji, narysuj dłonie między piąta, a szóstą linią wzdłuż tułowia.

Krok 4: Wytrzyj linie pomocnicze

Pierwszy etap, czyli szkicowanie masz już za sobą. Teraz możesz przy pomocy gumki usunąć linie pomocnicze, które już nie będą potrzebne.Na każdym etapie rysowania warto odejść od sztalugi lub biurka na kilka kroków, aby z innej perspektywy obejrzeć rysunek. Jest to sposób na wyłapanie błędów.

Krok 5: Cieniowanie

W ostatnim kroku możesz nareszcie popisać się swoimi zdolnościami rysownika i zaprezentować własny styl. Dorysuj szczegóły twarzy, włosy, ubrania oraz dodatki. Na koniec możesz wycieniować całość, nadając postaci charakter i głębię. Delikatnie szrafuj skórę, nadając jej fakturę. Cienie występują najczęściej w okolicy oczodołów, szyi, górnej wargi, obojczyków, czy wewnętrznej części ramion oraz ud. Możesz zainspirować się stylem cieniowania innych rysowników oraz przystąpić do narysowania ubrań.

Powiązane produkty

1 Komantarzy

    • Avatar
      Aleksandra
      kwi 28, 2020

      Emmm jak by były rysunki było by łtwiej