Kategorie

Jak robić notatki wizualne - sketchnotki?

Autor     paź 15, 2019     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Podczas nauki w procesie zapamiętywania i przyswajania wiedzy, pomagają nam zmysły. Jeden z nich jest...
Biuronimo.pl
Jak robić notatki wizualne - sketchnotki?

Podczas nauki w procesie zapamiętywania i przyswajania wiedzy, pomagają nam zmysły. Jeden z nich jest dominujący i u większości ludzkości tym zmysłem jest wzrok. Korzystając z tego faktu, możemy wykorzystać te predyspozycje i stosować techniki wizualne, które wpłyną na sprawniejsze przyswajanie wiadomości i efektywne kształcenie - notatki wizualne (sketchnotki).

Czym są sketchnotki?

Skrót sketchnotka pochodzi od wyrażenia sketchnoting, które łączy w sobie angielskie słówka sketch -"szkic" i note -"notatka", tak więc, jak wynika z nazwy, jest to połączenie rysunków i notatek, szkicowanie z tekstem. Tego typu zestawienie treści z obrazkami jest sposobem, by włączyć myślenie wizualne. Metoda jest prosta i genialna zarazem.

Jak ich używać?

Nie trzeba skończyć Akademii Sztuk Pięknych, by móc z niej korzystać. Wystarczą podstawowe umiejętności, nanoszenie najprostszych symboli, ikon i znaków nie wymaga specjalnych zdolności. Sceptycy zarzucają tej metodzie czasochłonność, co nie jest prawdą. Dzięki zdolności ludzkiego mózgu do chłonięcia informacji za pomocą elementów wizualnych proces nauki przebiega zadowalająco sprawnie i szybko. Żeby zacząć sporządzać notatki wizualne potrzebujesz powierzchni, po której możesz pisać: blok, notatnik, terminarz, brulion, cokolwiek, co ma czyste kartki, najlepiej zaopatrz się w notes lub zeszyt, by nie zgubić swoich zapisków i móc po nie sięgnąć zawsze wtedy, kiedy będzie potrzeba, by odświeżyć pamięć. Długopis, kredki, zakreślacze będą niezbędne do pisania, rysowania i podkreślania najważniejszych treści. Tekst jest podstawą, ale nie może być zbyt długi, posługujemy się hasłami, dzięki skojarzeniom nie potrzeba się rozwlekać, wystarczą skróty myślowe. Opatrzymy go szkicem, który ma za zadanie uzupełnić słowo pisane i wywołać łączenie faktów. Im częściej korzystamy z tego sposobu zapamiętywania, tym szybciej operujemy ikonami, które budzą skojarzenia, np. żarówka oznacza pomysł, serce to miłość, a globus jest światem, możemy tworzyć też własne symbole, które będą oczywiste tylko dla nas, tworząc swego rodzaju szyfr, ciężki do złamania dla innych osób Najlepiej korzystać z własnoręcznie sporządzonych notatek, ponieważ treści tam zawarte są subiektywne, odtwarzanie zapisków innej osoby może być błędnie interpretowane. Jest to ważne, ponieważ już podczas pracy nad robieniem rysunków z treścią, uczymy się i zapamiętujemy, oszczędzając czas.

Notatki wizualne - kiedy ich używać?

Nie zawsze można wykorzystać notatki w formie wizualnej, ciężko byłoby się uczyć przedmiotów matematycznych, bazując na połączeniu słów i obrazków, ale inne przedmioty ścisłe i humanistyczne, w których można stosować tego typu uproszczenia, będą mogły być opracowane właśnie w ten sposób. Nawet najnudniejsze wykłady na studiach zyskają na atrakcyjności, gdy zamiast bazgrać bez celu, zaczniesz szkicować przydatne adnotacje. Nie tylko czas będzie szybciej mijał, zajęcia będą ciekawsze, a przy okazji to spore ułatwienie w zdobywaniu wiedzy, bez potrzeby pożyczania notatek od pilniejszych uczniów. Jesteś rodzicem? Warto podsunąć ten pomysł swoim dzieciom i nauczyć je prawidłowo posługiwać się tym stylem przyswajania treści. Połączenie zabawy z nauką będzie najlepszym bodźcem dla najmłodszych uczniów. Nie tylko dzieci, uczniowie i studencie skorzystają na tej technice. Można stosować ją, ułatwiając sobie życie codziennie. Możesz tworzyć sketchnotki podczas kursów zawodowych, konferencji, burzy mózgów na zebraniach w pracy, podczas nauki języków obcych i zawsze wtedy, gdy czujesz, że będzie to dla Ciebie przydatne.

Powiązane produkty