Kategorie

Urban sketching - rysuj poza domem

Autor     paź 22, 2019     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
W dobie XXI wieku pojawiają się coraz to ciekawsze i bardziej nietypowe dzieła sztuki. Jednym z...
Biuronimo.pl
Urban sketching - rysuj poza domem

W dobie XXI wieku pojawiają się coraz to ciekawsze i bardziej nietypowe dzieła sztuki. Jednym z najnowszych trendów we współczesnej twórczości jest urban sketching, który cieszy się rosnącym zainteresowaniem wśród młodszych i starszych osób. Co to takiego i jak się za to zabrać?

Czym jest urban sketching?

Jest to ruch artystyczny i społeczny stworzony przez Gabriela Campanario w 2007 roku. Ideą jest tworzenie grupowych spotkań artystów w plenerze, aby wspólnie szkicować ulotne momenty z życia miasta. Niektórzy szkicują też samotnie. Chodzi głównie o uchwycenie chwili i klimatu. Liczy się spontaniczność i luźna forma. Niekiedy twórcy do swoich szkiców dodają także tekst. Z rysunków oraz słów tworzy się często również dzienniki. Przede wszystkim ważne jest to by malować na miejscu sceny, które się widzi zamiast przy biurku odtwarzać obrazy z pamięci czy ze zdjęcia. Najczęstszym tematem miejskich artystów jest architektura, czyli stare kamienice, domy, kościoły, ale niektórzy szkicują też ludzi, gołębie albo pojazdy. Prace skeczystów są wyjątkowe i niepowtarzalne, bowiem każdy widzi świat z innej perspektywy.

Co jest potrzebne?

Ważny jest przede wszystkim szkicownik, najlepiej w miękkiej oprawie, aby wygodnie się rysowało. Tutaj najistotniejszy jest komfort artysty. Potrzebne będą również cienkopisy, kredki czy farby akwarelowe- zależy od nas czym będziemy chcieli rysować. Wybierając akwarele, warto mieć ze sobą pędzle typu waterbrush, które mają wbudowane zbiorniki na wodę. Pomocny może okazać się również ołówek i gumka oraz temperówka. Niektórzy używają także pióra. Ważne, aby przybory były lekkie i łatwe do przenoszenia. Szkicowanie może się odbywać dowolną techniką i narzędziami, w zależności od indywidualnych upodobań.

Jak zacząć?

W zasadzie każdy, kto choć trochę lubi rysunek i ma w sobie pokłady cierpliwości może zacząć uprawiać ten rodzaj sztuki miejskiej. Przede wszystkim wychodząc na miasto należy zawsze mieć przy sobie przybory do rysowania. Nigdy nie wiadomo co nas zachwyci i co będziemy chcieli uwiecznić. Warto zwrócić uwagę także na pogodę i ubrać się do niej stosownie. Najbardziej wytrwali artyści szkicują bowiem na mrozie i w deszczu. Niektórzy w chłodne dni siadają z herbatą czy kawą w kawiarniach i tam tworzą swoje dzieła. Przed rozpoczęciem szkicu warto dokładnie przyjrzeć się obiektowi, który chcemy narysować, przede wszystkim w celu wybrania najlepszego kąta widzenia. Dobrze byłoby podszlifować swoje umiejętności i wybrać się na kurs miejskiego rysowania albo skorzystać z pomocy instruktażowych filmików w Internecie. Najlepiej znaleźć także grupę ludzi zajmujących się urban sketchingiem, aby wraz z nimi szkicować. Jest to świetna okazja, aby nauczyć się czegoś od bardziej doświadczonych sketcherów oraz zawiązać ciekawe znajomości.

Urban sketching to jedna z nowszych form w sztuce, a już podbiła serca wielu ludzi. Coraz więcej osób wychodzi na miasto ze szkicownikiem. Jest to w zasadzie sztuka uliczna, a każdy z nas może być artystą. Dzięki temu możemy spojrzeć na własne miasto z innej perspektywy oraz odkryć wcześniej nieznane nam zakątki. Można podróżować także po innych miastach, rysować zabytki, poznawać ciekawych ludzi, a także prowadzić dziennik turystyczny z podróży tych bliższych i tych dalszych. Nie obowiązują tutaj żadne wytyczne, wystarczy rysować na miejscu, na żywo. Wraz z urban sketchingiem można przeżyć wspaniałą przygodę.

Powiązane produkty

Powiązane wpisy:

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod