Kategorie

Podróż służbowa - istotne informacje

Autor     sty 13, 2020     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Podróż służbowa to podróż pracownika na zlecenie pracodawcy. Warto umieć ją odróżnić od oddelegowania....
Biuronimo.pl
Podróż służbowa - istotne informacje

Podróż służbowa to podróż pracownika na zlecenie pracodawcy. Warto umieć ją odróżnić od oddelegowania. Przyjrzyjmy się bliżej temu pojęciu.

Czym jest podróż służbowa?

Podróż służbowa to wyjazd pracownika poza miejsce, w której wykonuje on swoją codzienną pracę (np. poza miejscowość, w której znajduje się firma). Jest to wyjazd na polecenie pracodawcy i musi dotyczyć wykonywanej pracy (np. gdy pracownik musi wyjechać do klienta lub zleceniobiorcy).

Warto zwrócić uwagę na to, że miejsce stałej pracy pracownika nie musi być jednym miastem, ale np.  całym województwem albo krajem czy też innym obszarem, określonym w umowie. W związku z tym, podróżą służbową nie będzie wyjazd do miasta, które znajduje się w obszarze pracy pracownika. Taki wyjazd jest zwykłym wykonywaniem obowiązków pracownika.

W polskim prawie nie ma ukonstytuowanej definicji podróży służbowej, dlatego często nie do końca wiadomo, co do niej można zaliczyć i powstaje wokół tego pojęcia chaos.

Czym jest oddelegowanie?

Jest też inna forma wyjazdów pracowników: oddelegowanie.

Oddelegowanie to wyjazd pracownika na zlecenie pracodawcy na pewien okres czasu do innego miejsca niż określono w umowie o pracę. Następuje ono poprzez wypowiedzenie, zmieniające warunki pracy pracownika.

Co zabrać w podróż służbową?

Są różne powody podróży służbowej, ale często jest to wizyta u klienta lub zleceniobiorcy. Należy zabrać ze sobą ubranie odpowiednie do sytuacji. Jeżeli spotkanie odbędzie się w biurze, warto ubrać cały garnitur lub chociażby marynarkę i eleganckie, materiałowe spodnie, a także koszulę. Podczas bardzo oficjalnych spotkań warto też założyć krawat.

Jeżeli do miejsca spotkania trzeba dolecieć samolotem, warto zaopatrzyć się w walizkę kabinową. Takie walizki ma w swojej ofercie firma Wenger - posiada ona wymiary bagażu podręcznego, dzięki czemu nie trzeba wykupować dodatkowego miejsca na duży bagaż w samolocie. Zmieścimy do niej wszystkie najpotrzebniejsze rzeczy razem z laptopem, ubraniami i kosmetykami. Nie można zapomnieć też o wszystkich dokumentach, które będą potrzebne podczas spotkania.

Powiązane produkty

Powiązane wpisy:

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod