Kategorie

Jak zostać wirtualną asystentką?

Autor     lut 7, 2020     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Żyjąc w erze internetu, kiedy coraz więcej osób może pracować zdalnie, pytanie "jak zostać wirtualną...
Biuronimo.pl
Jak zostać wirtualną asystentką?

Żyjąc w erze internetu, kiedy coraz więcej osób może pracować zdalnie, pytanie "jak zostać wirtualną asystentką?" również jest coraz powszechniejsze. Co powinna umieć wirtualna asystentka? Jak znaleźć pierwszych klientów? Podpowiadamy!

Jak zostać wirtualną asystentką – formy współpracy z klientami

Wirtualna asystentka to praca polegająca na wykonywaniu typowo administracyjnych zadań i współpracy z klientem, z dala od biura. Samo pojęcie wirtualnej asystentki kryje w sobie różne zadania i formy współpracy i czasem osobistych preferencji. Wirtualna asystentka to zawód, który może być wykonywany w różnych formach. Wirtualna asystentka freelancer to właściwie praca jako freelancer, obejmująca współpracę z jednym klientem w większym zakresie godzin.  Wirtualna asystentka associate (podwykonawca) to współpraca z inną asystentką, która przydziela część zadań. Możliwa jest również praca w agencji wirtualnych asystentek. Wtedy praca wygląda w podobny sposób, jak w normalnym biurze, a jedyną różnicą jest możliwość pracy zdalnej. Praca zdalna za zgodą pracodawcy to jeszcze jedna ciekawa forma pracy jako wirtualna asystentka, która polega na tym, że pracujemy dla swojego szefa z domu, zamiast z firmowego biura.

Jak zostać wirtualną asystentką – jak zacząć?

Podstawą jest wybranie swojej specjalizacji, czyli od dokładnego określenia, dla kogo chcemy pracować i co chcemy robić. Z usług wirtualnej asystentki najczęściej korzystają blogerzy, freelancerzy, małe i średnie firmy, a niekiedy także korporacje. Poza tym trzeba wybrać również branżę (lub kilka), np. IT, beauty, biznesy online, ecommerce, nieruchomości lub coachingowa. Poza tym trzeba również wiedzieć, czym umiemy i chcemy się zajmować (np. research, obsługa klientów, media społecznościowe, organizacja eventów, opieka nad blogiem lub organizacja wyjazdów służbowych). Trzeba także zastanowić się, czego na pewno nie chcemy robić. Wirtualna asystentka to zawód z dość dużym popytem, ponieważ coraz więcej firm zaczyna delegować część zadań osobom niepracującym w biurze, aby obniżyć koszty.

Jak zostać wirtualną asystentką – szukamy pierwszych klientów

Praca jako wirtualna asystentka to wbrew pozorom bardzo odpowiedzialna rola, wymagająca stałego rozwoju i nauki. Przed rozpoczęciem szukania klientów, warto przygotować listę umiejętności, którymi dysponujemy i jak możemy pomóc swoim potencjalnym klientów. Najtrudniejszym zadaniem w większości prac wykonywanych zdalnie jest szukanie klientów. Możemy zacząć od zadania pytań osobom w najbliższym otoczeniu, czy nie znają kogoś, kto nie potrzebuje takiej formy pomocy. Aby zdobyć doświadczenie i referencje można także popracować jako wolontariusz w inicjatywach lub organizacjach społecznych. Warto również zadbać o stworzenie swojej strony i szukanie klientów w miejscach, w których jest ich najwięcej, tzn. grupy na Facebooku, Linkedln oraz Google (poprzez reklamy). Szukanie klientów to skomplikowany proces i początkowo może być to bardzo trudne zadanie. Kiedy jednak uda się rozpocząć owocną współpracę z kilkoma firmami, następni klienci „znajdują się” znacznie szybciej.

 

Powiązane produkty