Kategorie

Jak ładnie pisać?

Autor     maj 1, 2020     Wszystkie , Porady    0 Komentarzy
Obecnie większość rzeczy piszemy z wykorzystaniem komputera. Zdarzają się jednak sytuacje, w których...
Biuronimo.pl
Jak ładnie pisać?

Obecnie większość rzeczy piszemy z wykorzystaniem komputera. Zdarzają się jednak sytuacje, w których musimy zapisać coś odręcznie. Piękne pismo jest naszą wizytówką, dlatego trzeba się go uczyć od najmłodszych lat. Jednakże nigdy nie jest zbyt późno na naukę kaligrafii - w dorosłym wieku wiąże się to jednak ze zmianą utrwalonych przez lata nawyków. Skoro pismo świadczy o nas samych, to jak ładnie pisać?

Co będzie nam potrzebne do nauki pięknego pisania?

Zanim przystąpimy do nauki kaligrafii musimy upewnić się, że posiadamy do tego wszystko to, co niezbędne. Nie wystarczy jakikolwiek długopis i kartka - musimy mieć pewność, że mamy dobrej jakości narzędzia. Papier nie powinien być ani za śliski, ani za szorstki. Na początek wybierzmy raczej zeszyt w kratkę, które ułatwia utrzymanie stałej wielkości liter oraz trzymanie się w linii. Jeśli chodzi o długopis, to warto wydać na niego nieco więcej pieniędzy - musi on gładko przesuwać się po kartce i nie rozmazywać. Świetnym tego przykładem są długopisy Parker, które dodatkowo cieszą się bardzo dobrą wydajnością. Jeśli jesteś leworęczny, to poszukaj długopisu przystosowanego do swoich potrzeb - w sklepach bez trudu znajdziesz tego typu produkty. 

Odpowiednie narzędzie nie będą jednak wystarczające, jeśli nie będziemy mieć właściwego miejsca do nauki. Kluczowym jego elementem jest biurko. Powinniśmy przyjmować przy nim wygodną pozycję, a wysokość blatu ma umożliwiać nam właściwe ułożenie nadgarstka. 

Jak ładnie pisać, czyli kilka słów o zasadach

Jeśli wszystko jest gotowe, to możemy przystąpić do nauki kaligrafii. W tym względzie dzieci mają ogromną przewagę nad dorosłymi, ponieważ u nich odbywa się ona niejako automatycznie. Wszystkie ich ćwiczenia zmierzają do wypracowania pierwotnego, pięknego pisma. Dorośli chcący nauczyć się kaligrafii, są zmuszeni do zmiany dotychczasowego stylu, który był utrwalany przez wiele lat. Z tego względu ich nauka przebiega nieco wolniej, co wcale nie znaczy, że nie jest ona możliwa - wystarczy odrobina motywacji.

Na początek musisz znaleźć wzór, czyli pismo, które Ci się podoba i do którego będziesz dążyć. Najpierw spróbuj powoli odwzorowywać poszczególne znaki - niespiesznie i dokładnie. Po pewnym czasie zauważysz, że czynność się automatyzuje i staje się Twoim nawykiem. Za jakiś czas wzór nie będzie Ci potrzebny.

Nauka kaligrafii wymaga czasu i cierpliwości. Ucząc się pisania kolejnych liter pamiętaj, aby przechodzić do kolejnej dopiero wtedy, gdy poprzednia jest już dobrze przyswojona. Dopiero po wyćwiczeniu całego alfabetu, zacznij pisać wyrazy. Pamiętaj przy tym również o łączeniu ze sobą poszczególnych znaków. Nie spiesz się, a zauważysz efekty. Jeśli wybrany przez Ciebie wzór okazuje się zbyt trudny, spróbuj go uprościć. W końcu ma to być Twój indywidualny, nowy charakter pisma.

Piękne pismo jest efektem długotrwałego ćwiczenia. Oczywiście, są osoby którym przychodzi to szybciej i łatwiej, jednak w większości przypadków kaligrafia to długie godziny spędzone nad zeszytem z długopisem w dłoni. Nie zniechęcaj się, jeśli początki nie są tak łatwe, jak to sobie wyobrażałeś. Nie bez powodu mówi się, że "praktyka czyni mistrza". To od Twojego zaangażowania zależy, czy Twoja nową wizytówką stanie się ładne i staranne pismo. Gdy przyswoisz cały alfabet i będziesz już powoli pisać wyrazy, to w dalszym ciągu nie rezygnuj z ćwiczeń. Spróbuj przepisywać fragmenty książek czy gazet i dąż do jak najlepszego zautomatyzowania pracy nadgarstka. W ten sposób nie będziesz musiał za jakiś czas myśleć o ładnym pisaniu - stanie się ono całkowicie naturalną czynnością.

Powiązane produkty