Kategorie

Rodzaje pasteli

Autor     maj 7, 2020     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Nazwa pasteli wywodzi się od włoskiego słowa „pastel” oznaczającego dosłownie ciasto. Nazwa wywodzi się...
Biuronimo.pl
Rodzaje pasteli

Nazwa pasteli wywodzi się od włoskiego słowa „pastel” oznaczającego dosłownie ciasto. Nazwa wywodzi się od ciastowatej formy, jaką mają pastele podczas produkcji. Po wyschnięciu stają się miękkimi, kolorowymi sztyftami. Na początku swojej historii były uznawane jedynie za środek pomocniczy, do tworzenia szkiców i wstępnych nakreśleń obrazów. W późniejszych latach odkryto niesamowite zastosowanie pasteli. Zainspirowało to wielu producentów do pracy nam nimi. Stąd dostępne są różne rodzaje pasteli, umożliwiających zastosowanie oryginalnych lub praktycznych modyfikacji w tej technice malarskiej.

Czym są kredki pastelowe?

Sucha forma pastelowa zamknięta w sztyfcie tworzy kredkę pastelową. W jej skład wchodzi pigment o określonej barwie oraz spoiwo żywiczne. Dzięki zamknięciu pasteli w sztyfcie, drewnianej oprawie, lub zastosowania metody krążka pastelowego, umożliwiona jest łatwiejsza praca z tym środkiem malarskim.

Rodzaje pasteli, ze względu na zastosowane spoiwo lub technikę malarską:

- pastele wodne
- pastele olejne
- kredki woskowe
- pastele miękkie
- pastele kredowe (suche)
- pastele twarde (ołówkowe)

Najpopularniejsza spośród pasteli – pastele miękkie

Najbardziej popularnym rodzajem pasteli są kredki pastelowe miękkie. Zastosowany, w ich produkcji, roztwór spoiwa ma niskie stężenie, w związku z czym kredki te mają kremową konsystencję i bardzo szybko pozostawiają pigment na płótnie lub papierze. Pozostawiona warstwa pigmentu może zostać z łatwością rozsmarowana po papierze za pomocą palców artysty.

Pastele olejne – jaki jest sekret ich wyrazistości?

W produkcji pasteli olejnych, jak sama nazwa wskazuje, zastosowano spoiwo olejowe. Nadaje ono większej pastelom bardziej transparentnych właściwości. Pigment wymieszany z takim spoiwem ma większe zdolności wiązania się z papierem lub płótnem. Pastele olejne dobrze rozprowadzają się na płótnie po nałożeniu na nich wody, np. za pomocą pędzla. Barwy, które można uzyskać, wykorzystując pastele olejne, są bardziej wyraziste, niż w przypadku pasteli miękkich, jednak mają one mniejszą gamę barw.

Pastele wodne

Pastele wodne są stosunkowo nowym „wynalazkiem”. Po ich nałożeniu na płótno możemy potrzeć je wilgotną gąbką lub pędzlem. Pigment będzie się wtedy świetnie rozpościerał po płótnie. Podobny efekt uzyskujemy, malując farbami akwarelowymi.

Pastele twarde

W odróżnieniu od pasteli miękkich, zastosowana koncentracja spoiwa, w pastelach twardych, jest wysoka. Sprawia to, że są one kruche i można je ostrzyć. Ich pigment nie rozciera się na płótnie, dlatego są idealne do tworzenia szkiców oraz malowania precyzyjnych szczegółów pracy. Nazywane są też ołówkami pastelowymi, ze względu na umieszczenie pigmentu w drewnianej oprawie.

Pastele kredowe

Pastele kredowe, nazywane również suchymi nie dają możliwości mieszania kolorów, tak, jak w przypadku pasteli miękkich lub olejnych. Jedynie na koniec pracy widać efekt nakładania się barw, które na płótnie musieliśmy umieszczać osobno. Są one jednak bardzo wygodne i przez to popularne.

Kredki woskowe

Kredki woskowe są pastelami charakteryzującymi się odpornością na wodę. W związku z czym, nawet po użyciu wody, nie uzyskamy efektu mieszania się barw, co jest możliwe, gdy mamy do dyspozycji inne rodzaje pasteli.

Pastele są uwielbianym środkiem malarskim wśród wielu artystów, a także dzieci. Malowali nimi między innymi Leonardo daVinci (już w 1500r), Joseph Vivien (XVII), Edouard Manet (XVIIIw), a nawet nasi słynni polscy artyści tworzący w XX wieku za ich pomocą wspaniałe pejzaże oraz portrety (Ignacy Witkiewicz, Leon Wyczółkowski, Stanisław Wyspiański). Słynny obraz Degasa pt."Czesząca się kobieta" również jest wykonany techniką pasteli na płótnie. Sprawdź, jak Ty sobie poradzisz z tą techniką malarską. Jakie pastelowe arcydzieło wyjdzie spod Twojej ręki?

Powiązane produkty