Kategorie

Jak nauczyć dziecko rysować?

Autor     maj 14, 2020     Wszystkie , Porady dla rodziców    0 Komentarzy
Rysowania potrafi być zarówno formą spędzania wolnego czasu, jak i nauką nowych umiejętności. Dzięki...
Biuronimo.pl
Jak nauczyć dziecko rysować?

Rysowania potrafi być zarówno formą spędzania wolnego czasu, jak i nauką nowych umiejętności. Dzięki niemu dziecko poznaje kształty, kolory, rozwija swoją wyobraźnię i pamięć wzrokową oraz ćwiczy swoją dłoń. Poprawia się również jego koncentracja oraz kreatywność. Dodatkowo dziecko staje się bardziej pewne siebie. Dzisiaj podpowiadamy, jak nauczyć dziecko rysować.

Kiedy można rozpocząć naukę rysowania z dzieckiem?

Niewiele dzieci zaczyna tworzyć rysunki przed ukończeniem pierwszego roku życia. Pierwsza aktywność plastyczna może u nich pojawić się w momencie kiedy nauczą się stabilnie siedzieć i swobodnie operować rączkami. Zdolność rysowania zaczyna się jednak rozwijać w momencie osiągnięcia przez nich 3 lat. W tym wieku potrafią już stworzyć samodzielnie rysunek, który powoli zaczyna przypominać ludzką postać lub dom. Zanim przystąpimy z dzieckiem do nauki rysowania, to musi ono wcześniej rozwinąć kilka umiejętności - w szczególności trzymanie narzędzia do rysowania.

Początkowa twórczość małego artysty ogranicza się do pokrywania białej kartki różnymi wzorami. Jedne dzieci próbują malować kółka, inne z kolei specjalizują się w rysowaniu kresek. Istotna zmiana zachodzi między 2 a 3 rokiem życia, kiedy to dziecko porzuca rysowanie wszelkich zawijasów na rzecz tworzenia znanych sobie obrazów. To wtedy pojawiają się pierwsze próby narysowania człowieka, pieska czy słońca. Z każdym kolejnym rysunkiem poprawia się ruch jego dłoni, co ma swoje przełożenie na bardziej precyzyjne kształty.

Jakie akcesoria przydadzą się do nauki rysowania?

Zanim dziecko rozpocznie swoją przygodę z rysowaniem, będziemy musieli skompletować kilka niezbędnych przedmiotów. Nie obejdzie się oczywiście bez białych kartek papieru. Najlepiej zaopatrzyć się w pokaźną ilość tego materiału, bo dzieci potrafią go wykorzystywać w naprawdę dużych ilościach. Co jeszcze nam się przyda? Oczywiście narzędzie, którymi dziecko będzie w stanie coś narysować. Świetnie nadadzą się do tego idealnie dostosowane do dłoni malucha kredki Bambino.

Do nauki rysowania mogą się również przydać ołówki, którymi dziecko będzie wykonywało szkice. Jeżeli do tego dołączymy gumkę do mazania, to dostarczymy dodatkowych emocji w czasie rysowania. Niezbędna będzie również temperówka do kredek, ponieważ mali rysownicy potrafią często je łamać. Przy okazji nauczą się obsługi tego przyrządu i zdobędą nową umiejętność.

Jak nauczyć dziecko rysować?

Kiedy mamy już skompletowane wszystkie akcesoria, możemy przystąpić do nauki rysowania. Początkowo warto wprowadzić ćwiczenia, które pozwolą wytrenować ramię, łokieć i nadgarstek. W tym celu należy zachęcić dziecko do okręgów oraz prostych linii. Ważne, żeby mały artysta robił to stosunkowo wolno, bo pozwoli to na lepsze opanowanie wszelkich ruchów. W dalszej kolejności należy zachęcać dziecko do wzbogacania swoich obrazów np. dorysowanie do okręgu rozchodzących się linii, co pozwoli stworzyć mu słońce. Z czasem należy ćwiczyć z dzieckiem rysowanie coraz bardziej skomplikowanych kształtów oraz przedmiotów.

Nauka rysowania powinna polegać przede wszystkim na dawaniu pewnych sugestii. Pod żadnym pozorem nie można negować jego twórczości i mówić mu, że jego obrazek jest brzydki. Nie denerwujmy się również o to, że dziecko wybrudzi cały stół. To ma być przede wszystkim dobra zabawa, więc konieczna jest do tego dobra atmosfera. Wspólne rysowanie pozwoli dodatkowo wzmocnić więź rodzica z dzieckiem. Ważna jest również nauka sprzątania po skończonym rysowaniu oraz dbania o wszystkie akcesoria.

Powiązane produkty

Powiązane wpisy:

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod