Kategorie

Cieniowanie ołówkiem

Autor     cze 9, 2020     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Realistyczny rysunek oparty jest na głębi obrazu, którą można uzyskać wyłącznie dzięki odpowiedniemu...
Biuronimo.pl
Cieniowanie ołówkiem

Realistyczny rysunek oparty jest na głębi obrazu, którą można uzyskać wyłącznie dzięki odpowiedniemu cieniowaniu. Cieniowanie ołówkiem to trudna sztuka, którą można wytrenować jedynie dzięki regularnym ćwiczeniom. Obrazy oddające rzeczywistość można wykonać dopiero dzięki zrozumieniu, jak światło wpływ na obiekty i jak załamuje się ono na poszczególnych kątach przedmiotów. Przeczytaj poniższy artykuł i zapoznaj się ze wszystkimi istotnymi informacjami, zanim na dobre zaczniesz swoją przygodę z tą trudną, acz wyjątkowo wdzięczną techniką.   

Cieniowanie ołówkiem - główne zasady

Aby wykonać rysunek, który faktycznie będzie odpowiednio dobrze pocieniowany, konieczne jest zapoznanie się z kilkoma podstawowymi zasadami. Tylko dzięki temu możliwe jest stworzenie zachwycającego rysunku o rzeczywistych, naturalnych kształtach. Cieniowanie ołówkiem zaczynamy od wykonania delikatnej kreski ołówkiem średnim bądź twardym. Później konieczne jest nałożenie kilku dodatkowych warstw. Warstwowe rysowanie to bowiem podstawa cieniowania. Nie można stworzyć realistycznego rysunku z wykorzystaniem wyłącznie jednej warstwy grafitu. W cieniowaniu istotną rolę odgrywa także nacisk i kąt nachylenia. Odpowiednio dobrany nacisk i kąt pozwala bowiem zostawić odpowiednio ostry lub delikatny ślad. Podstawową zasadą w wykonywaniu cieniowania ołówkiem jest także poznanie niezbędnych elementów cienia, których nie może zabraknąć na pełnowartościowym rysunku. 

Elementy cienia

Każdy rysunek musi składać się z pięciu podstawowych elementów, które pozwolą stworzyć przestrzenny rysunek. Istotne jest więc uchwycenie cienia rzucanego przez przedmiot oraz cieni krawędzi. Na rysunku nie może także zabraknąć półtonów, oznaczenia światła odbitego i pełnego światła. Dla każdego elementu konieczne jest dobranie właściwego odcienia szarości, który pozwoli urzeczywistnić i dookreślić konkretny element rysunku. Należy koniecznie pamiętać, że brak któregokolwiek z wymienionych elementów będzie rzutował na całość kompozycji, która będzie wydawała się płaska, nijaka i nierzeczywista. 

Wybór materiałów

Materiały do cieniowania powinno wybierać się samodzielnie i odpowiednio do własnych preferencji, a nie zgodnie z modą i panującymi trendami. Każdy ma bowiem swoje przyzwyczajenia i zupełnie inne oczekiwania. Ołówki można dobrać adekwatnie poprzez ćwiczenia z wykorzystaniem wielu różnorodnych materiałów. Tylko podczas pracy jesteśmy bowiem w stanie trafnie ocenić, czy dobrze pracuje nam się na konkretnym materiale. Do wykonania rysunku potrzebny będzie też papier, gumka chlebowa, temperówka i opcjonalnie linijka. 

Najczęściej popełniane błędy podczas cieniowania

Nauka cieniowania wiąże się z popełnianiem ogromnej ilości błędów, zwłaszcza na początku. Zanim zaczniesz więc tworzyć wartościowe kompozycje, musisz mieć świadomość, że czeka Cię długi proces. Ale nie zniechęcaj się. Ta droga, choć kręta i wyboista, jest wyjątkowo opłacalna. Efekty Twoich ćwiczeń są bowiem warte całego trudu. Początkowo możesz mieć problemy z zachowaniem odpowiedniego kontrastu. Bardzo często zdarza się, że początkujący niedostatecznie różnicują światłocień. Zwykle przyczynia się do tego zbyt mała ilość rodzajów ołówków albo niedopasowany kąt nachylenia lub nacisk. Inne błędy to niestaranne nakładanie warstw, które w konsekwencji nie tworzą spójnej całości oraz rozmazywanie grafitu w przypadku wszystkich cieni na rysunku, co sprawia, że całość staje się zlepkiem nieestetycznych plam. Powyższe błędy to oczywiście kwestia wprawy. Odpowiednio dobrane ćwiczenia i zaangażowanie rysującego są w stanie skutecznie poprawić efekt końcowy. 

Powiązane produkty