Kategorie

Przygotowania do egzaminu

Autor     cze 22, 2020     Wszystkie , Porady    0 Komentarzy
Przed Tobą egzamin, a w głowie masz pustkę? Stres nie pozwala odpowiednio skupić się na nauce?...
Biuronimo.pl
Przygotowania do egzaminu

Przed Tobą egzamin, a w głowie masz pustkę? Stres nie pozwala odpowiednio skupić się na nauce? Przygotowania do egzaminu wcale nie muszą oznaczać zszarganych nerwów i braku snu. Niezależnie od tego, czy czeka Cię matura, obrona pracy dyplomowej czy inne zaliczenie, skorzystaj z kilku sprawdzonych sposobów.

Od czego zacząć przygotowania do egzaminu?

Przede wszystkim zastanów się - chcesz zapamiętać treści na długo i wykorzystać wiedzę w przyszłości, czy tylko dostać dobrą ocenę? Egzamin będzie ustny czy pisemny? Testowy czy wymagający lepszej znajomości informacji? Przemyśl, ile czasu poświęciłeś już na naukę. Uczyłeś się systematycznie czy może czas przygotowań do zaliczenia to Twój pierwszy kontakt z zadanym materiałem?

Absolutną podstawą jest dobry plan. Na podstawie wstępnej oceny swojej wiedzy ustal, ile zagadnień zostało Ci do opracowania i zapamiętania. Zastanów się, jak dużo czasu w ciągu dnia możesz poświęcić nauce. Musisz wiedzieć, że zalecane jest robienie przerw, aby umysł mógł odpocząć, sprzymierzeńcem zdobywania wiedzy jest też odpowiednia ilość snu - osiem godzin nocnego odpoczynku powinno sprawić, że będziesz czuł się zregenerowany i skupiony. Biorąc to pod uwagę, zaplanuj, ilu dni potrzebujesz na przygotowania do egzaminu, a następnie dodaj do szacowanej liczby jeszcze dwa dni - pierwszy na nieoczekiwany poślizg czasowy, drugi na ostatnie powtórki.

Nie daj się rozpraszać

Nie pozwól, by zewnętrzne czynniki odrywały Cię od nauki. Przed rozpoczęciem nauki przygotuj sobie kawę, wodę i przekąski. Wydrukuj niezbędne materiały lub uporządkuj je w komputerowym folderze, aby posiadać wszystko w jednym miejscu. Na stanowisku pracy miej zawsze pod ręką długopis, notes i zakreślacze, nie pozwól sobie na stratę czasu i szukanie ich.

Jeśli rozprasza Cię telefon, koniecznie wyłącz powiadomienia i wycisz urządzenie. Możesz dodatkowo skorzystać  z minutnika, aby mieć kontrolę nad czasem nauki i długością przerw. Sprawdzonym przez studentów w czasie sesji sposobem jest maksymalne skupienie przez 50 minut, po których nagrodą jest 10 minut przerwy. W organizacji Ci pomogą też dedykowane aplikacje mobilne, na przykład Forest, w którym sadzisz wirtualne drzewko, które ma rosnąć przez określony czas. Jeśli przed jego upływem sięgniesz po telefon, Twoje drzewko uschnie.

Najważniejsze informacje

Każdy egzamin jest inny, ale nie zmienia się jedno - zawsze istnieją istotne zagadnienia, o które szczególnie chętnie pytają sprawdzający. Upewnij się, że opanowałeś je ze zrozumieniem tak, że nie zadziwi Cię żadne zadanie na ten temat. Wypisz na kartce ważne informacje, przeczytaj je kilkakrotnie, a następnie stań przed lustrem i opowiedz samemu sobie na ten temat. Swobodny monolog gwarantuje, że dobrze opanowałeś materiał.

Dobrą metodą będzie rozpoczęcie przygotowania właśnie od tych najistotniejszych informacji i dalsza nauka od ogółu do jeans wholesale szczegółu. Niezależnie od tego, jakie będą Twoje dalsze postępy, będziesz czuł się pewniej, jeśli już na starcie opanujesz ulubione zagadnienia egzaminatorów. Koniecznie wróć do najistotniejszych informacji jeszcze dzień przed egzaminem, nie pozwól, aby zdążyły wypaść Ci z głowy.

Notować czy nie notować, oto jest pytanie

Notatki można kochać lub nienawidzić. Niektórzy uważają ich robienie za stratę czasu, ich zwolennicy nie wyobrażają sobie nauki bez nich. Nauczyciele polecają złoty środek - przygotowywanie notatek, ale z głową. Nie utoń w stosie kartek, pod żadnym pozorem nie przepisuj całych akapitów z książek. Stwórz natomiast drzewka z podpunktami i wykorzystaj zakreślacze, by istotne treści od razu rzucały się w oczy. Popularnym i skutecznym rozwiązaniem są także mapy myśli, bazujące na głównym haśle, od którego odchodzą gałęzie z pobocznymi informacjami. Do zapamiętania słówek, dat lub definicji możesz użyć fiszek - karteczek, na których znajduje się słowo-klucz z wyjaśnieniem po drugiej stronie.

Pamiętaj, że osoba egzaminująca nie jest Twoim wrogiem. Ucz się dla komfortu posiadania informacji oraz dla pewności siebie, a zaliczenie potraktuj jako uśmiech w Twoją stronę i możliwość weryfikacji osiągnięć. Umiejętność efektywnego zdobywania wiedzy przychodzi z czasem, więc każdy kolejny egzamin będzie dla Ciebie łatwiejszy, gdy nauczysz się... uczyć.

Powiązane produkty