Kategorie

Organizacja pracy zdalnej

Autor     paź 5, 2020     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Rynek pracy i organizacja jej na co dzień jest niezwykle istotną sprawą i zajmuje sporo czasu i uwagi...
Biuronimo.pl
Organizacja pracy zdalnej

Rynek pracy i organizacja jej na co dzień jest niezwykle istotną sprawą i zajmuje sporo czasu i uwagi osób odpowiedzialnych za ten aspekt. Możemy wyróżnić tradycyjną pracę w trybie stacjonarnym i bardziej nowoczesną, pracę zdalną. Jak powszechnie wiadomo nie w każdej branży i nie na każdym stanowisku praca zdalna może zostać wdrożona. Trudno sobie wyobrazić aby monter składał krzesła w domu, czy budowlaniec remontował nie będąc w konkretnej lokalizacji. Są jednak zawody, w których praca zdalna może działać z ogromnym powodzeniem. Organizacja pracy zdalnej wymaga jednak nieco innych zasad i reguł niż standardowa praca w biurze.

W jakiej dziedzinie praca zdalna zda egzamin?

Od lat najliczniejszą grupą zawodową, która decyduje się na wprowadzenie pracy zdalnej jest branża IT. Na jej przykładzie widać, że taki system jest w pełni sprawdzalny i może dawać korzyści zarówno pracownikowi jak i pracodawcy. Powodów jest co najmniej kilka. Mając możliwość zatrudniania w taki sposób już nie tylko można zatrudnić osobę z danego miasta czy okolic. Firmy mając siedzibę i swoje biura w jednym kraju, mogą poszukiwać pracowników na całym świecie. Abstrakcja? Absolutnie nie! Począwszy od procesu rekrutacyjnego, przez podpisanie umowy, aż do pełnego zatrudnienia i współpracy drogą online - tak dzisiaj działają największe firmy światowe. Różnorodność osób i kultur wpływa pozytywnie na końcowy efekt produktu, który staje się bardziej uniwersalny dzięki kreatywności i doświadczeniu zatrudnionych osób. Innym wymiernym pozytywem jest ograniczenie kosztów zatrudnienia. Pracownik, który za biuro ma swój dom, nie wymaga nakładu na miejsce w biurze. Ogranicza się potrzebna przestrzeń, a z nią koszty czynszu czy  koszty zużycia energii. Pracownik też jest beneficjentem takiego rozwiązania. Daje mu to szansę szukania pracy poza miejscem zamieszkania, a to idzie w parze z większą ofertą i możliwościami. Do tego oszczędza czas na dojazdy, ograniczając również wydatki na paliwo czy komunikację miejską.

Organizacja pracy zdalnej - pracodawca

Zanim jednak osiągniemy sukces i korzyści z pracy zdalnej należy ją najpierw dobrze przemyśleć i przygotować firmę na takie rozwiązanie.

Po pierwsze trzeba zastanowić się nad sprzętem dla takich pracowników. Rozwiązania są różne. Pracodawca może zapewnić swój sprzęt wysyłając go do pracownika albo założyć, że pracownik będzie korzystał ze swojego prywatnego sprzętu, a firma zrekompensuje mu taki zakup lub jego eksploatację. 

Istotnym elementem organizacji pracy zdalnej jest bezpieczeństwo takiej pracy. Firmy muszą być pewne, że ich dane, wykonywana praca i wszystkie przekazywane między sobą informacje są bezpieczne i mają w nie wgląd jedynie osoby upoważnione. 

Kolejnym aspektem organizacji pracy zdalnej jest komunikacja w zespole. Ważne jest, aby każdy wiedział nie tylko jakie on ma zadania ale także znał ogólny zarys prac w zespole. To powoduje większe zaangażowanie i więź z produktem i współpracownikami. Aby ten przepływ był pożyteczny można wprowadzić codzienne spotkania online. Zazwyczaj są to krótkie, 15- minutowe,  dyskusje o aktualnych zadaniach, problemach. 

Aby praca zdalna była wydajna należy również zastanowić się nad odpowiednim oprogramowaniem do konkretnych zadań. Dobór takich rozwiązań jest zależne od branży i zadań na konkretnym stanowisku. Na pewno muszą one umożliwiać łatwy i szybki dostęp do potrzebnych informacji, ale także pozwalać równie sprawnie na wykonywanie powierzonych zadań. 

Organizacja pracy zdalnej - pracownik

Mając do czynienia z pracą z domu często popełniamy podstawowe błędy. Niekorzystne dla człowieka jest brak oddzielenia czasu, miejsca pracy od życia rodzinnego, prywatnego.

Absolutnie ważne jest aby znaleźć miejsce, które będzie tylko i wyłącznie służyło nam do pracy. Łóżko, które łatwo jest przystosować do pracy z laptopem nie jest dobrym pomysłem. 

Rozpoczęcie pracy w ciągu dnia należy traktować tak jak wyjście do biura. Może nie ma potrzeby siedzenia cały dzień w garniturze ale piżama to też nie jest słuszne rozwiązanie. 

Ponadto, kończąc dzień pracy, koniecznie należy wyłączyć komputer (lub przynajmniej dostępy do zasobów pracowniczych). W przeciwnym wypadku może dochodzić do sytuacji, że poza czasem pracy będziemy wracali do niej zerkając na maila czy patrząc na obecny stan zadań. Takie działanie nie jest wskazane - aby dobrze pracować, należy od pracy też odpocząć.

Powiązane produkty