Kategorie

Dowiedz się jak narysować litery 3D

Autor     paź 12, 2020     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Stworzenie pięknych rysunków wymaga dużo pracy i zaangażowania. Coraz częściej są wykorzystywane nowe...
Biuronimo.pl
Dowiedz się jak narysować litery 3D

Stworzenie pięknych rysunków wymaga dużo pracy i zaangażowania. Coraz częściej są wykorzystywane nowe techniki rysowania, które stanowią wyzwanie dla prawdziwych pasjonatów. W ostatnim czasie rośnie popularność rysowania w trójwymiarze. Na wielu grafikach, kartkach urodzinowych i okładkach wykorzystywane są obrazy i litery 3D. Jeśli zastanawiasz się jak narysować litery 3D poniżej znajdziesz instrukcję. A gdy już opanujesz te podstawy możesz przejść do bardziej skomplikowanej twórczości.

Zanim zaczniesz przygotuj sobie niezbędne materiały: ołówki (2-6c), biały blok w formacie A4, linijkę nie mniejszą niż 20 cm, czarny długopis żelowy.

Kiedy materiały są gotowe ruszamy do dzieła!

Jak narysować litery 3D?

Naukę rysowania liter w 3D najlepiej zacząć od liter drukowanych, ponieważ posiadają proste linie dzięki czemu łatwiej do nich dodać perspektywę i cienie.

Dwie rady przed rozpoczęciem rysowania:

  1. Szybkie i proste linie uzyskasz trzymając ołówek kciukiem i palcem wskazującym,
  2. Ruchy ręki wyprowadzaj całym ramieniem, „unikaj chwytu szkolnego”.

Cały proces stworzenia liter 3D został podzielony na 3 etapy, postępuj zgodnie z zamieszczoną instrukcją i ciesz się efektami swojej pracy.

ETAP 1. Rysowanie liter drukowanych

  1. Na środku strony narysuj lekko ołówkiem dużą literę np. H (posłuży nam wyłącznie do obrysu, później ją zetrzemy).
  2. Staraj się w równych odstępach obrysować tą literę ołówkiem tworząc niejako równomierną ramkę wokół pierwowzoru. Ważne jest aby kontury znajdowały się w równych odstępach od linii litery H i miały ten sam rozmiar.
  3. Jeśli kontury są równo rozmieszczone i proste weź czarny długopis żelowy i przejedź nim po linii konturów. A gdyby nie wychodziło Ci z prostymi liniami od razu możesz pomóc sobie wykorzystując linijkę.
  4. Poczekaj, aż tusz się wchłonie, aby zetrzeć ślady ołówka. Bardzo istotne jest, aby odczekać odpowiednią ilość czasu, inaczej Twoja praca może się rozmazać.
  5. Teraz pozostaje pozbyć się wiórów z gumki i przejść do dodawania perspektywy 3D.

ETAP 2. Dodawanie perspektywy 3D

  1. Zastanów się z której strony chcesz nadać swojej literze trójwymiarowości (patrzymy z góry czy z dołu? z prawej czy z lewej strony?). Jak to ustalisz zacznij od wybrania punktu obserwacyjnego (inaczej punktu zanikania), w którego stronę skierujesz ukośne linie.
  2. Teraz wyprowadź ukośne linie z rogów swoich liter i zadbaj o to, aby odchylały się w tym samym kierunku. Poprawnie wykonany obrys sprawi, że będziesz mieć wrażenie unoszenia się litery w przypadku perspektywy z góry, z kolei perspektywa z dołu wytworzy wrażenie, że literka się przechyla. Jeśli chcesz, aby literka była skierowana w lewo narysuj linie po lewej stronie.
  3. Na końcu połącz końce ukośnych linii.

ETAP 3. Cieniowanie

  1. Wybrany wcześniej punkt obserwacyjny (punkt zanikania) będzie Twoim przysłowiowym źródłem światła. Myśl tak, jakby to właśnie stamtąd rozchodziło się światło padające na Twoją literkę. Widzisz w swojej wyobraźni już gdzie pada cień? Jeśli światło pada z lewej strony, wówczas prawa pozostaje w cieniu.
  2. Do przyciemnienia powierzchni z dala od źródła światła użyj ciemnego ołówka. Tak więc powierzchnie zwrócone ku światłu będą jaśniejszego koloru, a odwrócone od źródła światła zacienione.
  3. Przykładowo w przypadku źródła światła w lewym górnym rogu, wszystkie prawe krawędzie literki będą ciemne.
  4. W miejscach, które są najbliżej światła możesz dodać białe błyski.
Powiązane produkty