Kategorie

Jak wygląda rekrutacja online?

Autor     lis 4, 2020     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Pandemia koronawirusa sprawiła, że rekrutacja online stała się popularną metodą pozyskiwania...
Biuronimo.pl
Jak wygląda rekrutacja online?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że rekrutacja online stała się popularną metodą pozyskiwania pracowników. Rozwiązanie to posiada korzyści dla pracodawcy oraz pracownika. Szerokie spektrum możliwości rekrutacyjnych pozwala z kolei na dokładne sprawdzenie kandydata przed zatrudnieniem.

Dlaczego firmy tak często sięgają po rekrutację zdalną?

Rekrutację online zaczęto stosować masowo w czasie pandemii. Taka forma wyszukiwania pracowników jest w pełni bezpieczna. Wiele stanowisk nie wymaga bezpośredniego kontaktu z kandydatem na etapie rozmowy kwalifikacyjnej. Cały proces staje się szybki oraz wygodny, także z perspektywy potencjalnego pracownika.

Zdalne metody wykorzystywano już wcześniej ze względu na chociażby większy zasięg prowadzonych działań. Dostęp do pracowników z różnych zakątków kraju, a także obniżone koszty rekrutacji zachęcają firmy do zastosowania modelu hybrydowego (ze wstępną selekcją kandydatów) lub w pełni zdalnego.

Dzięki rozwiniętej technologii rekrutacja online jest prosta

Optymalna forma rekrutacji zależy w dużej mierze od branży, w której działa firma. Z reguły zawiera rozpoznanie wstępne oraz rozmowę telefoniczną (lub w formie wideokonferencji).

Wiele przedsiębiorstw wspomaga pierwszy etap aplikacją ATS (z ang. Applicant Tracking System). Za jej pośrednictwem zarządza się danymi, gromadzi je oraz przetwarza. Automatyzację wspomagają również formularze rekrutacyjne. Pozwalają wybrać wyłącznie solidne aplikacje, które warto rozpatrzyć w kontekście kolejnego etapu.

Rekruter kontaktuje się z najlepszymi kandydatami przy pomocy ogólnodostępnych aplikacji (m.in. Skype, Messenger, Google Hangouts). Alternatywą może okazać się rozmowa telefoniczna. Niekiedy obie formy kontaktu łączy się w całość (rozmowa telefoniczna jako drugi, wideokonferencja jako trzeci etap).

Jak przebiega wideorozmowa?

Obie strony przed przystąpieniem do rozmowy ustalają godzinę oraz narzędzie komunikacji. Zasadnicze spotkanie składa się z: wstępu, wywiadu właściwego, opisu stanowiska oraz warunków zatrudnienia, a także podsumowania.

Rekrutacja online nie powinna zaskoczyć osób z doświadczeniem w tradycyjnych rozmowach kwalifikacyjnych. Rekruter w jej trakcie bada doświadczenie oraz predyspozycje kandydata. Ważne są czynniki motywacyjne. Pewne niuanse na ten temat można wychwycić chociażby z tonu wypowiedzi.

W trakcie wideokonferencji jest też czas na zadawanie pytań. Warto przygotować je wcześniej. Jeżeli w trakcie rozmowy nie przybliżono dokładnych warunków zatrudnienia (wymiar czasowy, pensja), należy zwrócić na to uwagę.

Ciekawą alternatywą jest z kolei tzw. video interview. W tym wariancie kandydat otrzymuje listę pytań, na które odpowiada w trakcie nagrywanej rozmowy (bez obecności rekrutera). Do firmy wysyłane jest wyłącznie nagranie finalne w formie wideo lub audio.

Rekrutacja online - jak dobrze wypaść?

Każda rozmowa przebiega inaczej, ale istnieje szereg uniwersalnych zasad, którymi warto się kierować przy rekrutacji zdalnej.

  1. Otoczenie - nie jest to być może oczywiste, ale w trakcie wideokonferencji rekruter zwraca uwagę na detale w otoczeniu. Kandydat powinien zadbać o właściwy strój (kompleksowo, a nie do pasa) oraz właściwe oświetlenie. Dobrą praktyką będzie uporządkowanie biurka, nieład może sprawiać złe wrażenie. Pomieszczenie musi być maksymalnie wyciszone względem dźwięków otoczenia.
  2. Przygotowanie merytoryczne - przed rozmową należy się koniecznie zapoznać z podstawowymi informacjami o firmie. Warto odkurzyć znajomość języka obcego. Ton głosu musi być pewny, a wypowiedź płynna. Pod żadnym pozorem nie zaleca się czytania z kartki, zachowanie tego typu jest nader widoczne i niepożądane.
  3. Przystosowanie do formy rozmowy - dobrą praktyką okaże się uporządkowanie wiedzy oraz treści w głowie. Właściwy etap rekrutacji poprzedza czasami rozwiązanie zadania problemowego (lub testu). Taki sposób badania umiejętności sprawdza się od dawna w Europie Zachodniej.

Nawet najlepsze przygotowanie nie zniweluje wątpliwej praktyki. Rekrutacja online będzie łatwiejsza, gdy podejdzie się do niej z odpowiednim dystansem. W trakcie rozmowy nie powinno się okazywać chęci zatrudnienia w danej firmie "za wszelką cenę". Pozytywne nastawienie jest również wskazane.

Powiązane produkty