Kategorie

Jak zorganizować zdalne nauczanie?

Autor     mar 9, 2021     Wszystkie , Porady , Porady dla rodziców    0 Komentarzy
Pandemia koronawirusa sprawiła, że musieliśmy całkowicie zmienić nasz tryb życia. Obowiązek powszechnej...
Biuronimo.pl
Jak zorganizować zdalne nauczanie?

Pandemia koronawirusa sprawiła, że musieliśmy całkowicie zmienić nasz tryb życia. Obowiązek powszechnej izolacji sprawił, że zarówno dorośli, jak i dzieci mierzą się od ponad roku ze zdalną pracą i zdalnym nauczaniem. Póki co, nie wiemy do kiedy taki stan się utrzyma, ale musimy sobie z tym jakoś radzić. Jednym z głównych wyzwań jest odpowiedź na pytanie, jak zorganizować zdalne nauczanie? Co zrobić, żeby nauka w domu przyniosła wymierne efekty? 

Zorganizuj miejsce do nauki

Komfortowe miejsce do nauki to podstawa. Bez tego ciężko wymagać od twojej pociechy, aby nauka przyniosła dobre efekty. Najlepiej, aby było to po prostu biurko w pokoju dziecka. Jeżeli jednak masz więcej dzieci w domu, warto zapewnić im na czas zajęć online miejsce w osobnych pomieszczeniach. Dzięki temu nie będą sobie nawzajem przeszkadzać. Alternatywą mogą być też dobrej jakości słuchawki, wygłuszające dźwięki z otoczenia. 

Ustal czas tylko na naukę 

Zadbaj o to, aby twoje dziecko zachowało choć częściowo plan dnia sprzed pandemii. To z pewnością pomoże mu odnaleźć się w tej trudnej dla nas wszystkich sytuacji. Twoim sprzymierzeńcem jest organizacja nauczania zdalnego przez szkoły. Zajęcia odbywają się o określonych porach, tak jak w szkole stancjonarnej, nadal obowiązują też plany lekcji. Dopilnuj zatem, aby dziecko odrabiało zadania domowe tuż po zajęciach online. Jeżeli uczeń będzie potrzebował pomocy, ustalcie konkretną godzinę w ciągu dnia lub dzień tygodnia, w którym pracujecie razem nad zadaniami domowymi. Unikaj rozwlekania czasu na naukę czy prace na cały dzień. To nie sprzyja ani koncentracji, ani kreatywności, bo ciągle masz wrażenie, że jesteś w pracy. 

Zgromadź niezbędne przybory

W szkole dzieci mają dostęp do wielu materiałów, które standardowo są na wyposażeniu klas i szkolnych bibliotek. W domu to rodzic misi zadbać o zapas długopisów, kredek, zakreślaczy, czy temperówek. Niestety każda wycieczka po zeszyt czy gumkę do ścierania skutecznie dekoncentruje. Dlatego warto zadbać o tzw. niezbędnik ucznia i mieć wszystko pod ręką w domu. Zwracaj uwagę na jakość kupowanych produktów. Dzięki temu nie tylko dłużej posłużą, ale zwyczajnie kupisz ich mniej i nie będą dodatkowo zabierały miejsca w domu. Szczególnie, jeżeli ty lub pozostali członkowie twojej rodziny pracujecie z domu i każde z Was potrzebuje swojej przestrzeni biurowej. Nie ma sensu specjalnie przebudowywać w tym celu mieszkania, bo tak naprawdę nie wiemy, czy za kilka tygodni wszystko nie wróci do normy. Przydadzą się też segregatory i kartonowe pudła lub organizery. Karteczki samoprzylepne, to również niezbędna, choć niedoceniana rzecz! Nie tylko w domowym biurze czy zdalnej szkole, ale także na zakupach. 

Zadbaj o kreatywność 

Nauka zdalna w epoce, już i tak zdominowanej przez elektronikę, zwiększa czas, który dzieci spędzają przed ekranami laptopów. Spróbuj wobec tego namówić dziecko na nowe kreatywne hobby lub wspieraj jego dotychczasowe zainteresowania, które nie są związane z wirtualnym światem. Podaruj mu zestaw dobrych farb lub kredek świecowych. Jeżeli Twoje dziecko nie ma talentu do malowania, nie zniechęcaj się! Wybierz kolorowanki lub mandale. To świetna zabawa dla całej rodziny, a dodatkowo działa jak terapia antystresowa. To dobry sposób na pozbycie się negatywnych emocji i rozluźnienie. Wspomaga też koncentrację i pobudza do kreatywnego myślenia. Papier jest też dużo zdrowszym dla naszych oczu nośnikiem treści od ekranu komputera. Dlatego tradycyjne kolorowanki są lepszą opcją od tych, dostępnych online. 

Zadbaj o odpoczynek 

Jak w wielu innych kwestiach, warto i tu zachować zasadę złotego środka i pilnować planu dnia. Jest to najlepsza odpowiedź na pytanie, jak zorganizować zdalne nauczanie. To, że czas spędzamy w większości w domu, nie powinno oznaczać, że praca, czy nauka mogą przeciągnąć się do północy! Zadbaj o relaks zarówno swój, jak i dziecka. Wyjdź na spacer, pobiegaj czy wybierz się z całą rodziną na wycieczkę rowerową. Nie rezygnuj całkowicie z wypracowanej przed pandemią rutyny! Przyda się z pewnością, gdy powoli będziemy starali się wrócić do naszej rzeczywistości sprzed pandemii.