Kategorie

Kalkulatory jako ponadczasowe narzędzie pracy

Autor     lip 16, 2021     Wszystkie , Porady , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Kalkulatory są najbardziej znanym urządzeniem liczącym. Już od najmłodszych lat, dzieci mają styczność z...
Biuronimo.pl
Kalkulatory jako ponadczasowe narzędzie pracy

Kalkulatory są najbardziej znanym urządzeniem liczącym. Już od najmłodszych lat, dzieci mają styczność z prostymi urządzeniami tego typu, a dorośli używają bardziej zaawansowanych w życiu codziennym oraz w pracy. Kalkulatory były podstawą technologii dzisiaj powszechnie rozwiniętej w wielu różnych kierunkach. Ich możliwości opierają się na prostych mechanizmach, jednocześnie wykraczając poza ludzkie umiejętności obliczeniowe. 

Ewolucja kalkulatorów do XX wieku

Pierwowzór

Pierwsze podejście do liczenia, opierało się na kamieniach i patykach. Długotrwały proces przekształcania narzędzi liczących w liczydła przyspieszył kiedy powstał kalkulator mechaniczny, który wynalazł Wilhelm Schickard w 1642 roku. Jednakże to dopiero francuz Charles Xavier Thomas w 1820 roku stworzył arytmometr będący oficjalnym przodkiem obecnych kalkulatorów. Urządzenie Thomasa wykorzystywało zasilanie korbą lub elektryczne i potrafiło nawet pierwiastkować. Nie było ono jednak przenośne. Ta era dopiero miała nastąpić.

Mobilność

W roku 1948 powstał kalkulator Curta, będącym pierwszym przenośnym urządzeniem liczącym. Wyglądem przypominał obecne profesjonalne obiektywy do aparatów. Walcowata puszka posiadała osiem suwaków po bokach, które umożliwiały przeprowadzanie obliczeń. Górne wyświetlacze pokazywały ilość obrotów oraz wynik.

Klawisze

W 1970 roku powstały pierwsze kalkulatory elektroniczne posiadające klawisze. To urządzenia, które są najbardziej znane w dzisiejszych czasach pod ową nazwą. Era miniaturyzacji chipów i innych podzespołów w latach 70-tych i 80-tych rozpoczęła globalne stosowanie kalkulatorów w każdej dziedzinie życia.

XXI wiek i różnorodność kalkulatorów

Kalkulator naukowy

Ten typ kalkulatorów idealnie nadaje się do obliczeń nie tylko prostych, ale również bardzo skomplikowanych. Jego funkcje są bardzo zaawansowane i skupione wokół matematycznych zastosowań w nauce. Sama klawiatura jest bardzo rozbudowana, by dostęp do wszelkich funkcji był jak najszybszy. Możliwości naukowych kalkulatorów są olbrzymie. Przykładem mogą być: logarytm dziesiętny, naturalny, funkcje trygonometryczne i hiperboliczne, tabela funkcji, wartość bezwzględna, ułamki zwykłe , silnia,  potęga i pierwiastek, kombinacje i permutacje i wiele innych, w tym statystyka, a nawet konwersja współrzędnych biegunowych. Sam wyświetlacz jest zaawansowany i przystosowany do wyświetlania odpowiednich równań i funkcji.

Kalkulator biurowy

To najbardziej praktyczny typ kalkulatorów, który posiada wyświetlacz czternastopozycyjny, łatwą, stosunkowo prostą klawiaturę, zawierającą przyciski dodatkowe wykorzystywane w zadaniach biurowych, oraz zabiera stosunkowo mało miejsca. 

Kalkulator z drukarką

Bazujący na biurowym, kalkulator z drukarką jest wielkim fenomenem ostatnich lat. Posiada te same zalety co typ biurowy, jest dodatkowo rozbudowany o moduł drukujący dwukolorowy wydruk, posiada konwersję walut, obliczenia podatkowe i marżowe oraz zasilanie sieciowe.

Kalkulator w każdym rozmiarze

Dzisiaj kalkulatory występują w każdym rozmiarze. Dzięki temu można dostosować urządzenie idealnie do swoich potrzeb. Zarówno dla naukowca, biznesmena, pracownika biurowego, jak studenta, czy osoby w podeszłym wieku. Kalkulatory występują w rozmiarach szerszych i węższych, z klawiszami i ekranami bardzo powiększonymi i uproszczonymi, a także o rozmiarach minimalnych i jak najbardziej rozbudowane. 

Największe zmiany w kalkulatorach ostatniego ćwierć wieku

Przede wszystkim miniaturyzacja. Ta droga otworzyła wiele drzwi w technologii kalkulatorów. Powstanie paneli słonecznych zasilających urządzenie, opcja umieszczania maleńkich baterii, czy wspomniany wcześniej typ kalkulatora z drukarką, to efekty postępu miniaturyzacji. 

Na przestrzeni kilkudziesięciu lat, kalkulatory od wynalazku niszowego, przez popularyzację i zastosowania naukowe, dotarły do wszechobecnego użytku i profesjonalnego wykorzystywania. W czasach kiedy każdy posiada prosty kalkulator w telefonie, użytkowanie tradycyjnych kalkulatorów wcale nie zmalało, a wręcz się umocniło ze względu na wyjątkowe funkcje i praktyczne cechy.

Podsumowanie

Ani Wilhelm Schickard, ani nawet Charles Xavier Thomas na pewno nie podejrzewali aż takiego rozwoju kalkulatorów na przestrzeni dziejów, w szczególności biorąc pod uwagę ostatnie parę dekad. Od prostych mechanizmów na korbkę i skomplikowanych suwaków, technologia dotarła do urządzeń dostosowanych do każdego i wszelkich potrzeb. Patrząc na kalkulatory z drukarką, zastanowić się można, jak bardzo te urządzenia zmienią jeszcze nasze życie na lepsze.

Powiązane produkty