Kategorie

Pióra do pisania. Kiedy się przydają i dlaczego warto ich używać?

Autor     wrz 14, 2021     Wszystkie , Porady    0 Komentarzy
Wprawdzie nie do końca w takiej postaci, pod jaką znamy ją teraz. Zasady działania były jednak podobne:...
Biuronimo.pl
Pióra do pisania. Kiedy się przydają i dlaczego warto ich używać?

Pióra do pisania były kiedyś wszechobecne...

Wprawdzie nie do końca w takiej postaci, pod jaką znamy ją teraz. Zasady działania były jednak podobne: mieliśmy stalówkę, atrament i musieliśmy starannie kaligrafować litery na papierze. Nie wspominając już o największym złoczyńcy ówczesnego piśmiennictwa, czyli nieestetycznych “kleksach”! Czy w czasach, gdy biurami i szkołami zawładnęły wygodniejsze w użyciu długopisy, pióra wieczne mają jakąkolwiek rację bytu? Okazuje się, że jak najbardziej!

Jak piszemy, tak nas widzą - czyli pismo jako symbol charakteru

Podczas nauki pisania większość z nas nie zdawała sobie z tego sprawy. Okazuje się jednak, że “katowanie” nas nauką starannego i czytelnego pisania było jak najbardziej uzasadnione. Są ku temu dwa główne powody.

  • Pierwszy ma związek z komunikacją i przepływem informacji. Jeśli mamy czytelny, elegancki charakter pisma, innym dużo łatwiej jest odczytać zapisany tekst. Dzięki temu praca, nauka czy przekazywanie poleceń przebiega znacznie szybciej.
  • Drugi z powodów ma już nieco bardziej “miękki” charakter i dotyczy naszego wizerunku. O czym bowiem świadczy chaotyczny, nieczytelny i niekształtny charakter pisma? Jeśli nie jesteśmy lekarzem, to czytający najpewniej uzna nas za osobę, która nie poświęciła wystarczająco dużo czasu na szlifowanie tej elementarnej umiejętności.

Warto zauważyć, że pierwszy z wymienionych powodów również wpływa na wizerunek. Jeśli ktoś będzie przez kilkanaście minut trudził się nad odszyfrowaniem jakiegoś słowa w zapisanym przez nas tekście, raczej nie zacznie pałać do nas miłością.

Dlaczego pióra do pisania są lepszym rozwiązaniem, niż długopis?

Na początku może nam się wydawać, że wszystkie powyższe kwestie mogą zostać dopełnione tak przy pomocy długopisu, jak pióra wiecznego. Nic bardziej mylnego! Należy bowiem zaakceptować, że pióra do pisania dają nam dużo bardziej estetyczny i niezrównanie elegancki efekt wizualny. Choćbyśmy byli mistrzami w czytelnym i zgrabnym pisaniu, to i tak odręczny test zapisany przy użyciu pióra będzie wyglądał po prostu lepiej.

Zyska na tym zarówno czytelność napisanego tekstu (o ile umiemy właściwie posługiwać się piórem), jego elegancja, jak i to, w jaki sposób ów tekst jest odbierany. Jak można łatwo zauważyć - korzyści jest wiele. Jedyną ceną będzie czas, który będziemy musieli poświęcić na naukę pisania piórem.

Nauka używania pióra do pisania - dlaczego jest absolutną koniecznością?

Niezależnie od tego, czy trzymamy na podorędziu pióra wieczne, czy pióra kulkowe - i tak przed ich użyciem będziemy musieli się przeszkolić. Dokładniej rzecz biorąc - poćwiczyć. Nasza ręka była bowiem od dziecka przyzwyczajana do pisania przy pomocy długopisu. Jeśli więc chcielibyśmy od ręki zacząć pisać piórem - nic oprócz plam i bazgrołów nam z tego nie wyjdzie.

Po pierwsze dlatego, że długopis trzymamy twardo. Pióro natomiast musi być trzymane lekko. Same ruchy przy pisaniu muszą być dużo bardziej płynne. Nie możemy zbyt mocno dociskać. Nie zaleca się też przesadnie częstego odrywania pióra od kartki. Na tyle, na ile to możliwe, dobrze jest pisać jednym ciągiem.

Najlepszym sposobem na naukę jest oczywiście praktyka. Ważne jest, aby podczas ćwiczeń zapisywać jak najróżniejsze wyrazy, aby nasza ręka wyrobiła sobie odruch łączenia różnych liter przy użyciu pióra. Możemy po prostu nosić ze sobą zeszyt i przy każdej okazji robić notatki. Nie spieszmy się jednak. Podobnie jak wszystkiego - pisania piórem trzeba się uczyć powoli i stopniowo.

Powiązane produkty