Kategorie

Kredki - rodzaje i zastosowanie

Autor     lis 10, 2021     Wszystkie , Porady , Jak narysować , Porady dla rodziców    0 Komentarzy
Jakie kredki wybrać, by sprawdziły się jak najlepiej do naszych celów? Zapraszamy do lektury.
Biuronimo.pl
Kredki - rodzaje i zastosowanie

Chociaż to jeden z podstawowych narzędzi do rysowania, znany każdemu, to mało kto wie, czym się różnią poszczególne rodzaje i jakie jest ich zastosowanie. Kredki, bo to o nich mowa w dzisiejszym artykule, dają nam o wiele więcej możliwości, niż mogłoby się wydawać. W zależności od ich typu mogą się sprawdzić w szkole na zajęciach plastycznych, jako pierwsze narzędzie do rysowania u maluszka lub w pracowni architekta czy grafika. Jakie kredki wybrać, by sprawdziły się jak najlepiej do naszych celów? Zapraszamy do lektury.

Najpopularniejsza odmiana kredek — kredki ołówkowe

Pierwszym skojarzeniem, gdy mowa o kredkach, są typowe kredki szkolne, czyli kredki ołówkowe. W obudowie z drewna lub tworzywa sztucznego został osadzony grafit z kolorowego węgla drzewnego. Jest to najczęściej spotykany rodzaj kredek, kupowany przeważnie dla dzieci do szkoły. Na rynku dostępne są zarówno nieduże zestawy zawierające tylko podstawowe kolory, jak i bogate komplety z wieloma odcieniami, np. zestaw Faber Castell z 60 kolorami. Dzieciom podobają się szczególnie kredki o wielokolorowym graficie, jak m.in. Multikolor marki Fiorello, które w zależności od kąta nachylenia malują inny kolor kreski. Oprócz kredek o tradycyjnym okrągłym lub sześciokątnym kształcie, w ofercie wielu marek pojawiają się coraz częściej modele o przekroju trójkątnym. Ergonomiczny kształt sprawia, że kredka dużo lepiej układa się w dłoni. 

Kredki dla najmłodszych — które najlepsze?

Kredki ołówkowe są jednak dość sztywne, dlatego są odpowiednie raczej dla starszych dzieci. U przedszkolaków bardziej sprawdzą się miękkie kredki świecowe w intensywnych kolorach. Wykonane z parafiny i owinięte papierem, lepiej nadają się dla małych rączek. Łatwo się nimi maluje, a ponieważ są wodoodporne, nie brudzą tak bardzo. Dodatkową zaletą kredek wykonanych z parafiny lub wosku jest to, że ślady pozostawione przez nie na meblach lub podłodze można z łatwością zmyć. Są przeznaczone głównie dla dzieci, dlatego można je spotkać w przeróżnych kształtach, dopasowanych do dziecięcych rączek (np. kredki Faber Castell, przypominające kształtem kamienie), a wesołe, kolorowe opakowania zachęcają maluchy do zabawy.

Dość podobnie do kredek świecowych wyglądają kredki plastikowe. Taka kredka składa się jedynie z wkładu bez obudowy. W przeciwieństwie do kredki świecowej kredka plastikowa nie jest owinięta w papier — jest dużo twardsza i nie ma ryzyka pobrudzenia dłoni. Wykonana z tworzywa sztucznego, jest o wiele wytrzymalsza, a maluje równie intensywnie.

Polecane kredki dla artystów

Kredki mogą przydać się jednak nie tylko do dziecięcych zabaw i na zajęciach plastycznych w szkole, ale równie często służą jako narzędzie pracy. Zawodowi artyści korzystają najczęściej z pasteli oraz kredek akwarelowych. Dostępne są także specjalistyczne kredki pigmentowe, jak np. kolekcja Gelatos marki Faber Castell. Marki skierowane do artystów mają w swojej ofercie nie tylko zestawy wielu kredek o bardzo bogatej gamie kolorystycznej, ale umożliwiają także zakup pojedynczych kredek w konkretnym, wybranym kolorze.

Pastele dzielimy na suche i olejowe. Te pierwsze przypominają nieco kredę tablicową, łatwo pozwalają się rozcierać i mają subtelne kolory. Pastele olejne mają z kolei gęstą, kremową konsystencję, pozwalają na uzyskanie bardziej intensywnych barw oraz efektu cieniowania. Dostępne na rynku są także kredki pastelowe i kredki olejne, które z wyglądu przypominają kredki ołówkowe. Różnica polega na tym, że w drewnianej obudowie zamiast tradycyjnego rysika mamy pastele. Malowanie za ich pomocą jest bardziej precyzyjne, nie brudzą również tak jak zwykłe pastele w sztyfcie. Świetnie nadają się do szkicowania detali, jednak do malowania większych powierzchni zdecydowanie bardziej sprawdzają się tradycyjne pastele. Takie kredki w swojej ofercie ma np. marka Faber Castell.

Innym rodzajem kredek używanych często przez profesjonalistów są kredki akwarelowe. Tym, co je wyróżnia, jest fakt, że można ich używać zarówno na sucho, jak i na mokro, w zależności od tego, jaki efekt chcemy uzyskać. Zwilżyć można sam grafit kredki, można też rysować na wilgotnym papierze lub rozcierać pigment za pomocą pędzelka, a efekt końcowy przypomina akwarelę. Duża dowolność w użytkowaniu pozwala na uzyskanie wielu ciekawych efektów.

Na które marki kredek warto zwrócić szczególną uwagę?

Niezależnie od tego, czy kredki kupujemy do szkolnej wyprawki, czy też mają posłużyć jako narzędzie pracy, warto postawić na produkty sprawdzonych producentów. W przypadku produktów przeznaczonych dla dzieci istotnie jest przede wszystkim ich bezpieczeństwo. Kupując polskie marki dostępne już od wielu lat na naszym rynku, jak np. kredki bambino, mamy pewność, że nie zawierają toksycznych substancji i że spełniają wymagane normy bezpieczeństwa.

Z kolei kupując kredki z myślą o ich profesjonalnym zastosowaniu, powinniśmy się rozejrzeć za markami specjalizującymi się w kredkach artystycznych, takich jak Koh-I-Noor czy Faber-Castell. W ich ofercie znajdziemy kompaktowe zestawy na początek, np. zestaw 12 kolorów Koh-I-Noor Progresso czy przeznaczone dla zaawansowanych rysowników komplety jak np. kaseta Albrecht Dürer Faber-Castell zawierająca 120 kolorów.

Powiązane produkty