Kategorie

Rodzaje zszywaczy biurowych

Autor     lip 10, 2017     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
W pracy każdego pracownika biurowego zdarzają się sytuacje, w których rodzi się potrzeba spięcia razem...
Biuronimo.pl
Rodzaje zszywaczy biurowych

W pracy każdego pracownika biurowego zdarzają się sytuacje, w których rodzi się potrzeba spięcia razem kilku kartek papieru. Bez namysłu bierzemy wtedy zszywacz i po prostu je ze sobą zszywamy. Przyjrzyjmy się bliżej temu małemu bohaterowi codziennych ludzkich czynności.

Skąd wzięły się zszywacze biurowe?

Historia urządzeń do łączenia papieru sięga wieku XVIII. Rozwój administracji za czasów Ludwika XV spowodował, że gromadzone dokumenty zaczęły ginąć. Poradzono sobie z tym problemem opracowując wynalazek, spinający strony ze sobą. Co ciekawe, Ludwik XV życzył sobie, aby dokumenty nie posiadały żadnych zagięć ani dziurek. Tak powstał spinacz biurowy, którego uznaje się za ojca zszywacza. Dopiero podczas rewolucji przemysłowej, gdy zaczęto nakładać na przedsiębiorców coraz bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące administracji, zszywacze biurowe zagościły na dobre w miejscach pracy.
Prosty wynalazek to najlepszy wynalazek!

Działanie jest bardzo proste. Polega na wbiciu zszywki w materiał i zagięciu jej rogów tak, aby kartki, przez które przeszła zszywka zostały ze sobą ściśnięte. Wyróżniamy zszywanie zewnętrzne i wewnętrzne. Zazwyczaj zwinięcie zszywki wewnętrznie powoduje trwalsze połączenie ze sobą spinanych przedmiotów. Do do tymczasowego spinania kartek powinno używać się więc zszywania zewnętrznego. Istnieje wiele różnych mechanizmów zszywających. Oto niektóre z nich:

zszywacze biurowe

Rodzaje zszywaczy

Znany każdemu jest zszywacz standardowy. Zszywanie stron odbywa się w tym przypadku w pozycji poziomej. Każdy go widział i każdy wie jak działa. Jest bardzo popularny i jednocześnie niezawodny. Dobry do użytku domowego i biurowego. Jego krewniak, zszywacz stojący, to zasadniczo standardowy zszywacz, który został dostosowany do stawiania w pozycji pionowej. Pozornie mała zmiana, sprawia jednak, że jest on w wielu przypadkach dużo bardziej poręczny i szybki w użyciu.

Kolejnym z rodziny zszywaczy mechanicznych, jest zszywacz nożycowy, w którym zszywanie przebiega w uchwycie podobnym do uchwytu nożycowego. Idealny w sytuacjach, gdy nie ma możliwości położenia spinanych przedmiotów na płaskim podłożu.

Dla osób potrzebujących precyzyjnego zszywania w ustalonej odległości od krańca kartki najlepszy będzie zszywacz długoramienny. Daje on możliwość regulacji pozycji zszywania. Można go spotkać w biurach projektowych, gdzie istnieje potrzeba zszywania kartek o większych formatach.

Nie można również zapomnieć o zszywaczu kasetowym, który z łatwością poradzi sobie z dużymi plikami papieru. Oprócz mechanicznych urządzeń zszywających powstały również elektryczne wynalazki. Niektóre modele zszywaczy elektrycznych posiadają funkcję wykrywania kartki znajdującej się w urządzeniu i automatycznego zszywania. W sytuacjach, gdy musimy zszyć kilkaset plików papieru pod rząd może okazać się niezastąpiony.

Szeroki wybór zszywaczy biurowych sprawia, że każdy może znaleźć urządzenie dopasowane do swoich potrzeb. Warto poświęcić czas na dobór odpowiedniego zszywacza, ponieważ może on znacznie uprościć nam pracę.

Tagi: zszywacze
Powiązane produkty