Sklepy papiernicze towarzyszą nam współcześnie niemal na każdym kroku. Korzystamy z nich kupując przybory plastyczne, urządzenia biurowe, artykuły piśmienne, w tym dobrej jakości długopisy i pióra, które są ponadczasowym pomysłem na prezent. Sklepy papiernicze to przede wszystkim dostawcy różnej maści papierów, wycinanek, bibułek.
Czy czasem zastanawiamy się, jaką drogę przeszedł sklep papierniczy, żeby dotrzeć do momentu, w którym jest obecnie? Jak wyglądały sklepy papiernicze przed erą internetu i w jaki sposób powstał pierwszy papier?
Zapraszam cię do ciekawej historii…
Skąd się wzięliśmy?
Cofnijmy się o kilka wieków.
Zmęczenie tworzeniem papirusu i noszeniem ciężkich zwoi zmusiło ludzi do rozwoju w dziedzinie papiernictwa. Celem było lekkie, poręczne i łatwe przenoszenie historii, opowiadań i traktatów. Sztuka pisania była dostępna dla nielicznych, a zapisy ksiąg rozumieli tylko wykształceni świeccy i duchowni, którzy stanowili mniej niż procent społeczeństwa.
W nowych metodach tworzenia materiałów do utrwalania piśmiennictwa prym wiedli mieszkańcy Dalekiego Wschodu. Dopiero 700 lat później, bo w połowie XII wieku tajemnica wyrobu papieru przeniknęła do Europy.
Jednak to właśnie Chińczycy zapoczątkowali i podtrzymali tradycję produkcji papieru czerpanego. Brzmi znajomo? Oczywiście, bo papier czerpany do tej pory jest stałym elementem na półce sklepu papierniczego, bowiem wyróżnia się estetycznym wyglądem, fakturą oraz faktem iż w znacznej większości przypadków został wytworzony ręcznie.
W późniejszym czasie uznano, że biopolimer jakim jest celuloza jest znacznie lepszym komponentem do produkcji dzisiejszego papieru. Postanowiono dodać również swego rodzaju wypełniacze organiczne i mineralne, nadające pożądane właściwości fizyko-chemiczne. Przykładowo odpowiadające za barwę i gładkość papieru.
Była połowa XIX wieku gdy papier z drzewa i celulozy został zaprojektowany, aby pod koniec XIX wieku wejść do masowej produkcji, dzięki urządzeniu do produkcji papieru maszynowego z celulozy przedstawionym na wystawie w Paryżu w 1867 roku.
Pierwowzory sklepów papierniczych - Empik Media&Fashion
Gdy mówimy o pierwszym sklepie papierniczym w Polsce, nie sposób nie wspomnieć firmy Empik Media&Fashion, która w znaczącym stopniu przyczyniła się do ich rozwoju, przecierając szlaki na rynku polskim i międzynarodowym. Ich historia sięga ponad 40 lat wstecz, kiedy to w komunistycznej Polsce (PRL) zaczęły powstawać Kluby Międzynarodowej Książki i Prasy, zwane w skrócie MPiK-ami. Jako jedne z niewielu miejsc oferujących prasę zagraniczną oraz miejsce do spotkań z współczesnymi artystami literackimi, MPiKi stały się wyjątkowo popularne wśród Polaków.
Na przełomie lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych w Polsce zaczęli pojawiać się zagraniczni udziałowcy, którzy dostrzegli potencjał w firmie Empik i postanowili odkupić udziały od RSW Prasa-Książka-Ruch.
Sklepy papiernicze współcześnie
W dobie globalizacji i internetu sklepy papiernicze coraz częściej przekształcają się w sklepy internetowe. Jednym z pierwszych serwisów e-commerce w Polsce stał się właśnie Empik. Kolejnym znaczącym podmiotem na rynku artykułów papierniczo-biurowych jest firma Biuronimo, która w swoim sklepie internetowym sprzedaje zarówno artykuły piśmiennicze, szkolne, jak i biurowe. Tym, co wyróżnia firmę spośród innych sklepów internetowych oferujących artykuły papiernicze, jest stała dostępność w ofercie produktów od ponad 500 producentów.
Obecnie sklepy papiernicze zaskakują swoich klientów coraz szerszym asortymentem. Nawet te niewielkie przedsiębiorstwa, oprócz artykułów typowo biurowych, sprzedają również plecaki, czy też podręczniki szkolne. Niekiedy firmy sięgają również o krok dalej i oferują bardziej nowoczesne sprzęty i urządzenia biurowe.
We współczesnym życiu sklepy papiernicze są niemal nieodłącznym elementem edukacji szkolnej. Z przekonaniem stwierdzić można, że większość współczesnych Polaków na pewnym etapie miała do czynienia z przynajmniej jednym z takich sklepów.
Nowoczesna forma sklepów papierniczych
Przeniesienie się sklepów papierniczych do internetu przyniosło znaczące korzyści zarówno dla samych firm, jak i klientów. Po raz pierwszy w swojej historii sklepy papiernicze stały się tak powszechnie dostępne dla użytkowników, którzy mogą zamówić zestaw ulubionych długopisów lub wyprawkę szkolną dla dziecka bez wychodzenia z domu. Co ważne, pomogło to również w poszerzeniu rynków zbytu. Poszczególne firmy mogły dotrzeć do znacznie większej liczby klientów, niż w erze sklepów w pełni stacjonarnych.
Dlaczego potrzebujemy sklepów papierniczych?
Sklepy papiernicze dostarczają nam przeróżnych akcesoriów biurowych i papierniczych. Szeroki asortyment zachęca do odwiedzenia nie tylko uczniów i studentów, ale również artystów i hobbystów, którzy właśnie w nich mogą zaopatrzyć się w niezbędne artykuły plastyczne.
Sklep papierniczy pełni istotną rolę w życiu każdego z nas - co prawda nie jest to sklep spożywczy, ale na każdym kroku w domu, pracy i szkole mamy styczność z produktami, które dystrybuują sklepy i hurtownie papiernicze, choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy.
Co by było gdyby… sklepów papierniczych nie było?
Wyobraź sobie zwyczajny, sierpniowy dzień w roli rodzica przyszłego pierwszoklasisty. Decydujesz się, że dzień jest odpowiedni, by skompletować wyprawkę szkolną dla Twojej pociechy. Gdzie się kierujesz? Do sklepu papierniczego! Lecz co się stanie, jeśli ten sklep nie będzie istniał? Na żadnej płaszczyźnie - ani stacjonarnie, ani zdalnie.
Do wyboru pozostanie supermarket, a w nim produkty masowe, wątpliwej jakości, których nie chcesz przekazać swojemu dziecku.
O papierze dla ciekawskich - plan na wycieczkę
Polecamy Ci wycieszką do Muzeum Papiernictwa https://muzeumpapiernictwa.pl/ jest to jedno z największych w Europie posiadające młyn papierniczy, galerię sztuki papieru oraz graficzne warsztaty. Niezwykle klimatyczne miejsce, pełne papierowej historii. Co ciekawe, zostało zgłoszone jako kandydat do księgi UNESCO. Zwiedzisz je zanim stanie się popularne?