Kategorie

Niszczarka do papieru vs niszczarka do dokumentów

Autor     gru 19, 2022     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Prowadzisz firmę i chcesz profesjonalnie wyposażyć biuro? A może potrzebujesz niszczarki do domu w...
Biuronimo.pl
Niszczarka do papieru vs niszczarka do dokumentów

Prowadzisz firmę i chcesz profesjonalnie wyposażyć biuro? A może potrzebujesz niszczarki do domu w celach prywatnych i nie wiesz jaki sprzęt będzie odpowiedni? Pomożemy wybrać Ci niszczarkę adekwatną do Twoich potrzeb i wyjaśnimy na czym polegają różnice pomiędzy modelami.

Niszczarki biurowe

W dzisiejszych czasach, pomimo ogromnego rozwoju technologicznego papier wciąż odgrywa istotną rolę w każdym biurze czy domu. Samo prowadzenie akt pracowniczych w przedsiębiorstwie wymaga dużego nakładu papieru - owszem, w niektórych firmach funkcjonują e-akta, ale jest to jeszcze mały procent pośród wszystkich zakładów pracy. Dział księgowości również często operuje na papierowych umowach, ze względu na fakt, że dla zachowania ważności konieczne jest zachowanie pisemnej formy. Zatem papierowe dokumenty dominują w biurach, państwowych instytucjach i bankach. Niemniej jednak, jest ryzyko, że dokumenty zawierające poufne dane mogą trafić w niepowołane ręce. Dlatego też, każde biuro zaopatrzone jest w niszczarki biurowe, których zadaniem jest zniszczenie dokumentu, bez możliwości odtworzenia jego treści. Sprzęt taki również świetnie się sprawdzi w domu - każdy użytkownik będzie mógł bowiem w bezpieczny sposób zniszczyć zalegające papiery.

Czy posiadanie niszczarki jest koniecznie?

Posiadanie niszczarki zapewnia bowiem określony poziom bezpieczeństwa - mamy wówczas pewność, że ważne dokumenty z danymi nie zostają odczytane przez osoby trzecie. A jak wiemy, bezpieczeństwo jest najważniejszym aspektem, na który należy zwrócić  uwagę. Przypomnijmy, że aktualnie obowiązują przepisy RODO chroniące wszelkie dane osobowe. Zatem ochrona tych danych, przede wszystkim w firmie, jest kluczowa. 

Warto podkreślić, że każda niszczarka niszczy dokumenty inaczej - oznacza to, że efektem tego procesu będą cienki paski bądź małe ścinki. Co do zasady -im drobniej będzie zmielony papier, tym lepiej. Co za tym idzie, każda bowiem niszczarka ma przypisaną odpowiednią klasę poziomu zabezpieczeń, których jest aż 7. Wybór poziomu klasy niszczenia będzie zależał wyłącznie od typu dokumentów, które będą niszczone. Oczywiście, im wyższa klasa zabezpieczeń, tym cena będzie również wyższa. 

Na co należy zwrócić uwagę przy zakupie niszczarki?

Klasa poziomu niszczenia będzie najważniejszym czynnikiem, przy wyborze tego typu sprzętu. Niemniej jednak, należy również zwrócić uwagę na:

  • pojemność zbiornika - im większy zbiornik, tym rzadziej będzie wymagał opróżnienia. Jeśli, więc z niszczarki będzie korzystać więcej osób (i tym samym sprzęt będzie częściej używany)  korzystniejszym rozwiązaniem będzie zakup niszczarki mającej większy zbiornik.
  • głośność - niszczarki bardzo często są głośne i przez to mogą zakłócać pracę innych osób, warto zatem sprawdzić jaki poziom hałasu generuje dany sprzęt,
  • wydajność - im więcej zniszczonego papieru, tym lepsza będzie wydajność. 
  • dodatkowe funkcje - takie jakie automatyczny stop, start lub sensor dotyku, który zatrzyma niszczarkę, jeśli we wnętrzu znajdzie się dłoń.

Obecny rynek oferuje niszczarki do papieru i niszczarki do dokumentów. Natomiast, nie wszyscy wiedzą czym różnią się i jakie możliwości oferują niszczarki do papieru

Niszczarka do papieru vs niszczarka do dokumentów

Należy jednak podkreślić, że niszczarki do papieru zniszczą wyłącznie sam papier pozbawiony zszywek - a, więc będący już po ręcznej obróbce. Sprzęt taki w zależności od parametrów różnie kształtuje się cenowo. Dużą popularnością, jeśli chodzi o zakup do domu cieszą się niszczarki marki Fellowes 63Cb, Fellowes 21Cs, Fellowes 11C - są to niszczarki, których cena nie jest zbyt wysoka. Natomiast odpowiednio sobie poradzą z zalegającymi w domu dokumentami. Do biura firmowego, gdzie obieg dokumentów jest znacznie większy polecane są niszczarki do dokumentów typu HSM Securio oraz Rexel Momentum mające 5 klasę zabezpieczeń i pojemność zbiornika powyżej 100l, zatem jeśli chodzi o funkcjonalność to świetnie się sprawdzą w biurze.

Chcąc zapewnić skuteczne niszczenie dokumentów w firmie to warto zwrócić natomiast uwagę na niszczarki do dokumentów. Sprzęt charakteryzuje się tym, że potrafi zniszczyć płyty CD i DVD z danymi, karty plastikowe, dyskietki, nośniki USB oraz papier wraz ze spinaczami i zszywkami. Jest to, niewątpliwie, dużo dogodność ponieważ w przedsiębiorstwach dokumenty zazwyczaj będą spięte, a niszczarki do dokumentów świetnie sobie poradzą z dodatkowymi, stalowymi elementami do niszczenia. Ze względu na dużą funkcjonalność tego sprzętu, cena jest stosunkowo dużo wyższa w porównaniu z tradycyjnymi niszczarkami. Na szczególną uwagę zasługuje niszczarka Kobra 400 WB, która niszczy nawet pendrive, a do tego pojemność zbiornika wynosi 200l. Niemniej jednak, na uwagę zasługują niszczarki takie jak: Kobra 410 mocel C4 TS ES, Kobra 410 TS ES, Kobra 400 S5 ES, HSM Securio P44i - P2.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod