Kategorie

Jaki laminator wybrać?

Autor     lip 24, 2017     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Laminatory są to urządzenia, których przeznaczeniem jest laminowanie, czyli pokrywanie powierzchni...
Biuronimo.pl
Jaki laminator wybrać?

Laminatory są to urządzenia, których przeznaczeniem jest laminowanie, czyli pokrywanie powierzchni laminatem. Można powiedzieć, że pozwalają one zakonserwować papier, ponieważ sprawiają, że codzienne korzystanie z dokumentów ich nie uszkadza. Są też chronione przed zabrudzeniem. Szczególnie przydatne są one w biurach, gdzie pracownicy na co dzień obchodzą się z ważnymi dokumentami. Im dłużej korzysta się z papieru, tym większe prawdopodobieństwo, że podda się on działaniu czasu i wyblaknie albo zaniknie. Zalaminowany papier będzie zadbany i przede wszystkim nie pozwoli się zabrudzić. Żywotność papieru zostanie skutecznie przedłużona przy zastosowaniu laminatora biurowego.

Różnice między laminatorami

Laminatory różnią się między sobą. Ich ogólne działanie polega na umieszczaniu warstwy ochronnej folii z dwóch stron kartki oraz sprasowaniu jej przy wysokiej temperaturze. Istnieją też laminatory, które działają przy wykorzystaniu niskiej temperatury. Różnią się też obsługiwanych rozmiarem papieru. Najpopularniejsze to te z formatem A4, umożliwiające laminację na szerokości 230 mm. Na szerokości 330 mm działają laminatory A3. Urządzenia różnią się między sobą także szybkością laminacji – im szybsze tym lepsze. Te dwie kwestie należy wziąć pod uwagę w pierwszej kolejności, decydując, jaki laminator wybrać.

Przykładowe laminatory

Przykładowo laminator Proteus A3 firmy Fellowes to świetny sposób na wyposażenie punktów oprawy dokumentów. Nie zacina się pod warunkiem, że używana jest specjalna folia tej samej firmy. Grubość laminowanego dokumentu wynosi 2 mm, a możliwa jest opcja laminowania i na zimno, i na gorąco. Laminator Leitz iLAM Office A3 charakteryzuje się bardzo prostą obsługą. Maksymalna grubość laminowanych dokumentów to 80 mikronów. Tutaj również poleca się stosowanie firmowej folii (w zestawie startowym znajduje się pakiet folii). Sprawdzi się przy laminowaniu małej ilości kartek papieru. Jeśli chodzi o format A4, dobrym przykładem jest Opus uniLAM. Maksymalna grubość laminowanych dokumentów to 0,6 mm. Umożliwia laminowanie także na zimno. Laminator Leitz iLAM Office A4 to urządzenie do laminacji małych ilości dokumentów. Ma podobne parametry jak to samo urządzenie firmy Leitz laminujące w formacie A4.

Na co zwracać uwagę?

Podejmując decyzję, jaki laminator wybrać, trzeba zwrócić uwagę na wszystkie parametry, jakimi cechują się poszczególne urządzenia. Przede wszystkim będzie to stosowany format. Mniejszy (A4) zwykle jest przydatny w tradycyjnych biurach, natomiast większy (A3) stosuje się w profesjonalnych punktach obsługi dokumentów. Czas nagrzewania oraz czas laminacji są kolejnym istotnym aspektem do wzięcia pod uwagę przy wyborze. Od tego zależy, o ile zostanie przyspieszona praca. Ilość rolek to kolejna rzecz, na którą trzeba zwrócić uwagę. Im jest ich więcej, tym bardziej dokładna będzie praca urządzenia. Nowoczesnym rozwiązaniem jest możliwość laminowania na ciepło i na zimno oraz brak konieczności korzystania z carriera, czyli okładki wielokrotnego użytku. Laminatory różnią się między sobą wieloma aspektami, od formatu zaczynając, na liczbie rolek kończąc. Trzeba przeanalizować wszystkie dostępne wersje, aby wiedzieć, jaki laminator wybrać i jaki najbardziej sprawdzi się przy konkretnym charakterze pracy.

Tagi: laminator
Powiązane produkty