Kategorie

Jak używać bindownicy?

Autor     gru 12, 2017     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Bindownica, czyli urządzenie do łączenia ze sobą kartek papieru za pomocą grzbietu, może być przydatnym...
Biuronimo.pl
Jak używać bindownicy?

Bindownica, czyli urządzenie do łączenia ze sobą kartek papieru za pomocą grzbietu, może być przydatnym sprzętem w każdym miejscu, w którym tworzy się duże ilości dokumentów. Bindowanie ułatwia uporządkowanie dokumentów. Mamy również pewność, że żadna istotna strona się nie zagubi. Zakup bindownicy jest tańszym rozwiązaniem niż zlecanie bindowania zewnętrznym firmom. Oszczędzamy pieniądze, ale również czas, który musielibyśmy poświęcić na zanoszenia i odbieranie dokumentów do zbindowania. Bindowanie nie jest skomplikowaną czynnością, ale jeśli mamy z nim styczność po raz pierwszy, może nam sprawić pewną trudność. Spójrzmy, więc jakie są rodzaje i jak używać bindownicy?

Bindownice do oprawy grzebieniowej i drutowej

To dwa najstarsze rodzaje bindownic i mają one podobną konstrukcję. Dziurkują kartki, a następnie zaciskają grzbiet. W przypadku oprawy grzebieniowej jest to również najtańsza forma bindowania. Można nim zbindować już od kilku, do nawet 500 stron o gramaturze 80g/m2. Do zbindowanych kartek można z łatwością dołożyć następne, gdyż grzbiet można ponownie otworzyć. Zbindowane strony można rozłożyć na płasko, ale nie można ich obrócić o 360 stopni. Nowsze modele bindownic posiadają elektryczny system dziurkowania.

Bindownice do opraw drutowych umożliwiają zbindowanie maksymalnie 150 stron jednocześnie. Po złączeniu stron, nie ma możliwość dodania kolejnych. Kartki można za to obrócić o 360 stopni.

Termobindownice i bindownice do oprawy kanałowej

To nowocześniejsze urządzenia. Termobindownica umożliwia uzyskanie oprawy przypominającej książkę. Można nią zbindować maksymalnie 400 stron. Umieszcza się je w okładce, której wewnętrzna strona grzbietu jest posmarowana klejem. Bindownica rozgrzewa klej, który łączy kartki i grzbiet ze sobą.
Bindownice do oprawy kanałowej umożliwiają złączenie stron (maksymalnie 300) z twardymi okładkami, za pomocą metalowej listwy umieszczonej w grzbiecie. Taką oprawę można otworzyć i dodać do niej kolejne strony.

Kupujemy bindownicę

Bogaty wybór urządzeń oferowany przez producentów, umożliwia dobranie bindownicy zgodnie z naszymi potrzebami. Warto przeanalizować, jakie dokumenty są tworzone i w jakiej ilości. Jeśli nasze dokumenty liczą po kilkaset kartek, należy wybrać urządzenie, które umożliwia jednorazowe złączenie dużej ilości stron. Jeśli nie mamy na co dzień aż takich potrzeb, możemy zadowolić się bindownicą o mniejszych możliwościach. Warto jednak posiadać ją w swoim biurze, by w dokumentach zawsze panował porządek.

Powiązane produkty