Kategorie

Samodzielne prowadzenie księgowości

Autor     sty 25, 2018     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Podczas zakładania własnej firmy będziemy musieli wielokrotnie odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące...
Biuronimo.pl
Samodzielne prowadzenie księgowości

Prowadzenie księgowości na trzy sposoby

Podczas zakładania własnej firmy będziemy musieli wielokrotnie odpowiedzieć sobie na pytania dotyczące nie tylko samego biznesu, będziemy musieli także przeanalizować kwestię dotyczącą wielu kwestii formalnych i podatkowych. Bez wątpienia jedną z ważniejszych decyzji, którą będziemy musieli podjąć jest wybór i sposób rozliczania. W zależności od wielkości prowadzonej firmy i osiąganych przez nią dochodów możemy zdecydować się na kilka rozwiązań: możemy zatrudnić osobę zajmującą się księgowością, skorzystać z usług biura rachunkowego lub zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości własnej firmy. Przed bardzo podobnym wyborem zostaną również postawione osoby, które księgowością zajmują się zawodowo. Dlaczego nie należy się bać rozpoczęcia własnej działalności? Czemu warto skupić się na samodzielnym prowadzeniu rozliczeń firmy?

Od czego zacząć? CEIDG i KPiR

Aby założyć własną działalność gospodarczą musimy pamiętać o złożeniu wniosku CEIDG. Jeśli podczas wypełniania wniosku CEIDG-1 zostawimy puste pole przy danych podmiotu odpowiedzialnego za rozliczenia lub wpiszemy tam dane własnej firmy będzie to jasny i klarowny znak dla urzędu, że zdecydowaliśmy się na samodzielne prowadzenie księgowości. Kolejnym krokiem będzie założenie KPiR (księgi przychodów i rozchodów). Jest to dość prosty sposób ewidencjowania wszystkich przychodów i wydatków firmy. Od nas samych zależy w jaki sposób będziemy prowadzić KPiR - ważne, aby wszystkie prowadzane dane były czytelne, logiczne, bez błędów. Do naszych obowiązków będzie należeć odprowadzanie zaliczek na podatek dochodowy, opłacanie składek ZUS oraz składanie deklaracji na temat podatku VAT. Należy także uzyskać jak najwięcej informacji na temat VATu - jakie działalności są z niego zwolnione, kto ma obowiązek rejestracji do VAT. o naszych obowiązków należeć będzie także regularnie odprowadzanie zaliczek na podatek dochodów.

Narzędzia ułatwiające pracę.

W dużej mierze rozliczanie przychodów i dochodów będzie się opierać na tak prozaicznej czynności jak sukcesywne gromadzenie faktur. Musimy być jednak świadomi, że czynność ta musi być wykonywana niezwykle dokładnie - dokumenty tego typu należy przechowywać min.5 lat (okres liczony od końca roku podatkowego, w którym minął termin płatności podatku dochodowego). Aby usprawnić pracę przedsiębiorca może skorzystać ze specjalnie przygotowanych aplikacji, która wyliczy m.in. podatek dochodowy, rozliczy kwoty składki ZUS, obliczy VAT oraz wygeneruje deklaracje podatkowe. Z pewnością pomoże nam także jeden z wielu dostępnych na rynku programów księgowych, który oprócz wyliczenia VATu pomoże również prowadzić ewidencję wyposażenia firmy czy ewidencję przebiegu pojazdów (oddzielnie dla podatku VAT oraz dla podatku dochodowego).

Wydawać by się mogło, że samodzielne prowadzenie rachunków jest procesem trudnym i skomplikowanym. Nic bardziej mylnego - jeśli tylko zdecydujemy się na taką formę rozliczania z fiskusem szybko odkryjemy że, wbrew powszechnie panującej opinii, nie jest to nieprzystępne zajęcie. Przedsiębiorcy decydujący się na samodzielne prowadzenie rozliczeń są zdecydowanie bardziej świadomi prowadzonego przez siebie biznesu i lepiej rozumieją mechanizmy zachodzące w firmie.

Przeczytaj o przechowywaniu dokumentów w firmie

Powiązane produkty