Kategorie

Kredki bezdrzewne - jak nimi kolorować?

Autor     kwi 24, 2018     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Każdy pamięta chyba jedne z pierwszych przyborów plastycznych, jakie zazwyczaj kupuje się małym...
Biuronimo.pl
Kredki bezdrzewne - jak nimi kolorować?

Każdy pamięta chyba jedne z pierwszych przyborów plastycznych, jakie zazwyczaj kupuje się małym dzieciom: kredki śweicowe. Są łatwe w użyciu, mają żywe kolory oraz nie wymagają ciągłego temperowania. Pierwsze zetknięcie z kredkami bezdrzewnymi Koh-I-Noor Progresso może przywołać wspomnienia z dzieciństwa, co wcale nie oznacza, że nie nadają się do profesjonalnego zastosowania.

Co to takiego kredki bezdrzewne?

Jak sama nazwa wskazuje, różnią się od ołówkowych tym, że całe składają się z kolorowego sztyftu, dodatkowo wykończonego błyszczącym lakierem. Są zużywalne w całości, nawet resztki z temperówki da się wykorzystać do cieniowania rysunku. Ich urok polega na tym, że są wykonane z dbałością o detale i po prostu pięknie się prezentują.

Co za kolory!

Kredki Progresso posiadają żywe, wyraziste kolory, dzięki którym możliwe jest tworzenie śmiałych rysunków, z mocnymi kontrastami barw. Jednocześnie dobrze się ze sobą łączą (zwłaszcza na gładkim papierze), a to z kolei ułatwia przenikanie kolorów i sprawia, że przejścia tonalne są łagodne i niemal niezauważalne. Ma to szczególnie duże znaczenie w pracach artystycznych. Najpopularniejsze zestawy mają po 8, 12 i 24 kolory. Ten ostatni daje dużą swobodę kreacji, nawet bardziej wymagającym użytkownikom.

Technika pracy

Kredki bezdrzewne dają możliwość rysowania różnorodnych grubości linii. Odpowiednio zatemperowane pozwalają z łatwością pracować pod rozmaitymi kątami, a już samo to pomaga osiągać interesujące efekty. Wymagają wypracowania własnego nacisku na papier, gdyż są nieco twardsze niż kredki świecowe czy ołówkowe. Osoby, które nie przywykły do ich stosowania, na początku mogą być zdziwione. Jak każde narzędzie, także i zwyczajne z pozoru kredki potrzebują odrobiny czasu i praktyki. 

Kredki Progresso nadają się do rozcierania palcem (choć w dość niewielkim zakresie), a także są w pewnym stopniu wodoodporne. Pigment ulega nieznacznemu rozmyciu po zamoczeniu, ale nie na tyle, by całkiem zniszczyć pracę. To ważna informacja dla osób, które łączą różne techniki i często oprócz kredek używają także farby, a więc i pojemnika z wodą. 

Kolorowanie

Dzięki użyciu koloru białego możemy rozświetlić wybrane obszary, delikatnie je rozmyć lub połączyć ze sobą dwa sąsiadujące kolory. Łatwość nakładania kredek warstwami pomoże uzyskać ciekawe efekty. 

Jako dzieci wszyscy kolorowaliśmy płasko, zapełniając duże powierzchnie kolorowanki jednym tylko odcieniem. I wówczas faktycznie niewiele kredek nadawało się do łączenia i tworzenia przejść tonalnych. Z profesjonalnymi przyborami możemy wykorzystać nowe techniki i bawić się kolorami tak, jak zawsze chcieliśmy, ale nie zawsze mieliśmy możliwość. 

Kredki bezdrzewne to przede wszystkim większa swoboda w posługiwaniu się przyborami, a także szansa na odzyskanie dziecięcej radości z kolorowania. Kredki w dłoń!

Powiązane produkty