Kategorie

Techniki rysowania ołówkiem

Autor     lip 23, 2018     Wszystkie , Jak narysować    0 Komentarzy
Chciałbyś nauczyć się rysować, ale nie wiesz do końca jak zacząć? Tanim, ale także łatwo dostępnym...
Biuronimo.pl
Techniki rysowania ołówkiem

Chciałbyś nauczyć się rysować, ale nie wiesz do końca jak zacząć? Tanim, ale także łatwo dostępnym narzędziem do szlifowania swoich umiejętności artystycznych jest ołówek, który pozwoli Ci postawić pierwsze kroki. Na samym początku rozwoju warto zainteresować się różnymi metodami rysowania. Poprzez porównywanie różnych efektów, które pozwalają nam uzyskać różne techniki rysowania ołówkiem, zdecydowanie łatwiej będzie Ci odnaleźć własny, unikalny styl!

Kreskowanie

Kreskowanie, zwane także szrafowaniem, polega na standardowym stawianiu równoległych linii na kartce papieru. W zależności od efektu, jaki chcemy uzyskać, kreski stawiamy w różnych odstępach od siebie – większych, gdy chcemy, by dane miejsce na kartce było jaśniejsze lub mniejszych, wręcz nakładających się na siebie, żeby powierzchnia była ciemniejsza. Gęste kreskowanie zazwyczaj używa się do uzyskania cienia.

Ruchy okrężne

Kolejną techniką jest wykonywanie ołówkiem ruchów okrężnych. Różne rezultaty można osiągnąć w zależności od siły nacisku – wkładanie większej mocy w rysowanie okręgów sprawia, że na kartce pojawia się ciemniejszy odcień, natomiast delikatne, okrężne ruchy pozostawiają równie delikatny efekt. Do zauważenia lepszych efektów tej techniki rysowania poleca się bardziej „miękkie” ołówki, czyli te z oznaczeniem B.

Kratkowanie

Kratkowanie jest metodą niezwykle podobną do pierwszej; różnią się wyłącznie tym, że zamiast wykonywać linie równoległe, tym razem rysujemy je do siebie prostopadle, czego wynikiem jest kratka. Ogromnym plusem przedstawionej techniki rysowania jest to, że idealnie sprawdza się do pracy ze światłocieniem, ponieważ pozwala na większe możliwości przy detalach.

Rozmazywanie

Rozmazywanie lub po prostu rozcieranie grafitu można traktować jako odrębną technikę lub dopełnienie do innych, bardziej szczegółowych, gdzie sprawdza się zwykle do wykonywania mgły lub tła. Technika polega na rozcieraniu naniesionego przez ołówek na kartkę grafitu przy pomocy, np. palca lub chusteczki. Tak samo jak w przypadku wykonywania ruchów okrężnych, bardzo przydatny będzie „miękki” ołówek.

Przedstawione powyżej techniki rysowania ołówkiem są jednak tylko początkiem drogi, a najlepsze efekty można uzyskać przy łączeniu wszystkich metod w zależności od potrzeb. Nie bój się eksperymentować!

Powiązane produkty