Kategorie

Konserwacja niszczarki

Autor     sie 24, 2018     Wszystkie , Sprawy biurowe    1 Komentarzy
Konserwacja niszczarki nie tylko przedłuży jego żywotność, ale również zapewni prawidłowe działanie.
Biuronimo.pl
Konserwacja niszczarki

Niszczarka to urządzenie, które coraz częściej znajduje się w biurach, urzędach i innych firmach. Wszędzie tam, gdzie występuje obieg dokumentów, występuje również konieczność korzystania z niszczarki. Zwłaszcza, jeśli firma przechowuje dokumenty z danymi osobowymi swoich klientów lub partnerów. Nie można ich zwyczajnie wyrzucić, gdy nie są już potrzebne, ale należy zniszczyć, by nie dostały się w niepowołane ręce.

Tak jak inne urządzenia, niszczarkę powinno się odpowiednio czyścić oraz konserwować, by długo działała sprawnie i bez awarii. Konserwacja niszczarki nie tylko przedłuży jego żywotność, ale również zapewni prawidłowe działanie, czyli odpowiednie pocięcie dokumentów. Najczęstsze problemy występujące w niszczarkach to zacinający się papier, uszkodzenie noży lub zbyt szerokie przecięcia papieru.

Ostrza, czyli najważniejszy element niszczarki. Jak je konserwować?

W niszczarce najważniejsze są noże. Od nich zależy, czy niszczarka prawidłowo potnie dokumenty, aby niemożliwe było ich ponowne złożenie i odczytanie danych. Noże są, więc najważniejsze również podczas konserwacji urządzenia. Należy zadbać o ich ostrość i prawidłowe ułożenie. Ważne jest ich regularne oczyszczanie i smarowanie specjalistycznym olejem. Można zrobić to na dwa sposoby. Na rynku dostępne są oleje do niszczarek w opakowaniach, należy nasączyć nimi testową kartkę papieru, zniszczyć ją, a następnie uruchomić opcję reverse, by olej został równomiernie rozprowadzony po ostrzach. Taki zabieg należy powtórzyć kilkukrotnie. Inny sposobem jest zakupienie już nasączonego olejem arkusza papieru. Posiada on 6 ml oleju, dlatego wystarczy zniszczyć jedną sztukę takiego produktu, by pokryć olejem noże. Sprawi to, że nie tylko ostrza będą dłużej sprawne, ale również nie będą się do nich przyczepiać skrawki papieru, a także zmniejszy się stopień zapylenia, które powstaje przy niszczeniu dużych ilości dokumentów.

Co jeszcze możemy zrobić?

Oliwienie noży specjalnie do tego przeznaczonym olejem to najważniejsza czynność dla długiego i sprawnego działania niszczarki. Oprócz tego, że zapewnia sprawne działanie ostrzy, to dodatkowo zapobiega zaklinowaniu papieru i zmniejsza głośność pracy urządzenia. Konserwację powinno się przeprowadzać regularnie. Specjaliści zalecają, by wykonywać ją po każdym zapełnieniu pięciu koszu, w których zbierają się ścinki. Jeśli nie chcemy zaprzątać sobie tym głowy, warto wybrać urządzenie, które posiada funkcję automatycznego oliwienia noży. Uruchamia się ona samodzielnie po kilkuset zniszczonych arkuszach papieru. Można też uruchomić ją ręcznie z poziomu użytkownika. Taka funkcja jest bardzo przydatna, jeśli codziennie niszczymy duże ilości dokumentów, w dodatku do urządzenia ma dostęp duża ilość pracowników. Może być wtedy trudno ustalić, czy już nadszedł moment na konserwację. W związku z tym, pomocna jest funkcja automatyczna, która uruchomi się we właściwym czasie. Przy standardowym użyciu w biurze przez skromne grono użytkowników, można wykonywać konserwację samodzielnie. Ważne jest tylko, byśmy o tym pamiętali.

Pamiętajmy również, aby zawsze używać specjalistycznego oleju, który przeznaczony jest do niszczarek, nie musi on być marki producenta naszej niszczarki. Ważne by był odpowiedni dla tej grupy urządzeń. Oprócz konserwacji ważne jest, by urządzenia używać zawsze zgodnie z zaleceniami. Należy niszczyć w nim tylko elementy z odpowiednich materiałów i o odpowiedniej grubości. Tylko wtedy zapobiegniemy awariom urządzenia i przedłużymy jego żywotność, a także będziemy mieć pewność, że dokumenty z wrażliwymi danymi zostaną w prawidłowy sposób zniszczone.

Powiązane produkty

1 Komantarzy

    • Avatar
      Andrzej
      cze 14, 2020

      Wszedłem w posiadanie małej niszczarki firmy Esperanza, która pracowała w jakiejś firmie. Rozebrałem niszczarkę w celu usunięcia ścinków zalegających na nożach. Okazało się, że wewnątrz obudowy było pełno ścinków papieru, część dostała się do mechanizmu. Po usunięciu śmieci stwierdziłem, że na wszystkich kołach zębatych jest szaroprzezroczysta gęsta klejąca się substancja. Dużą część usunąłem poprzez wyskrobywanie drobnymi narzędziami, ale efekt nie jest zadowalający, koła zębate cały czas się kleją.\n\nCo to może być za substancja i w jaki sposób ją usunąć. Mycie elementów pod bieżącą wodą z płynem do naczyń lub zanurzanie ich w wodzie z płynem do naczyń lub czyszczenie za pomocą spirytusu lub benzyny ekstrakcyjnej naniesionej na szmatkę nie daje efektu.