Kategorie

Jak pomóc sobie w obliczeniach? Rodzaje kalkulatorów

Autor     paź 4, 2018     Wszystkie , Urządzenia biurowe    0 Komentarzy
Jak pomóc sobie w obliczeniach? Rodzaje kalkulatorów

Kalkulator to z pozoru prymitywne - jak na współczesne czasy - urządzenie. Mogłoby się wydawać, że w erze powszechnego dostępu do smartfonów i tabletów, kalkulatory przestaną być w użytku. Nic bardziej mylnego. Wyróżniamy różne rodzaje kalkulatorów. Każdy charakteryzuje się własną specyfiką i zakresem działań. 

Podział na konkretne rodzaje kalkulatorów pokierowany jest miejscem pracy, a także docelowym użytkownikiem. I tak wyróżniamy:

Kalkulatory biurowe 

Oprócz podstawowych funkcji, dają również możliwości przeliczania walut oraz innych funkcji finansowych, niezbędnych na danym stanowisku. Często właśnie kalkulatory biurowe wyposażone są we własną drukarkę, co ogromnie ułatwia i przyspiesza pracę. 

Ten rodzaj kalkulatorów może być zasilany na trzy sposoby: baterią, akumulatorem lub sieciowo. 

Kalkulatory naukowe 

Są szczególnie przydatne uczniom, studentom nauk ścisłych czy naukowcom. Posiadają wyspecjalizowane funkcje, takie jak: logarytmy, obliczenia statystyczne, funkcje trygonometryczne. Bardzo często są wyposażone w tzw. pamięć ciągów obliczeń, która pozwala na powrót do wcześniejszych działań bez tracenia aktualnych. Co ważne - mnogość ich funkcji często wiąże się z niewielkim rozmiarem, co może być dodatkowym atutem przy zakupie. 

Kalkulatory szkolne 

Kalkulatory szkolne, tudzież kalkulatory podstawowe, używane najczęściej przez uczniów szkoły podstawowej czy gimnazjum. Są również najczęściej stosowanym rodzajem kalkulatorów w domach, do prywatnych obliczeń, gdzie nie są wymagane specjalne funkcje. Kalkulator ten wyposażony jest w podstawowe funkcje obliczeniowe, takie jak: dodawanie, odejmowanie, mnożenie, dzielenie, podnoszenie do potęgi drugiej, pierwiatek kwadratowy czy podstawowe procenty. Zasilane są zazwyczaj zwykłymi bateriami,a ich wyświetlacz jest ciekłokrystaliczny.

Kalkulatory inżynierskie 

Zajmują drugi biegun pod względem zaawansowania w stosunku do kalkulatorów podstawowych. Stanowią rodzaj kalkulatorów naukowych, jednakże ze względu na swoją specyfikę, posiadają więcej zaawansowanych funkcji. Odzwierciedla się to również w ich budowie. Kilkulinowe wyświetlacze mają zapewnić najlepszą jakość, ale zdarzają się również takie z wyświetlaczami graficznymi. Te modele cieszą się największym zainteresowaniem wśród studentów nauk ścisłych, inżynieryjnych, a także wśród pracowników i pracodawców branży budowlanej czy architektonicznej. Ich rozbudowana funkcja charakteryzuje się możliwością wpisywania pełnych wyrażeń, które pozwolą na zaawansowane obliczenia. Cechą charakterystyczną jest brak klawisza równości "=" i dodanie klawiszy "EXE" oraz "ENTER".

Podczas gdy kalkulatory biurowe mogą posiadać własną drukarkę, kalkulatory inżynierskie często można podłączać do dowolnych urządzeń za pomocą USB. Wiele ułatwień przynosi również możliwość importowania i eksportowania danych za pomocą karty pamięci. 

Podsumowując, istnieją różne rodzaje kalkulatorów, a kupno jednego z nich powinno być pokierowane odpowiednimi potrzebami klienta. Warto nadmienić, że współcześnie, oprócz rozmaitych i zaawansowanych funkcji, producenci kalkulatorów oferują nam prawdziwą różnorodność pod kątem designu. Dzięki temu, z pozoru proste urządzenie może stać się nie tylko podstawową pomocą w pracy czy nauce, ale także elementem wystroju wnętrz.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod