Kategorie

Well Being w pracy

Autor     paź 30, 2018     Wszystkie    0 Komentarzy
Well Being w pracy

Jednym z najważniejszych zasobów, jaki posiada pracodawca są ludzie. To od jego pracowników zależy, jak funkcjonuje cała firma. Od ich zaangażowania, kompetencji i lojalności. W związku z tym, kadry zarządzające coraz częściej patrzą na to, jaka w firmie panuje atmosfera. Powszechna staje się wiedza, że wypoczęty pracownik, który jest zdrowy i ma dobre samopoczucie, jest bardziej wydajny. Tworzy się, więc takie warunki pracy, które znacznie wybiegają ponad to, co wymaga kodeks pracy. Aby pomóc w tym pracodawcom, opracowano nawet wskaźnik Well Being, by wyszczególnić najbardziej istotne elementy.

Z czego składa się Well Being w pracy?

Wellbeing Index został opracowany przez Instytut Gallupa. Składa się on z pięciu najważniejszych elementów, od których zależy zadowolenie pracowników. Wpływają one nie tylko na życie zawodowe, ale również na życie osobiste.

  • Physical, czyli stan fizyczny. Jest to aktywność fizyczna i prawidłowa dieta, które przekładają się na to, ile energii posiada pracownik. Gdy jesteśmy zdrowi, nie musimy zamartwiać się naszymi dolegliwościami, które przekładają się też na wydajność. 
  • Financial, czyli finanse. Gdy pracownik wie, że jest należycie wynagradzany i doceniony, z zaangażowaniem wykonuje swoje obowiązki. Ma również poczucie bezpieczeństwa finansowego, które jest tak ważne, by nie odczuwać stresu.
  • Purpose, czyli sens. Jeśli pracownik lubi swoje obowiązki, spełnia się zawodowo i ma wyznaczone konkretne cele, wtedy lepiej i chętniej organizuje swoją pracę.
  • Community, czyli społeczność. Pracownik powinien czuć, że jest istotną częścią firmy, a nie jedynie jednym z jej trybików.
  • Social, czyli relacje. Atmosfera w pracy jest bardzo ważna. Dobre relacje między pracownikami, chęć wzajemnej pomocy, brak plotek i osób uprzywilejowanych sprawiają, że chętnie każdego dnia spędzamy czas w pracy.

Jak wprowadzić Well Being w pracy?

Przede wszystkim działania, które podejmuje firma powinny być spójne i systematyczne. Cała kadra zarządzająca powinna konsekwentnie stosować się do zaleceń programu Well Being. Należy podejmować akcje prozdrowotne, motywować pracowników do zdrowego odżywiania i aktywności fizycznej. Można, np. wprowadzić refundację za zajęcia sportowe lub zapewnić zdrowe posiłki w czasie pracy. Ważne jest umożliwienie pracownikom odpowiedniego wypoczynku i organizowanie spotkań pracowniczych, by można było nawiązać odpowiednie relacje. Zawsze należy dostrzegać sukcesy podwładnych, nawet te najmniejsze, a większe odpowiednio wynagradzać. Wzmacnia to ich zaangażowanie, motywuje do jeszcze lepszej pracy i zachęca, by stawiać sobie jeszcze większe cele.

Co jeszcze można zrobić dla poprawy Well Being?

Kadra zarządzająca powinna dawać swoim pracownikom przykład. Dbać o dobrą atmosferę, odnosić się do wszystkich z szacunkiem i sympatią. Pokazywać podwładnym, że stanowią oni istotną część firmy, od której zależy przyszłość przedsiębiorstwa. Gdy odnosi ono sukcesy, to pracownicy również powinni w nich partycypować. Dzięki temu będą dumni z tego, że należą do korporacji, która docenia swoje zasoby ludzkie. Wprowadzany system powinien być systematycznie monitorowany. Czy pojawiają się zakładane efekty, by wprowadzić ewentualne zmiany i nowe elementy. Należy motywować pracowników do korzystania z programów, które tworzy firma. W zamian otrzymujemy zadowolonych i zaangażowanych pracowników oraz dobrą atmosferę.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod