Kategorie

Jakie są gatunki kawy? Przeczytaj i wybierz odpowiedni

Autor     lis 26, 2018     Wszystkie , Artykuły biurowe    0 Komentarzy
Jakie są gatunki kawy? Przeczytaj i wybierz odpowiedni

Większość z nas przepada za kawą. Nic dziwnego - nie ma nic lepszego, niż świeżo zaparzona kawa o poranku. Wiele osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez jej filiżanki - w końcu to kofeina w niej zawarta budzi nas do życia. By więc pić dobrą kawę, warto wcześniej zapoznać się z jej gatunkami. 

Kawa Arabica 

Jest to najpopularniejsza odmiana kawy na świecie. Uznawana za ekskluzywną, ponieważ do jej uprawy wymagane specjalne warunki klimatyczne. Pochodzi z Etiopii gdzie niegdyś odkryto specyficzne ziarna kakaowca. Do dzisiaj są one używane do produkcji Arabiki. 

Wspomniane specjalne warunki do jej produkcji to min. wysokość. Ziarna muszą być uprawiane na wysokości minimum 900 m n.p.m., koniecznie w klimacie tropikalnym. Takie wymogi spełniają jedynie niektóre części Afryki, oraz Azji, dlatego jej cena jest wysoka i potrafi wynosić nawet 80 złotych za kilogram. 

Wysoka cena zostanie jednak zrekompensowana niezwykłym smakiem, który posiada Arabica. Jest on delikatny, lekko kwaskowy i zawiera nawet czekoladowe nuty. Kawa nie dość, że jest łagodna w smaku, to jeszcze posiada stosunkowo niewielką ilość kofeiny(0,9-1,4%), dlatego jest ceniona przez smakoszy kawy, którzy lubią rozkoszować się jej aromatem, na dalszych miejscach stawiając pobudzające właściwości. 

Kawa Robusta

Jest to drugi po Arabice najpopularniejszy gatunek kawy. Został on odkryty w XIX wieku i niemal natychmiast zyskał dużą popularność, między innymi ze względu na to, że jest łatwiejszy w uprawie. Ziarna robusty można bowiem uprawiać na wysokości 200 od 900 m. n.p.m., a optymalne wartości temperatury do jej hodowli to między 24 a 30 stopni Celsjusza. 

Robusta posiada większą ilość kofeiny od Arabiki, bo jest to między 1,8% a 4%. Chętnie sięgają po nią więc osoby, które od kawy wymagają przede wszystkim szybkiego pobudzenia. Robusta jest też kawą dość specyficzną w smaku - jest on dość wyrazisty, a nawet gorzki, dlatego jest często wykorzystywana w kawach typu instant i mieszankach, gdzie łączona jest z innymi gatunkami kawy. 

Inne gatunki kawy 

  • Liberica - Wynaleziona dopiero w XX wieku, dość tania kawa. Cechuje się umiarkowanie ubogim smakiem, dlatego nie jest ceniona przez kawoszy. Często stosuje się ją w różnego rodzaju mieszankach. 
  • Gwatemala Antiqua - Podobnie jak Liberica, kawa ta nie jest zbytnio znana, jednak w przeciwieństwie do niej posiada głęboki korzenny smak, oraz wysoką zawartość kofeiny. 
  • Jamajka Blue Montain- Droga, a zarazem bardzo aromatyczna kawa, idealnie nadająca się dla koneserów tego napoju. 

Gdy już znamy gatunki kawy, możemy z większą świadomością wybrać te, które najbardziej nam odpowiadają, by sama degustacja była dla nas wielką przyjemnością.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod