Kategorie

Jak motywować pracowników?

Autor     gru 11, 2018     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Ilu managerów, tyle sposobów na motywację podwładnych. Jednak nie sposób zignorować mrowie...
Biuronimo.pl
Jak motywować pracowników?

Ilu managerów, tyle sposobów na motywację podwładnych. Jednak nie sposób zignorować mrowie przeprowadzonych badań, które jasno przedstawiają efektywność różnych technik motywacyjnych. Dobrze jest się z nimi zapoznać i wiedzieć, jak motywować pracowników, by wyniki naszego zespołu były jeszcze lepsze.

Czym jest motywacja i jakie są jej rodzaje

Zanim zabierzemy się za właściwe motywowanie podwładnych, dobrze jest się zapoznać z samym pojęciem i dobrze wiedzieć, z czym właściwie ma się do czynienia. Motywacja z definicji to jest stan, w którym osoba jest gotowa do podjęcia określonych działań, który jest uwarunkowany przez odpowiednie bodźce i potrzeby. Właśnie ze względu na wspomniane bodźce i potrzeby można podzielić motywację na:

  • - zewnętrzną - powstająca w wyniku zewnętrznych bodźców, często w formie kar, zagrożenia (motywacja negatywna) lub nagród (motywacja pozytywna),
  • - wewnętrzną - wynikającą z wewnętrznych potrzeb pracownika, może to być potrzeba rozwoju, satysfakcji z wykonywanej pracy czy poczucia odpowiedzialności.

To co nazywa się zwyczajowo motywacją w miejscu pracy, to w rzeczywistości narzędzia motywacyjne. Można je podzielić na dwa rodzaje:

  • - finansowe - związane ściśle z pieniędzmi: wszystkie podwyżki, awanse czy premie,
  • - pozapłacowe - różne benefity, takie jak: karnety na siłownię, kursy języków obcych, zniżki na produkty świąteczne, spotkania integracyjne i inne, a także pobudzanie motywacji wewnętrznej.

Należy jednak mieć na uwadze to, że by jakiekolwiek narzędzia motywacyjne odnosiły wymierny efekt, pracownik musi dobrze się czuć w miejscu pracy.

Potrzeby, czyli podstawy tego, jak motywować pracowników

Już w szkole mówi się o Piramidzie Potrzeb Maslowa. W jej myśl najpierw należy zaspokoić podstawowe potrzeby - fizjologiczne i bezpieczeństwa - by narzędzia motywacyjne odnoszące się do poczucia przynależności czy samorealizacji odniosły oczekiwany efekt. 

Właśnie dlatego warto najpierw zastanowić się nad potrzebami pracowników. Może to być odpowiednie oświetlenie miejsca pracy, lepszej jakości sprzęt biurowy czy odzież robocza lub inne mankamenty, które można zauważyć w miejscu pracy. W ten sposób można zaspokoić potrzeby fizjologiczne.

Wtedy można przejść do zaspokojenia potrzeby bezpieczeństwa. Jako pracodawca ma się wpływ na możliwości utrzymania się pracownika oraz stabilność zatrudnienia. Wynagrodzenie musi pozwolić mu umożliwić zapewnienia sobie zakwaterowania, wyżywienia oraz zdrowia. A umowa zawarta z pracodawcą powinna być jasna, klarowna i zapewniać odpowiedni bufor czasowy na znalezienie sobie innego zajęcia w przypadku zwolnienia.

Skuteczna motywacja

Jeśli pracownik czuje się komfortowo i bezpiecznie w miejscu pracy, stosowanie narzędzi motywacyjnych zaczyna mieć sens. W tym momencie warto zainteresować się, jak motywować pracowników, by było to skuteczne.

Warto mieć tutaj na uwadze, że wielu naukowców zajmujących się motywacją pracowników, takich jak Herzberg, Mausner, Peterson czy Capwell, twierdzi, że kwestia finansowa znajduje się dopiero na szóstym miejscu na liście czynników branych pod uwagę podczas wyboru pracy. Wcześniej znajdują się:

  • - pewność zatrudnienia,
  • - interesująca praca,
  • - możliwość rozwoju i awansu,
  • - bycie docenionym,
  • - pozycja firmy.

Warto zwrócić uwagę na 3. i 4. pozycję na liście, ponieważ w tym zakresie można bardzo dużo zrobić, by zmotywować swoich pracowników.

Powiązane produkty