Kategorie

Jak zacząć prowadzić bullet journal

Autor     gru 25, 2018     Wszystkie , Artykuły piśmienne    0 Komentarzy
Jak zacząć prowadzić bullet journal

Osoby, które chcą zacząć planować swój czas, często sięgają po standardowe kalendarze czy planery, równie często porzucają to postanowienie po krótkim czasie. Dzieje się tak dlatego, że gotowe rozwiązania rzadko spełniają specyficzne oczekiwania użytkowników. Z pomocą przychodzi bullet journal - w pełni spersonalizowany i dopasowany do indywidualnych potrzeb. Jak zacząć prowadzić bullet journal? Nie jest to żadna tajemna wiedza, ale wymaga krótkiego wprowadzenia, by po krótkim czasie ta popularna metoda planowania stała się przyjemnym nawykiem.

Jak zacząć prowadzić bullet journal - krok po kroku

Przede wszystkim pamiętajmy, że nie jest to klasyczny planer, ale może nim być. Wszystko zależy od tego, ile pracy włożymy w przygotowanie własnej wersji i jaki konkretnie cel nam przyświeca.

Bullet journal to w skrócie notatnik lub zeszyt, a nawet luźne kartki w jakiś sposób ze sobą spięte, których cechą charakterystyczną jest, że pomagają zapanować nad codziennymi obowiązkami i zapobiegają chaosowi. Sam twórca określenia bullet journal (w skrócie: bujo), Ryder Caroll, nie podaje żadnej definicji.

Najlepiej zacząć od zwykłego zeszytu, żeby sprawdzić, jaka forma będzie dla nas najbardziej odpowiednia. Zapisuj swoje cele, listy filmów do obejrzenia, obowiązków do wykonania, przedstaw swój nastrój przy pomocy różnych kolorów, baw się! Po pewnym czasie zauważysz, że niektóre listy masz ochotę na bieżąco uzupełniać, niektóre porzucasz. Jedna forma przedstawienia informacji sprawdza się lepiej niż pozostałe. I w ten sposób odkryjesz, jak chcesz prowadzić swoje zapiski. Niektórzy w trakcie zauważają, że nie lubią czystych zeszytów i wolą na przykład kratkowane lub odwrotnie. Zawsze można przerzucić się też na notatnik z kropkami - czasem łatwiej nadać mu własną formę niż temu w linie czy kratkę, a jednocześnie mamy zapewnione poczucie ładu i punkty orientacyjne, które ułatwiają rysowanie prostych linii i kształtów geometrycznych.

jak zacząć prowadzić bullet journal

Planer idealny?

Bujo może być pracowicie wykaligrafowany, pełen różnego rodzaju list i zestawień, zdobień i rysunków. Jeśli jednak nie czujesz się na siłach, by tworzyć dzieło sztuki, nie martw się! Nie chodzi o to, by każdą stroną swojego notatnika chwalić się całemu światu! Główny cel to planowanie. Każde inne zastosowanie jest już wartością dodaną. I tak, pięknie wykonane strony są podziwiane w internecie i wiele osób dąży do ideału, ale jeśli masz się z tym męczyć albo na siłę wymyślać jak najciekawsze treści, to raczej nie będziesz czerpać z tego radości, a i podstawowa funkcja planowania i notowania nie zostanie spełniona.

Bujo bywa kolorowy, ale i czarno-biały. Jeśli chcesz, zaopatrz się w kolorowe pisaki, cienkopisy, ozdobne taśmy, zakreślacze... Wszystkie szkolne przybory plastyczne, o których istnieniu być może już nie pamiętasz, będą pomocne. Ograniczeniem jest tylko nasza wyobraźnia. Lista rzeczy, które chcesz zabrać na wakacje, może zostać ozdobiona radosnymi naklejkami, cytatami o letnich przygodach, adnotacjami, co chcesz zobaczyć/zrobić podczas urlopu. A spis ulubionych zabawek dziecka wzbogacony o zdjęcia czy krótkie opisy wspólnie spędzonych chwil stanie się po latach piękną pamiątką, na widok której jeszcze wiele razy się uśmiechniesz.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki okażą się przydatne i zachęcą do własnych poszukiwań. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o to, jak zacząć prowadzić bullet journal - przede wszystkim trzeba zacząć! Forma jest dowolna i przede wszystkim ma się sprawdzać w praktyce i sprawiać przyjemność.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod