Kategorie

Czym jest prokrastynacja? Jak sobie z nią radzić?

Autor     sty 10, 2019     Wszystkie    0 Komentarzy
Czym jest prokrastynacja? Jak sobie z nią radzić?

Na pewno wielu z nas dobrze zna ten stan, gdy staramy się odwlec w czasie nasze obowiązki. Przekładamy je o kolejny dzień lub tydzień, a gdy on nadchodzi, to znowu znajdujemy powody, by zająć się czymś innym. To bardzo dobrze wytłumaczone zjawisko, czyli prokrastynacja. Polega ona na nieprawidłowym zarządzaniu własnym czasem i codziennymi zadaniami. Odwlekamy je, co sprawia, że robimy mniej niż moglibyśmy zrobić. To bardzo istotny problem, gdyż może wpłynąć negatywnie na naszą pracę, ale również rozwój osobisty poza pracą.

Dlaczego cały czas przekładamy nasze obowiązki "na później"?

Załóżmy, że postanowiliśmy zacząć biegać dla poprawy zdrowia, kondycji i planujemy za parę miesięcy wziąć udział w maratonie. Jednak każdego dnia znajdujemy wymówki, by nie wykonywać treningu i cały czas tylko obiecujemy sobie, że jutro już na pewno pójdziemy biegać. W rezultacie, nie poprawia się ani zdrowie, ani kondycja, a z maratonu musimy zrezygnować, gdyż nie jesteśmy do niego przygotowani. To idealny przykład prokrastynacji, a w miejsce biegania można wstawić jakiekolwiek zajęcie, którego planowaliśmy się podjąć. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być kilka. Najczęstszą jest po prostu lenistwo. Nie chce nam się robić czegoś co wymaga wysiłku, dlatego leniuchujemy i np. przeglądamy Facebooka lub oglądamy filmy na YouTubie, czyli naszą uwagę zajmują rozpraszacze. Rzeczy łatwe i przyjemne. Kolejną przyczyną może być strach przed tym, że wykonamy zadanie źle lub nasze plany nie zakończą się sukcesem. Jest to też związane z perfekcjonizmem, jeśli mamy poczucie, że we wszystkim musimy być perfekcyjni, to w pewnym momencie może pojawić się obawa, że nie uda nam się czegoś wykonać poprawnie. Brak motywacji to również częsty powód odkładania naszych zadań, często myślimy, że pojawi się ona później. Zazwyczaj jednak wcale tak się nie dzieje. Również przemęczenie, stres, zbyt ważne lub trudne zadanie może być powodem naszej prokrastynacji.

Prokrastynacja - sposoby, by sobie z nią poradzić

Poradzenie sobie z prokrastynacją zazwyczaj wymaga od nas czasu, wysiłku i wypracowania w sobie nawyków, które pozwolą nam od razu podjąć się działania.

Na początku jednak musimy znaleźć powód naszej skłonności do odwlekania i uświadomić sobie, że np. przeglądanie w danym momencie Internetu zamiast wykonywania planów jest właśnie prokrastynacją. Jest ona często nawykiem, czymś czym kieruje nasza podświadomość. Dlatego za każdym razem należy się zastanowić z czego wynika w danym momencie nasze odwlekanie? Czy boimy się naszego zadania? Czy jesteśmy zmęczeni? A może po prostu nam się nie chce? Następnie możemy wprowadzić kilka reguł. Najlepiej zrobić listę najważniejszych obowiązków, a także celów jakie chcemy osiągnąć. Na jednej dzień planujmy 2-3 ważne zadania i wykonujmy je jako pierwsze. Należy unikać ciągłego rozpraszania. Dlatego najlepiej zaplanować sobie czas na pracę i na rozpraszacze np. na każde 30 minut pracy w skupieniu przypada 5 minut przeglądania wiadomości. Możemy też przewidzieć dla siebie nagrody za wykonanie zadań. Dodatkowo należy się wysypiać, dobrze odżywiać i relaksować, by mieć siłę, motywację i odwagę do działania.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod