Kategorie

Dobra atmosfera w pracy - 9 zasad

Autor     sty 21, 2019     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Dobra atmosfera w pracy jest niewątpliwie jednym z najważniejszych jej elementów. Zależy ona jednak nie...
Biuronimo.pl
Dobra atmosfera w pracy - 9 zasad

Dobra atmosfera w pracy jest niewątpliwie jednym z najważniejszych jej elementów. Zależy ona jednak nie tylko od szefostwa. Każdy osoba, która buduje wspólną społeczność jest równie odpowiedzialna za zapewnienie dogodnych warunków pracy - w tym przypadku mentalnych. Nikt z nas nie chciałby przecież czuć się niezręcznie 40 godzin tygodniowo w gronie swoich współpracowników. Jak zatem osiągnąć miłą atmosferę w pracy i czym ona w ogóle jest?

Miła atmosfera to warunki, w których czujemy się komfortowo. Taki niewielki element, robi on natomiast ogromne znaczenie. Jest kilka prostych rad, dzięki którym jesteś w stanie stworzyć miłą atmosferę gdziekolwiek się pojawisz!

Dobra atmosfera w pracy - jak ją zbudować?

1. Okazuj szacunek

Jest to najprostszy oraz najważniejszy element współpracy. Mimo, iż nie wszyscy w pracy przyjaźnią się ze sobą czy nawet wzajemnie się lubią, okazywanie szacunku sprawia, że nigdy więcej nie będzie to dyskomfortem. Jest przecież ponad 7 miliardów ludzi na świecie. Niemożliwym byłoby wszystkich lubić, jednakże wszystkich szanować to już inna sprawa. Szacunek rodzi szacunek. Bądź zawsze uprzejmy w stosunku do swoich współpracowników, a możesz być pewny, iż przyniesie to pozytywne skutki.

2. Nie bierz udziału w intrygach

Zapewne każdy z nas kiedyś trafił na towarzystwo, w którym spotkał ludzi nieszczerych, nieuczciwych lub po prostu zazdrosnych. Ludzie ci postępują często irracjonalnie i mogą próbować wywrzeć negatywny wpływ na przebieg dnia swoich współpracowników. Nie możesz na to pozwolić! Twoja największą bronią będzie obojętność. Kiedy powstaje konflikt, bez względu na to, którą stronę obierzesz, ktoś będzie miał Ci to za złe. Dlatego najlepiej jest trzymać się z daleka od tego typu toksycznych wydarzeń, by nie tworzyć lawiny przykrych zdarzeń.

3. Nie plotkuj

Mimo, iż powyższy punkt wydaje się być jak najbardziej oczywisty, niekoniecznie jest taki dla wszystkich. Niewątpliwie zdarza się, że słyszymy niepochlebne wypowiedzi na czyjś temat. Fakt tworzenia plotek nie pozostawia wątpliwości dotyczących zamiarów danej osoby. Jednakże wina leży nie tylko po jej stronie. Bujdy opowiadane przez inne osoby zaczynają nabierać znaczenia dopiero, kiedy trafią do większego grona ludzi, którzy bezmyślnie je rozpowiadają. Jeśli chcesz, by miła atmosfera w pracy była tym, czego na co dzień doświadczasz, definitywnie nie powtarzaj plotek oraz ich nie wymyślaj!

4. Oferuj swoją pomoc, przyjmuj pomoc od innych

Wspólne obowiązki zbliżają. Jest to powszechnie wiadome nie od dziś. Jeśli widzisz koleżankę z biurka naprzeciwko, walczącą ze stosem papierów - zaoferuj swoją pomoc. Jeżeli oczywiście jesteś w stanie pomóc oraz masz na to ochotę. Dobro wspólnego projektu jest najważniejsze! Dodatkowo istnieje duża szansa, że współpracownik odwdzięczy się za naszą pomoc, kiedy będziemy tego naprawdę potrzebować.

5. Nie bój się pytać

Najważniejsze są przejrzyste zasady. Jeżeli jest coś, co jest dla Ciebie niejasne, koniecznie wyjaśnij sprawę. Niezupełnie wiesz, na jakiej zasadzie przydzielane są premie, dlaczego to zawsze Ty pracujesz na nocną zmianę lub jaki jest stan projektu, do którego przyłożyłeś rękę? To bardzo ważne, aby wszystkie szczegóły były wyjaśnione najprędzej jak to możliwe. Dobra atmosfera w pracy tego wymaga. Jeśli zasady są nam nieznane, nie odnajdujemy się w sytuacji.

6. Dziel się swoją wiedzą

Możesz polegać na swoich współpracownikach i zalewać ich masą pytań, lecz do udanej współpracy musisz również dzielić się wiedzą, którą już zgromadziłeś. Czy to czysto teoretyczną, np. ciekawe sposoby pracy, których nauczyłeś się na swoim poprzednim stanowisku czy po prostu stan Twoich projektów. Ty chciałbyś wiedzieć co dzieje się wokół, w celu ułatwienia swojej pracy, więc dawanie odpowiedniego feedbacku z Twojej strony jest niezmiernie ważne. Ludzie będą czuć się zaangażowani, co na pewno docenią. Dodatkowo przepływ informacji w firmie będzie płynny i ułatwi kooperację.

7. Znaj swoje prawa

Pracodawca, który oferuje pracownikom wspólne rozrywki: wyjazdy, wyjścia, kolacje, bal mikołajkowy, niewątpliwie zyskuje w oczach pracowników. Jeśli Twój szef nie jest zainteresowany tego typu formą integracji zespołu, może warto byłoby mu to zaproponować. Prawdopodobnie jeszcze na to nie wpadł lub nie sądzi, iż jest to potrzebne. Jeżeli zatem widzisz, że Twój team słabo się ze sobą zgrywa, nie wahaj się podsunąć tego pomysłu szefowi. Jeśli ten natomiast odprawi Cię z kwitkiem, wiedz, że nieprzyjemna atmosfera powstała na własne życzenie Twojego szefa oraz nie warto z tym walczyć.

8. Słuchaj aktywnie

Zastanawiałeś się kiedyś dlaczego Twoja koleżanka ma mnóstwo znajomych? Czy jest ona empatyczna oraz wyrozumiała? Są to właśnie cechy osób, które potrafią słuchać. Dobrych słuchaczy ze świecą szukać! Jeśli współpracownik z biurka obok chętnie opowiada o swoim życiu prywatnym, zamiast odpowiadać ‘To dotyka codziennie każdego!’,powiedz ‘Niesamowite. I jak to przeżyłeś? Jak się czułeś?’. Inni na pewno to docenią i zechcą powierzać nam swoje sekrety.

9. Dotrzymuj tajemnic

Pracownicy biur spędzają całe dnie siedząc twarzą w twarz. Jest to bardzo zbliżające oraz wymaga od nas adaptacji prędzej czy później. Jeżeli nasz współpracownik postanowi zwierzyć nam się - to bardzo dobry znak! Oznacza to, że zdobyliśmy jego zaufanie. Teraz najważniejsze jest aby tak zostało. Nie chciałbyś przecież, by cała firma mówiła o Twojej nielojalności. Jest to dla Ciebie zatem idealna pozycja, by zacząć budować wspaniałe i niezapomniane relacje, które mogą nawet doprowadzić do przyjaźni na całe życie!

Znając tych 9 prostych zasad już nigdy nie zostaniesz narażony na złą atmosferę, zarówno w Twojej firmie jak i w nowej pracy, którą rozpoczynasz. Miła atmosfera jest kluczem do sukcesu. Zacznij już dziś!

Powiązane produkty