Kategorie

Jak stworzyć ekologiczne biuro?

Autor     sty 28, 2019     Wszystkie , Artykuły biurowe    0 Komentarzy
Jak stworzyć ekologiczne biuro?

Kwestia związane z ochroną środowiska są ważne dla coraz większej części społeczeństwa. Staramy się ograniczyć wytwarzanie śmieci i zastosować ekologiczne rozwiązania w naszych domach, również dlatego, że coraz częściej wymaga tego prawo. Jednak nasze pro-środowiskowe działania nie powinny ograniczać się jedynie do prywatnego życia, ale mieć miejsce również w pracy. Warto zastanowić się nad tym, jak możemy przystosować nasze miejsce pracy, by stało się ono bardziej przyjazne dla środowiska. Bardzo łatwe jest to do przeprowadzenia w biurach. Poznajmy więc sposoby na ekologiczne biuro.

Pomysły na ekologiczne biuro

Jest kilka sposobów na to, by biuro stało się miejscem bardziej przyjaznym środowisku i nie wymagają one wcale skomplikowanych przygotowań, ani dużego zaangażowania. Ważna jest natomiast systematyczność i wyrobienie w sobie pewnych nawyków. W pierwszej kolejności każdy pracownik powinien zastanowić się nad tym, czy nie zużywa niepotrzebnie zasobów. Drukowanie dokumentów lub maili, które można przechowywać na komputerze albo zostawianie uruchomionych urządzeń biurowych lub włączonego światła wtedy, gdy z nich nie korzystamy to tylko jedne z przykładów.

Oszczędzanie zasobów powinniśmy zacząć od zastosowania ekonomicznego oświetlenia, czyli energooszczędnych żarówek lub żarówek diodowych. Można również zainstalować czujniki ruchu lub zmierzchowe, które włączają światło jedynie wtedy, gdy jest potrzebne. Warto również wprowadzić procedury archiwizowania i przekazywania większości dokumentów w formie elektronicznej, a także korzystać głównie z papieru z recyklingu.

Ekologia w każdym biurze

Kolejnym zasobem, który powinno się oszczędzać jest woda, dlatego warto przemyśleć zakup energooszczędnej zmywarki do biura, dzięki której można zaoszczędzić wodę. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest też zastosowanie dystrybutorów wody lub systemu filtrującego wodę, zamiast zaopatrywania biura w wodę butelkową. Dzięki temu ograniczamy produkcję plastikowych śmieci, które również są bardzo poważnym zagrożeniem dla środowiska. Powinniśmy więc nie tylko wprowadzić segregację śmieci, co zazwyczaj jest wymagane przez prawo, ale zastosować też sposoby, dzięki którym nasze biuro będzie ich mniej produkować. Zaprzestańmy używania papierowych lub plastikowych kubeczków, talerzyków i sztućców, kupowania wody i napojów w plastikowych opakowaniach, a także drukowania dokumentów, jeśli ich papierowa wersja nie jest wymagana. Można wprowadzić opakowania wielokrotnego użytku, np. do przynoszenia posiłków do pracy, a także zadbać o szczególną segregację przedmiotów niebezpiecznych lub takich, które można ponownie wykorzystać, jak baterie i tonery do drukarki.

Warto również kupować produkty do biura od firm, które stosują produkcję przyjazną dla środowiska, nie powodują zagrożeń dla terenów szczególnie cennych dla naszej planety, są Cruelty Free oraz Fair Trade. Pamiętajmy, że nasze działania wpływają nie tylko na nasze lokalne środowisko, ale mają znaczenie dla całego świata.

Powiązane produkty

Wstaw komentarz

Imię: *
E-mail: * (niewidoczny)
Strona WWW: (URL z http://)
Komentarz: *
Wpisz kod