Pióra wieczne

Pióra wieczne

Od dawien dawna, ludzie szukali sposobów by utrwalić swoje myśli i osiągnięcia. Na przestrzeni wieków stworzono do tego celu wiele narzędzi, które niewątpliwie zmieniły nasz świat. Jednym z takich narzędzi jest pióro wieczne.

Jak działa pióro wieczne?

Pióro wieczne, to przyrząd służący do pisania po papierze ciekłym atramentem. Pod wpływem grawitacji, spływa on po spływaku do stalówki, umożliwiając tym samym piszącemu stały wydatek atramentu. Wcześniejsze narzędzia pisarskie, takie jak na przykład pióro gęsie, wymagały od użytkownika stałego zamaczania stalówki w kałamarzu, co na dłuższą metę mogło być męczące. Na genialny pomysł stworzenia pióra, które będzie automatycznie podawać odpowiednią ilość atramentu wpadł Leonardo da Vinci, lecz nie wcielił swojego projektu w życie.

Pióra wieczne stały się popularne dopiero w XVIII wieku. Stalówki początkowo były wykonywane ze złota, palladu i tytanu. Dopiero rozwój metalurgii zaowocował zmianą tych drogich materiałów na specjalny rodzaj stali nierdzewnej. Mówi się, że pióra i miłości się nie pożycza. To właśnie ze względu na stalówkę, która pod wpływem użytkowania dostosowuje się do ręki i stylu pisania piszącego. Sprawia to, że pióro staje się w pewnym sensie intymnym przedmiotem, przeznaczonym tylko swojemu właścicielowi. Prawdopodobnie to właśnie ta silna więź przynależności sprawia, że pióra zyskały tak wielu zwolenników na całym świecie.

Czym różni się pióro wieczne od długopisu?

W obecnych czasach, ze względu na dostępność i niską cenę, najpopularniejszymi artykułami piśmiennymi stały się długopisy. Różnice pomiędzy wiecznym piórem a długopisem są potężne. Osoby, które cenią sobie estetyczny styl pisania, z całą pewnością zdecydują się na pióro. Pisząc nim ręka męczy się mniej, ponieważ redukujemy siłę docisku narzędzia do kartki. Użytkownicy przyzwyczajeni do pisania długopisem powinni uważać, żeby nie złamać lub nie skrzywić stalówki pióra. Dodatkowo pióra posiadają wymienne wkłady na atrament, czym zdecydowanie wygrywają z większością tanich długopisów. Ponadto, eleganckie pióro dodaje prestiżu swojemu właścicielowi, świadczy o wysokiej kulturze osobistej i przywiązaniu do tradycji. Kunsztownie wykonane narzędzie do pisania jest domeną osób uczonych lub posiadających władzę.

Jakie wieczne pióro wybrać?

Spośród wielu producentów produkujących pióra wieczne troje z nich przykuwa szczególną uwagę. Znana wszystkim marka Parker oferuje wysokiej jakości pióra wieczne zarówno dla uczniów jak i bardziej wymagających użytkowników. Warta uwagi jest również firma Waterman, która od ponad 120 lat oferuje wysokiej klasy produkty piśmiennicze. Jeszcze bogatszą tradycją może pochwalić się niemiecka firma Faber-Castell, która swoje produkty oferuje już od ponad 250 lat. Szeroki wachlarz piór wiecznych najlepszych producentów, różnoraka kolorystyka i szerokie widełki cenowe sprawią, że w naszym sklepie każdy znajdzie coś dla siebie!

Pokazuje 1 - 60 z 203 elementów
Zapisz się na newsletter i zyskaj rabat 5% na pierwsze zakupy