Ołówki

Ołówki

Ołówki automatyczne i tradycyjne

Ołówek to narzędzie do pisania i rysowania, w którym cienki pręcik z grafitu i kaolinu znajduje się w oprawie z drewna lub tworzywa sztucznego. Przeznaczony jest przede wszystkim do użytkowania na papierze lub drewnie. Jego nazwa ma swe początki w czasach starożytnych, gdy do pisania używano prętów z ołowiu. Dopiero w XVI wieku zastosowanie pisarskie znalazł czysty grafit, nazwa pozostała jednak do dziś. Ołówek stanowi współcześnie narzędzie pracy techników i inżynierów (rysunek techniczny) oraz artystów.

Rodzaje ołówków

Wśród ołówków wyróżniamy jednorazowe i automatyczne. Te pierwsze ulegają skróceniu w wyniku pisania i ostrzenia, te drugie posiadają wymienne wkłady grafitowe. Barwa i twardość ołówka zależy od proporcji grafitu i kaolinu: im więcej tego pierwszego, tym ciemniejszy jest ślad pozostawiany na powierzchni i tym słabszego nacisku trzeba, by pisać lub rysować. Najważniejszym parametrem ołówka jest jego twardość. W rysunku technicznym wykorzystuje się przede wszystkim ołówki twarde, oznaczane literą H (najtwardszy to H, najmniej twardy to 9H), w artystycznym – miękkie, oznaczane literą B (9B to ołówek bardzo miękki, B – najmniej miękki). Istnieją też kategorie pośrednie HB i F. Łącznie istnieje 20 stopni twardości ołówków, chociaż zdarzają się oznaczenia, które poza tę skalę wykraczają.

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu stosowano m.in. ołówki chemiczne, których rdzenie po zwilżeniu śliną pozostawiały ślady nie do usunięcia. Używano ich np. do dokonywania wpisów finansowych i księgowych.

Dobór ołówka do konkretnego zastosowania jest istotny nie tylko ze względu na komfort użytkownika: zbyt mocny nacisk będzie powodował łamanie się grafitu, zbyt mocną kreskę trudno będzie zetrzeć, jeśli zajdzie taka potrzeba.


Skala twardości jest znacznie ograniczona w wypadku ołówków automatycznych. Występują tu tylko cztery stopnie twardości. Wymienne wkłady grafitowe różnią się też grubością. Ołówek automatyczny jest narzędziem bardziej precyzyjnym i nie trzeba go temperować, natomiast możliwości jego zastosowania są mniejsze niż w wypadku zwykłego ołówka.

Oferta ołówków w Biuronimo.pl

Sklep Biuronimo proponuje ołówki Faber-Castell, Parker i Waterman, tradycyjne, automatyczne i w zestawach, a także wkłady grafitowe na wymianę. Produkty dostępne są w różnych wersjach, kolorach i cenach: od tanich, zwyczajnych ołówków codziennego użytku aż po automatyczne, nawet luksusowe, wykonane ze stali. Te sprzedawane w zestawach mają dodatki w postaci gumki, temperówki, niekiedy też zatyczki ochronnej z klipsem. Kupując ołówek dla dziecka warto zwrócić uwagę na to, czy jest bezpieczny dla jego zdrowia. Dobry ołówek to również taki, którego grafit rzadziej się łamie – jest to możliwe dzięki zastosowaniu specjalnej technologii klejenia. Nie bez znaczenia jest także przekrój: ołówek okrągły może się turlać po stole, spadać z niego i łamać. Zapobiega temu ergonomiczny przekrój wielokątny.

Pokazuje 1 - 60 z 141 elementów
Zapisz się na newsletter i zyskaj rabat 5% na pierwsze zakupy