Dezynfekcja

Środki do dezynfekcji to specjalistyczne preparaty, które oprócz skutecznych składników usuwających brud i zanieczyszczenia, posiadają również właściwości grzybobójcze. Określane są zamiennie jako środki dezynfekujące, preparaty odkażające czy płyny antybakteryjne, wszystkie jednak spełniają swoją podstawową rolę, czyli zwalczają drobnoustroje i zabrudzenia. Natomiast większość uniwersalnych środków czyszczących, które nie posiadają właściwości dezynfekujących, nie mają możliwości usuwania zarazków. Wiele osób o tym zapomina. W zależności od składników aktywnych znajdujących się w składzie preparatu dezynfekującego, niszczone są całe grupy mikroorganizmów, w tym bakterie, grzyby i wirusy.

W jaki sposób środki do dezynfekcji usuwają zarazki?

Substancje czynne preparatów do dezynfekcji zakłócają metabolizm komórek albo bezpośrednio uszkadzają ich ściany. Płyny do odkażania powierzchni opracowano w taki sposób, by skutecznie zwalczały patologiczne mikroorganizmy. Podobnie działają preparaty do odkażania rąk, z tym że ich działanie jest delikatniejsze dla skóry. Rodzaj zarazków, które zwalcza konkretny środek dezynfekujący i sposób, w jaki tego dokonuje, zależy od składnika aktywnego znajdującego się w produkcie. Na przykład, nadtlenek wodoru niszczy ścianę komórek zarazków w procesie zwanym utlenianiem, w tym samym czasie aktywny składnik w wybielaczu sprawia, że białka konieczne do wzrostu bakterii rozmnażają się i zlepiają razem. Pozostałe składniki aktywne o potwierdzonym działaniu wykorzystywane do produkcji preparatów dezynfekujących to: mleczan etakrydyny, jodowany powidon, kwas borowy czy nadmanganian potasu

Jakie korzyści przynosi stosowanie środka dezynfekującego?

Największą korzyścią podczas używania uniwersalnego środka czyszczącego, zawierającego substancje dezynfekujące, jest wygoda i oszczędzony czas. Wiele osób błędnie sądzi, że środki do dezynfekcji nie nadają się do czyszczenia. Tymczasem wykorzystanie tego rodzaju preparatu gwarantuje zarówno precyzyjne oczyszczenie wybranych powierzchni, jak i skuteczną dezynfekcję. W ten sposób można wykonać dwie czynności jednocześnie, oszczędzając zarówno czas, jak i pieniądze. Należy jednak pamiętać, że sposób użytkowania danego produktu jasno określa dołączona do niego instrukcja lub etykieta znajdująca się na opakowaniu. Produkty dostępne są w różnej konsystencji: płynnej, żelowej i sprayu. W ofercie znajdują się również chusteczki do dezynfekcji. Oprócz tego dostępne są też specjalistyczne preparaty do dezynfekcji rąk.

Zobacz również ofertę artykułów spożywczych w naszym sklepie.

Pokazuje 1 - 4 z 4 elementów
Zapisz się na newsletter i zyskaj rabat 5% na pierwsze zakupy