Apteczki

5 minut to maksymalny czas na podjęcie skutecznego działania, jakie powinno przywrócić funkcje życiowe osoby, poszkodowanej w wypadku. Apteczki pierwszej pomocy w takim momencie są dla ratownika niekiedy na wagę złota.

Ponad połowa (53 procent) Polaków uważa, że zawartość apteczki jest prawnie regulowana, natomiast 30 procent rodaków wie, co powinno znajdować się na wyposażeniu apteczki. Tak wynika z badania "Apteczka samochodowa i jej rola w udzielaniu pierwszej pomocy", przeprowadzonego przez uczelnie w Kielcach i Lublinie wśród początkujących kierowców. Apteczki, nie tylko te samochodowe, ale także do użytku domowego oraz w szkole czy w biurze, mają równie ważne zastosowanie.

Apteczki - co powinno się w nich znaleźć

Wyposażenie apteczki pierwszej pomocy nie może być przypadkowe. Jedna apteczka drugiej nierówna, natomiast w prawie każdej z nich powtarza się wyposażenie, chociaż w różnorodnej konfiguracji. Zalicza się do niego: zestaw plastrów z opatrunkiem w różnych rozmiarach, plaster na szpulce, bandaż elastyczny, rękawiczki winylowe, chusteczki nasączone, chusta opatrunkowa, bandaż z kompresem (czyli opatrunek indywidualny), kompres na rany, paski do zamykania ran, jałowy opatrunek samoprzylepny. Apteczki ponadto zawierają często także chustę trójkątną, nożyczki oraz koc termiczny czy koc ratunkowy. Instrukcja udzielania pierwszej pomocy również stanowi wyposażenie apteczki. Takie podręczne apteczki posiadają opakowanie wykonane przeważnie z tworzywa sztucznego (pudełka, pojemniki, najczęściej z przegródkami) lub są uszyte z wodoodpornej tkaniny (saszetki). Co istotne, przy zakupie apteczki należy zwrócić uwagę na to, czy ma ona wszelkie wymagane atesty. 

Apteczki - rodzaje

Apteczki kojarzą się przede wszystkim z apteczkami samochodowymi. To natomiast nie jedyne apteczki. Taki zestaw przydaje się także przykładowo podczas wycieczki rowerowej, na działce rekreacyjnej czy na placu budowy. W zakładzie pracy, szkole i w domu apteczki również powinny mieć swoje stałe miejsce. Najmniejsze apteczki, choćby te w saszetkach, ważą około ćwierć kilograma - to apteczki samochodowe albo turystyczne. Wymiarami są zbliżone do kosmetyczki, a w ich skład wchodzi około 20 elementów. Do największych apteczek należą te, które pomieszczą ponad 70 elementów. Niekiedy przypominają one skrzyneczki. Są to apteczki otwierane (z drzwiczkami, zamykanymi na zamek), wykonane np. z aluminium. Takie apteczki można zawiesić na ścianie albo postawić. Praktyczne rozwiązanie stanowią w ich przypadku pojemniki. To pojemniki mobilne, wysuwane obrotowo. Pomagają one wewnątrz utrzymać porządek. Te apteczki można kupić w dwóch wersjach: z wyposażeniem lub bez. 

Pokazuje 1 - 9 z 9 elementów
Zapisz się na newsletter i zyskaj rabat 5% na pierwsze zakupy