Papier

Papier

Pomimo rozwoju nowych technologii, wirtualnych biur, komputerów i e-czytników, papier ma się świetnie i nic nie zapowiada masowej rezygnacji z tego, bądź co bądź, jednego z najważniejszych wynalazków w dziejach ludzkości. Każdy, kogo interesuje zwykły papier ksero lub papier ozdobny, ma dziś do wyboru asortyment spośród szerokiej oferty producentów obecnych na rynku.

Wybieramy papier

Czym zatem kierować się przy wyborze papieru? Papier papierowi nie równy i każdy z nas może łatwo odróżnić na pierwszy rzut oka najtańszy materiał słabszej jakości od tego z wyższej półki. Poszczególne gatunki papieru mają odmienne właściwości i aby o tym wiedzieć nie trzeba być specjalistą: wystarczy wiedza przeciętnego laika. Papier, którego w swoim warsztacie w Moguncji używał do drukowania Gutenberg, był inny od materiału, jaki już w dwa wieki później wykorzystywano powszechnie do produkcji arkuszy drukarskich, a ten na którym najczęściej drukowano książki w dziewiętnastym wieku, miał z kolei inną konsystencję od papieru używanego obecnie. Wystarczy wspomnieć o tym, że stopień zakwaszenia papieru używanego do drukowania w epoce Mickiewicza był na tyle wysoki, że większość wydanych na nim książek ulegnie w najbliższych dekadach samorozkładowi i przetrwają krócej niż np. ich średniowieczne poprzedniczki.

Powinniśmy przede wszystkim zwrócić uwagę na gramaturę papieru. Te o najwyższej gramaturze wykorzystuje się na papier ozdobny, do kaligrafii czy wydawnictw okolicznościowych. Papier czerpany to produkt z najwyższej półki i jest chętnie używany przez osoby ceniące sobie wyjątkowy styl. Nadaje się znakomicie nie tylko do pisania odręcznie, ale także do nadruków.

Papier ksero

Papier ksero powinien stanowić podstawowe wyposażenie każdego biura i trudno wyobrazić sobie jakąkolwiek dużą firmę, która mogłaby się na co dzień zupełnie bez niego obejść. Warto pamiętać o tym, że oprócz standardowego białego mamy szerokie pole do popisu w doborze palety kolorów. To rozwiązanie z pewnością świetnie sprawdzi się w przypadku wielobarwnych druków, zarówno cyfrowych jak i laserowych.

Papier ozdobny

Inną kategorię produktów stanowią papiery ozdobne albo te specjalnej jakości i o wyższej gramaturze, wykorzystywane do druku dyplomów i pism okolicznościowych. Koperty ozdobne i luksusowa papeteria podkreślają nie tylko prestiż osoby piszącej, ale są także wyrazem szacunku wobec adresata. Dlatego zazwyczaj rezerwujemy je do korespondencji z osobami, które są dla nas szczególnie ważne i bliskie. 


Specjalną kategorię stanowi papier fotograficzny. Do utrwalania pamiątek, które są dla nas ważne i drukowania zdjęć do albumu poleca się papier wysokiej jakości, grubszy i o wyższej gramaturze. Tego rodzaju odbitki są trwalsze i na pewno sprawią, że nasze wspomnienia zachowają się na długie lata.

Zobacz również niezawodne niszczarki dokumentów w naszej ofercie.

Pokazuje 1 - 60 z 318 elementów
Zapisz się na newsletter i zyskaj rabat 5% na pierwsze zakupy