Kategorie

Rodzaje ołówków

Autor     kwi 24, 2017     Wszystkie , Jak narysować    2 Komentarzy
Nazwa „ołówek” pochodzi od ołowiu, z którego pierwotnie wykonywano ołówki – głównie w starożytnym...
Biuronimo.pl
Rodzaje ołówków

Nazwa „ołówek” pochodzi od ołowiu, z którego pierwotnie wykonywano ołówki – głównie w starożytnym Egipcie, Grecji czy Rzymie. Wiele osób nie rozróżnia poszczególnych grubości czy rodzajów ołówków, co sprawia, że w pełni nie wykorzystują ich możliwości. Dowiedz się, jakie są rodzaje ołówków i jak można je wykorzystywać.

Rodzaje ołówków - stopnie twardości

Istnieje 20 stopni twardości ołówków:

9H, 8H, 7H, 6H, 5H, 4H, 3H, 2H, H, F, HB, B, 2B, 3B, 4B, 5B, 6B, 7B, 8B, 9B.

Klasyczne ołówki są wykonane z grafitu i kaolinu. Im więcej grafitu w ołówku, tym jest bardziej miękki, a im więcej kaolinu, tym jest twardszy.

Rodzaje ołówków oznaczone są literą H (ang. hardness - twardość) – to ołówki twarde o jasnym odcieniu kreski. 9H jest w tym zestawieniu najtwardszym z ołówków, natomiast H jest najbardziej miękkim z twardych ołówków.

HB i F należą do ołówków pośredniej twardości. Są one najpopularniejsze i łatwo ścieralne. Używa się ich zarówno do rysowania, jak i pisania.

Ołówki oznaczone literą B (ang. black – czarny) to ołówki miękkie. Najbardziej miękkim jest 9B, natomiast B będzie najtwardszym z miękkich ołówków. Rysujemy nimi głównie grube linie. Dodatkowo szybko się tępią ze względu na ich miękkość.


WAŻNE: Ołówki oznaczone tymi samymi literami mogą się między sobą różnić twardością, a co za tym idzie – odcieniem. Może się nawet zdarzyć, że spotkasz się z oznaczeniem spoza skali podanej wyżej, np. ołówek 10H, który może Ci zaoferować firma KOH-I-NOOR.

Rodzaje ołówków- do czego używać poszczególnych ołówków i jak?

Ołówków twardych używamy zazwyczaj do szkicowania, konturów, czy rysunku technicznego. Są łatwo ścieralne i jasne, natomiast ołówki miękkie znajdą swoje zastosowanie przy cieniowaniu.

Warto pamiętać, że gdy przyciskamy ołówek zbyt mocno do kartki, możemy sprawić, że pozostawi odbijającą światło smugę, której nie da się zetrzeć. Zatem jeśli chcesz uzyskać bardziej nasycony kolor, sięgnij po prostu po bardziej miękki ołówek.

rodzaje ołówków

Inny rodzaj ołówka, czyli ołówek automatyczny

Ołówki automatyczne posiadają wkłady różnej grubości (0.35; 0.5; 0.7; 1.0) i twardości (2H, HB, B, 2B). Nie mogą one całkowicie zastąpić prawdziwego ołówka, ale posiadają pewne cechy, które mogą sprawić, że zdecydujesz się włączyć je do swojego artystycznego ekwipunku:

  1. Nie trzeba ich temperować;

  2. Są precyzyjne i nie pozostawiają niechlujnych śladów;

  3. Świetnie sprawdzą się, jeśli chodzi o dopracowywanie szczegółów i wypełnianie niewielkich przestrzeni.

Jeśli więc potrzebujesz precyzyjnego ołówka, ta opcja może spełnić Twoje oczekiwania i ułatwić pracę czy po prostu pisanie.

Mamy nadzieję, że następnym razem, podczas zakupów, będziesz już wiedzieć, jakie są rodzaje ołówków i jakie mają zastosowania.

Powiązane produkty

2 Komantarzy

    • Avatar
      Patrycja9580
      sty 23, 2022

      Bardzo przydatne właśnie chciałam się dowiedzieć informacje o ołówkach do rysowania tylko mi trzeba

    • Avatar
      Ryś
      lut 15, 2022

      Jest już 10H I 14B. A poco jest 9H?