Pastele

Pastele olejne zostały wynalezione w Japonii, gdzie w 1920 roku powstała nowa formuła tuszu do kaligrafii, która następnie ewoluowała właśnie w pastele olejowe. Bardzo szybko zyskały one uznanie świata artystycznego, od studentów uczelni artystycznych po znanych malarzy, jak Pablo Picasso. Były więc produkowane na masową skalę, również ze względu na to, że ich cena była dużo niższa w porównaniu do ceny pasteli suchych. W ich skład wchodzą pigmenty, glinka, wosk i olej, który jest spoiwem i łączy wszystkie składniki.

Charakterystyka i rodzaje pasteli olejowych

Skład pasteli olejnych sprawia, że uzyskuje się nimi zupełnie inny efekt niż pastelami suchymi. Pigment bardzo mocno przytwierdza się do powierzchni po której malujemy, a wosk i olej dają wrażenie przezroczystości. Efekt jaki można osiągnąć za pomocą pasteli jest podobny do efektu uzyskanego za pomocą farb olejnych lub tempery. Prace namalowane pastelami olejowymi są odporne na światło słoneczne, a także bardzo trwałe.

Najpopularniejsze są pastele m.in. marki Pentel lub Faber Castell, które specjalizują się w produkcji kredek zarówno dla amatorów, jak i profesjonalistów. BIC posiada natomiast specjalną linię kredek dla dzieci. Pastele można kupować pojedynczo i tworzyć w ten sposób kolekcję składającą się z kolorów, które używamy najczęściej lub też nabyć od razu gotowy zestaw. Do wyboru są zestawy składające się z 12, 24, 25, 36 i 50 kolorów.

Jeśli pastele zawierają większe ilości wosku, to będziemy je wtedy zaliczać do kredek woskowych.

Pastele olejne - jak nimi malować?

Pastele stwarzają wiele możliwości. Można nimi osiągać różne efekty i tworzyć wyjątkowe prace, dlatego najwięcej mogą nimi uzyskać osoby, które posiadają już doświadczenie w malowaniu. Pasteli można używać na różnych powierzchniach: papierze, płótnie, a nawet drewnie. Jeśli malujemy na płótnie lub drewnie to możemy również zastosować terpentynę lub olej lniany do rozrzedzenia pasteli. Możliwe jest ich bezpośrednie moczenie w terpentynie lub rozmazanie za pomocą pędzelka bezpośrednio na podłożu.

Pastele można nakładać grubymi warstwami, czyli stosować technikę impasto. Dzięki grubej warstwie można je następnie w niektórych miejscach wydrapywać, czyli stosować technikę sgrafittio, co jest przydatne np. podczas malowania włosów. Nakładając jedną warstwę na drugą możemy tworzyć nowe odcienie, gdyż warstwy te się ze sobą mieszają. Dzięki pastelom olejowym można stosować różne techniki malowania i osiągać za ich pomocą różne efekty, a także wypracować swój własny, charakterystyczny styl.

Pokazuje 1 - 27 z 27 elementów
Zapisz się na newsletter i zyskaj rabat 5% na pierwsze zakupy