Kategorie

Rodzaje farb malarskich

Autor     lut 7, 2017     Wszystkie , Jak narysować    1 Komentarzy
Farby wykorzystywane do prac plastycznych odznaczają się różnymi właściwościami. W zależności od...
Biuronimo.pl
Rodzaje farb malarskich

Farby wykorzystywane  do prac plastycznych odznaczają się różnymi właściwościami.  W zależności od zastosowanych składników, otrzymujemy farby typowo artystyczne i do zadań specjalnych (np. ochronne czy świecące). Najpopularniejsze rodzaje farb malarskich to: akwarelowe, plakatowe, akrylowe, olejne i tempera. Zobacz, co warto wiedzieć o każdej z nich.

Farby akwarelowe

Są to spłaszczone i utwardzone pigmenty, które przed malowaniem rozcieńcza się sporą ilością wody. O jakości farby decyduje ilość i rodzaj pigmentu. Akwarele nie pokrywają całej faktury papieru, pozostawiają prześwity i nierówności. Farba dość szybko wysycha, jednak by dobrze pokryła tworzywo, trzeba nałożyć kilka warstw.

Obrazy tworzone akwarelami są lekkie i delikatne. Artyści dość chętnie wykorzystują ten rodzaj farb do malowania pejzaży i portretów. Są to jedne z najtańszych rodzajów farb malarskich, jednak tylko najbardziej doświadczeni artyści potrafią je umiejętnie wykorzystywać. Nadają się głównie do malowania papieru, rzadziej tektury czy innych materiałów.

Farby plakatowe

Plakatówki to gęste farby wodne, znacznie lepiej pokrywające papier niż akwarele. Pozostawiają intensywne barwy. Nadają się do malowania papieru, kartonu, drewna, a nawet ceramiki i papieru. Dostępne w tubkach lub kubeczkach, bardzo często wykorzystywane przez uczniów i przedszkolaków. Ich zaletą jest niska cena oraz to, że świetnie nadają się do nauki malowania farbami i stosowania profesjonalnych technik malarskich.

Farby olejne

Jedne z najdroższych i najbardziej specjalistycznych farb artystycznych. Mają gęstą i aksamitną konsystencję i w zależności od wykorzystywanych narzędzi i stopnia rozrzedzenia, można dzięki nim tworzyć różne efekty. Bardzo dobrze pokrywają materiał i cechują się świetną trwałością. Wystarczy pokrycie jedną warstwą, by namalować wyrazistą postać na płótnie lub zmienić kolor deski.

Farby olejne szkolne są trochę tańsze, ale też gorsze jakościowo (mają mniej pigmentu). Najwięcej satysfakcji przy malowaniu dają farby profesjonalne, którymi pokrywa się płótno czy drewno. Używanie farb olejnych często wymaga dokupienia wielu dodatków. Nie tylko pędzli, ale również palet, szpachli do mieszania, rozcieńczalników i specyfików zmieniających konsystencję lub przyspieszających schnięcie.

Farby akrylowe

Produkuje się je z żywic poliakrylowych i pigmentów. Są nietoksyczne, a przez to bezpieczne dla dzieci. Mają kremową konsystencję i stanowią alternatywę dla ciężkich i trudniejszych w użyciu farb olejnych. Po rozcieńczeniu wodą można nimi uzyskać efekt podobny do akwareli, jednak o wiele trwalszy.

Świetnie nadają się do malowania różnych materiałów, np. drewna, tektury, szkła. Zawierają śladowe ilości wody, dlatego szybko schną, pozostawiając intensywne barwy. Często wykorzystuje się je w pracach hobbystycznych typu decoupage i modelarstwo.

Farby emulsyjne (tempera)

Jeden z najstarszych rodzajów farb malarskich. Farby emulsyjne stosowane są w technice malarskiej zwaną tempera. Wytwarza się je z barwników, żywicy i olejów. Dobrze pokrywają drewno, papier, tkaninę lub ścianę. Używanie tych farb wymaga nie tylko talentu, ale również doświadczenia. Malując w celach hobbystycznych, farby olejne coraz częściej zastępuje się akrylowymi.

Powiązane produkty

1 Komantarzy

    • Avatar
      Lidia
      lis 3, 2021

      Od zawsze chciałam zacząć malować. Jako dziecko bardzo lubiłam to robić. Niestety w dorosłym życiu człowiek jest tak zabiegany, że brakuje czasu na wszystko. Nie jestem specjalistą, dlatego na razie wybrałam prosty obraz, https://kaldekor.pl/obraz-dekoracyjny-feathers-4-jline Uwielbiam przyrodę, dlatego od tego zacznę. A później zobaczymy, mam nadzieję, że malowanie na stałe zagości w moim domu.