Kategorie

Co to jest bindowanie?

Autor     lut 10, 2020     Wszystkie , Sprawy biurowe    0 Komentarzy
Bindowanie to pojęcie, z którym głównie spotykamy się na uczelni lub w pracy, kiedy istnieje konieczność...
Biuronimo.pl
Co to jest bindowanie?

Bindowanie to pojęcie, z którym głównie spotykamy się na uczelni lub w pracy, kiedy istnieje konieczność połączeniu kilku luźnych kartek. Taki zabieg pozwala na uporządkowanie dokumentów czy notatek, a także ich bezpieczne przechowywanie. Nie dziwi więc rosnąca popularność tej usługi, a także kolejne punkty, które umożliwiają nam otrzymanie połączonego papieru. Co to jest bindowanie i na czym tak naprawdę polega? Czy taka konstrukcja zastąpi popularne niegdyś segregatory?

Co to jest bindowanie?

Bindowanie to nic innego jak technologia introligatorska pozwalająca na łączenie luźnych kartek. Spoiwem pozwalającym stworzyć estetyczny dokument jest binda, która może przybrać między innymi formę plastikowego lub metalowego grzebienia, a także wkręcanej spirali. Natomiast narzędziami, które umożliwiają stworzenie tego typu konstrukcji, są bindownice. To właśnie za ich pomocą powstają spójne prace dyplomowe, projekty zaliczeniowe, oferty handlowe, cenniki oraz inne materiały biznesowe.

Taka prezentacja dokumentów wygląda bardzo profesjonalnie, dzięki czemu już na wstępie zyskujemy szacunek i uznanie drugiej strony. Pod tym względem zdecydowanie więc przewyższa dostępne dotychczas segregatory. Bindowanie to również doskonały sposób na przechowywanie ważnych informacji. Dzięki takiemu zabiegowi możemy mieć pewność, że nie zgubimy żadnej kartki. Jednocześnie bindowaniu nierzadko towarzyszy także oprawa, która chroni plik przed niekorzystnymi warunkami, jak na przykład deszcz czy poranna kawa.

Jak binduje się luźne kartki?

Jeśli wiemy już, co to jest bindowanie, wówczas warto zgłębić wiedzę na temat technik stosowanych podczas tej usługi. Możemy wyróżnić cztery główne metody. Pierwszą z nich jest bindowanie termiczne, czyli trwałe klejenie grzbietu dokumentów. Warto podkreślić, że wykorzystanie tego sposobu jest działaniem nieodwracalnym. Pozwala jednak na zespojenie aż 500 kartek. Kolejną metodą jest bindowanie kanałowe. To nic innego niż łączenie papieru za pomocą metalowego kanału. Takie rozwiązanie wyklucza konieczność klejenia oraz dziurkowania dokumentów, co pozwala uzyskać bardzo estetyczny wygląd. W tej branży wykorzystuje się także bindowanie grzbietowe, które jest najbardziej tradycyjną metodą. Polega ona na wykonaniu otworów, a następnie umieszczeniu w nich plastikowej spirali. Wyróżnia się także bindowanie zwojowe (inaczej spiralowe) oraz drutowe. Co istotne, te sposoby pozwalają na złączenie znacznie mniejszej liczby kartek, ponieważ tylko ok. 115-140 sztuk.

 

Powiązane produkty